Dlouhý stín války. Chorvatsko zablokovalo přístupové rozhovory EU se Srbskem

ČTK ČTK
9. 4. 2016 12:23
V pátek se měly otevřít dvě nové kapitoly: Justiční systém a základní práva a Svoboda a bezpečnost. Zástupkyně Chorvatska v pracovní skupině to ale odmítla. Chorvatsko podmiňuje jednání týkající se justice změnou srbského zákona o válečných zločinech.
Archivní snímek z chorvatsko-srbské bitvy o Vukovar v roce 1991.
Archivní snímek z chorvatsko-srbské bitvy o Vukovar v roce 1991. | Foto: Peter Denton/Creative Commons

Chorvatsko v pátek zablokovalo otevření další kapitoly přístupových rozhovorů Srbska s Evropskou unií.

Důvodem je spor o srbský zákon o stíhání válečných zločinců, informovala agentura DPA. Srbský premiér Aleksandar Vučić krok Chorvatska odsoudil s tím, že Bělehrad nehodlá přijímat žádná ultimáta.

Srbsko o vstupu do Evropské unie vyjednává od počátku roku 2014. V pátek se měly otevřít dvě nové kapitoly: Justiční systém a základní práva a Svoboda a bezpečnost. Zástupkyně Chorvatska v pracovní skupině ale údajně otevření kapitoly týkající se justice odmítla.

"Srbskou vládu rozhodnutí Chorvatska nepodpořit evropské směřování Srbska zaskočilo," uvedl premiér Vučić. Záhřeb podle něj nemá ke svému kroku žádný důvod. "Nenecháme se nikým v Evropě či ve světě, ani Chorvatskou republikou, vydírat ani ponižovat," uvedl premiér v tiskovém prohlášení.

"Máme teď (před Chorvatskem) padnout na kolena a žebrat? Srbsko nepřijme žádné ultimátum," dodal Vučić později ve veřejnoprávní televizi RTS.

"Chceme mít se Srbskem dobré sousedské vztahy, a proto je třeba zdravých základů, které zahrnují i vyřešení válečného dědictví," uvedl chorvatský ministr zahraničí Miro Kovač.

Chorvatsko, které do EU vstoupilo v roce 2013, už dříve podmínilo otevření přístupové kapitoly týkající se justice změnou srbského zákona o válečných zločinech. Ten Bělehradu umožňuje stíhat osoby podezřelé z válečných zločinů spáchaných i mimo srbské území.

Dotknout se tak může i chorvatských občanů, kteří podle Bělehradu spáchali během války v letech 1991 až 1995 zločiny na srbském obyvatelstvu na východě Chorvatska.

Premiér Vučić už dříve změnu kontroverzního zákona z roku 2003 vyloučil. V minulých letech na jeho základě Srbové zadrželi osoby podezřelé ze spáchání válečných zločinů v chorvatském Vukovaru a bosenské Srebrenici, uvedl.

Kromě zákona o válečných zločinech zatěžují vztahy sousedů na západním Balkánu i spory o zastoupení chorvatské menšiny v srbském parlamentu či spolupráce Srbska s válečným tribunálem v Haagu.

V Srbsku se za dva týdny konají předčasné parlamentní volby. Podle agentury Reuters by spor s Chorvatskem mohl nahrát nacionalistům, kteří by se raději než na EU orientovali na Rusko.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy