Němečtí vyšetřovatelé objevili u mrtvoly pohřešované dívky DNA zemřelého neonacisty

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 10. 2016 22:56
Němečtí kriminalisté objevili na místě, kde se letos našly pozůstatky školačky, jež zmizela před 15 lety, stopy DNA zemřelého německého neonacisty Uwe Böhnhardta. Osud tehdy devítileté dívky je dosud obestřen otazníky. Za její vraždu byl původně odsouzen jiný (později propuštěný) muž. Böhnhardt patřil k pravicovým extremistům podezřelým mimo jiné z několika vražd drobných podnikatelů tureckého původu a se svým komplicem Uwe Mundlosem spáchali v roce 2011 sebevraždu, když jim na stopu přišla policie. Vyšetřování ale stojí teprve na začátku a není jasné, jak se jeho DNA na místo činu dostala a zda nějak souvisí s vraždou.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Bayreuth - Překvapivou možnou spojitost mezi zemřelým neonacistou Uwe Böhnhardtem a případem 15 let pohřešované Peggy Knoblochové odhalili němečtí kriminalisté. Na místě nálezu pozůstatků dívky objevili vyšetřovatelé i stopy Böhnhardtovy DNA. Oznámila to dnes policie a prokuratura.

Osud Knoblochové je dosud obestřen otazníky, za její vraždu byl původně odsouzen jiný později propuštěný muž. Böhnhardt patřil k pravicovým extremistům podezřelým mimo jiné z několika vražd drobných podnikatelů tureckého původu.

Tehdy devítiletá Peggy Knoblochová z bavorského městečka Lichtenberg se ztratila 7. května 2001 na cestě ze školy. Zejména německý bulvární tisk několik týdnů tehdy živil původní policejní podezření, že mohla být zavlečena do prostředí údajné dětské prostituce v západních Čechách.

Za vraždu Peggy, byť se její tělo v té době ještě nenašlo, byl v roce 2004 odsouzen k doživotnímu pobytu v psychiatrické léčebně tehdy 26letý duševně nemocný Ulvi Kulac. Soud měl za prokázané, že ve 12 případech sexuálně zneužíval děti a na základě nepřímých důkazů i to, že zavraždil Peggy. O deset let později byl ale muž po nově nařízeném procesu obvinění zproštěn a propuštěn.

Kostru Peggy nalezl houbař letos v červenci v lese ve spolkové zemi Durynsko, asi 15 km od jejího domova. Po prozkoumání biologických stop se přišlo na to, že zajištěné DNA patří Böhnhardtovi. Vyšetřování ale stojí teprve na začátku a není jasné, jak se jeho DNA na místo činu dostala a zda nějak souvisí s vraždou, upozornila DPA.

Böhnhardt patřil k neonacistické skupině Národněsocialistické podzemí (NSU). Této teroristické buňce je připisováno deset vražd, dva bombové útoky a 15 případů přepadení bank. Böhnhardt se svým komplicem Uwe Mundlosem spáchali v roce 2011 sebevraždu, když jim na stopu přišla policie. Jejich spolupachatelka Beate Zschäpeová stojí nyní před soudem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Česká diplomacie bude s Čínou řešit zrušení přímé linky mezi Prahou a Pekingem

Český velvyslanec v Pekingu bude s čínskou stranou řešit příčinu zrušení přímé linky mezi hlavními městy obou zemí. Informuje o tom Deník N. "Ministr zahraniční pověřil českého velvyslance v Pekingu, aby u čínských partnerů zjistil příčinu pozastavení prodeje letenek na přímý let Peking-Praha," řekla deníku mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. 

Zdroj: Domácí
Další zprávy