Orwellova noční můra se naplňuje. Kuvajt bude sbírat DNA občanů i turistů

Michelle Hansen Michelle Hansen
18. 9. 2016 13:50
Kuvajtská vláda vznik databáze zdůvodňuje terorismem a snadnější identifikací obětí. Světové zdravotnické organizace kritizují nový zákon a apelují na jeho zrušení. Existuje mnoho dohadů, zda je opravdovým záměrem skutečně jen obava o bezpečnost občanů.
Chromozom, šroubovice DNA
Chromozom, šroubovice DNA | Foto: Thinkstock

Kuvajt City – Kuvajt jako první stát na světě vybuduje databázi vzorků DNA. Za v přepočtu 9,1 miliardy Kč.

Podle plánů bude obsahovat jak údaje 1,3 milionu občanů a 2,3 milionu emigrantů, tak i návštěvníků. Vláda se tak rozhodla kvůli hrozbě terorismu a zvýšené kriminalitě v zemi. 

"Jsme ve válečném stavu," řekl ministr vnitra Šajch Muhammad Chálid Sabáh krátce po červencovém bombovém útoku, který si v metropoli Kuvajt City vyžádal 27 mrtvých. Krveprolití měl na svědomí přívrženec Islámského státu ze Saúdské Arábie.

Podle Olafa Riesse z Ústavu lékařské a aplikované genetiky při univerzitě v německém Tübingenu půjde o porušení soukromí obyvatel a může to poškodit mezinárodní reputaci Kuvajtu.

Budeme točit lidi na veřejných WC?

"Nucené testování DNA všech občanů a návštěvníků vypadá jako Orwellova noční můra, ale tohle je jen nová realita v bohatém státě při Zálivu," řekl vědeckému časopisu The New Scientist"Terorismus jako argument je tak nepodložený, že i ten nejméně podezřelý mezi námi by mohl začít přemýšlet o tom, jestli náhodou není nějaký postranní úmysl pro vznik komplexní sbírky DNA."

Evropská společnost pro lidskou genetiku pro změnu napsala ministru vnitra Kuvajtu otevřený dopis, ve kterém apeluje na to, aby vláda zákon zrušila. Obdobný postoj zastává řada dalších organizací, které se zabývají medicínskou etikou. 

"Hádám, že natáčení každého, kdo použije veřejný záchod, by bylo taky užitečné, ale tento způsob rušení určitě není důležitý nebo vhodný, stejně jako testování DNA," citoval list The Washington Post Sarah Leah Whitsonovou, ředitelku Human Rights Watch pro Blízký východ, která reagovala na další z argumentů Kuvajťanů, že půjde o praktickou databázi pro snadnější identifikaci teroristů a jejich obětí.

Testování DNA kvůli rozeznání pravých Kuvajťanů?

V samotném Kuvajtu není snadné získat občanství. Ekonomičtí migranti musejí mít před jménem uvedeno Bidún, aby byli snadno rozeznatelní od Kuvajťanů.

V 90. letech si mnoho přistěhovalců vyřídilo falešné dokumenty. Sběr vzorků by jejich podvod odhalil, jelikož DNA je nositelem informace o etnickém původu člověka.

"Je možné, že nápad s genetickým testováním je svým způsobem kouřová clona a ve skutečnosti budou kontrolovat lidi, jestli jsou z bidúnské rodiny, nebo si zařídili falešné občanství," řekla serveru Fusion Julia Harringtonová-Reddyová, šéfka lidskoprávní organizace Open Society Justice Initiative.

Policisté ilegálně nasbírali vzorky DNA nevinných lidí

Ochránci lidských práv z celého světa se obávají zneužití podobných databází. Na něco takového ostatně nedávno upozornil server ProPublica.

Investigativní novináři zjistili, že policisté na východě USA odebírali vzorky DNA i lidem, kteří nespáchali žádný trestný čin. Stačilo, když někomu nesvítilo světlo u auta. Dokonce se stávalo, že policista přišel za skupinkou teenagerů a požádal je o vzorek DNA a oni mu ho dali. Mysleli si, že ho odevzdat musí.

Strážci zákona přitom mají ze zákona právo vzít vzorek DNA jen těm, kteří jsou ve výkonu trestu nebo způsobili trestný čin. Největší databázi DNA na světě – známou pod zkratkou CODIS (Combiened DNA Index System) – má Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Místní policejní oddělení v USA, která mají vlastní DNA databáze, ovšem nejsou pod kontrolou FBI a ani nejsou součástí CODIS.

Otázka neoprávněného odebírání vzorků DNA se řeší i v České republice. V roce 2007 se tehdejší ombudsman Otakar Motejl zabýval případem bývalého vězně Jiřího Pivody, kterému údajně odebrali vzorek DNA, aniž by mu řekli jeho práva.

Letos v lednu právní zástupkyně ministerstva vnitra oznámila, že jeho vzorek bude z databáze vymazán až v roce 2021, případ však stále není uzavřen.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 6 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy