Dnešek rozhodne o nové britské vládě, tvrdí liberálové

Radim Klekner Radim Klekner
11. 5. 2010 10:50
Dejte přednost stabilní vládě před nejistou koalicí malých stran, vyzývají Clegga konzervativci
David Cameron nabízí liberálním demokratům "stabilní vládu"
David Cameron nabízí liberálním demokratům "stabilní vládu" | Foto: Reuters

Londýn - Pátečním výsledkem voleb do Dolní sněmovny byli britští liberální demokraté zklamáni, i z mála ale dokázali vytěžit maximum. Konzervativci i labouristé se teď předhánějí s nabídkami, jak si získat jejich přízeň.

Britská veřejnost i finanční trhy jsou ale netrpělivé a rozhodnutí o tom, kdo bude v Británii vládnout, musí padnout rychle.

Liberální demokraté slibují, že to bude do čtyřiadvaceti hodin.

Konzervativci jim nabízejí stabilní vládu a koalici na "nejméně dvě legislativní období". Labouristé vládní spolupráci, v jejímž rámci najdou obě strany mnohem více společného, než by tomu bylo v případě kabinetu vedeného toryi.

Parlamentní ne prezidentský systém

Zatímco konzervativci souhlasí jen s omezenou reformou většinového volebního systému, labouristé nemají nic proti tomu, aby napříště byl v Británii zohledňován především procentuální zisk jednotlivých stran, jak si to přejí liberálové.

"Británie má parlamentní, nikoli prezidentský systém," zdůraznil premiér Gordon Brown, když včera oznamoval, že nejpoději do září končí ve funkci.

Koalice s liberálními demokraty, kterou chce vytvořit Labour Party, má ale Achillovu patu, díky níž se může země velmi rychle prokulhat k dalším předčasným volbám. Obě strany by se při klíčových hlasováních v Dolní sněmovně musely spolehnout na podporu skotských, severoirských a velškých regionálních stran.

Nezvolený premiér

Rozhodnutí labouristů stáhnout z boje Browna, které se ostatně rýsovalo už před volbami, liberály naladilo velmi pozitivně. Stále ale váhají. Zákon o reformě volebního systému totiž nemusí podpořit všichni labourističtí poslanci.

Gordon Brown odchází, jeho labouristé jsou ale liberálům ideologicky mnohem blíže než toryové
Gordon Brown odchází, jeho labouristé jsou ale liberálům ideologicky mnohem blíže než toryové | Foto: Reuters

Levé křídlo Labour Party navíc může odmítnout škrty ve vládních výdajích, které jsou nezbytné pro zkrocení deficitu státních financí ve výši 168 miliard liber, odpovídajícímu více než 11 procentům britského HDP.

Koalice pěti stran, která by byla nezbytná pro vytvoření alespoň trochu stabilní většiny, ale nemá podporu všech labouristů. Podle někdejšího ministra vnitra Johna Reida je nejlepší cestou k "postupné vzájemné destrukci" liberálů a labouristů.

Konzervativci o vládě vedené labouristy nechtějí vůbec slyšet. "Británie nemůže mít podruhé za sebou nezvoleného premiéra," tvrdí stínový ministr školství Michael Gove. Naráží tím na skutečnost, že po Gordonu Brownovi by vládu vedl politik, který "nezvítězil ve volbách".

Brown totiž nahradil Tonyho Blaira v roce 2007, dva roky po hlasování do Dolní sněmovny.

Páteční vítězství vůdce konzervativců Davida Camerona bylo ale takové, že teď musí trpělivě vyčkávat, jak se rozhodnou liberální demokraté.

Verdikt má padnout do dnešního večera.

 

 

Právě se děje

Další zprávy