Stavěly roboty a plicní ventilátory. Teď se nadějné Afghánky zoufale snaží uprchnout

Jana Václavíková Jana Václavíková
19. 8. 2021 5:30
Mezi zoufalými lidmi čekajícími na kábulském letišti na volná místa v letadlech, která by je dostala ze země, je i skupina známá jako afghánský dívčí tým robotiky. Dvacítka nadějných žen se obává, že pokud zůstanou, nebudou moci pokračovat ve vzdělání a stanou se sexuálními otrokyněmi islamistů z Tálibánu, kteří ovládli celou zemi.

Říkají si afghánští snílkové a zahraniční média o nich píší jako o budoucnosti Afghánistánu. Skupina složená až z pětadvaceti dívek ve věku od dvanácti do osmnácti let vznikla před třemi lety a podporuje je afghánská podnikatelka Roya Mahboobová. Ta se zaměřuje na vzdělávání dívek v zemi, kde jsou až dvě třetiny z nich negramotné. Tento stav je podle americké stanice NPR způsobený předchozí vládou Tálibánu z let 1996 až 2001, která ženám vzdělání zakazovala.

Od té doby zaznamenaly dívky z města Herát úspěchy na mezinárodních soutěžích v Kanadě i ve Spojených státech a loni na sebe přitáhly další pozornost, když se pokoušely sestavit malý mechanický ventilátor, který by usnadnil práci lékařům starajícím se o pacienty s covidem-19. Přístroj vyráběly podle návodu Massachusettského technologického institutu (MIT) a jako součástky používaly běžně dostupné díly z aut, která běžně jezdí v afghánských ulicích. "Většina materiálů, které používáme, jsou součástky z vozidel Toyota Corolla," uvedla kapitánka týmu Somaya Farooqiová.

Afghánský dívčí tým robotiky bývá dávaný za zářný příklad toho, jak se v zemi za téměř dvacet let od pádu vlády Tálibánu zlepšilo postavení žen. Jejich portréty jsou dokonce namalované i na zdi amerického velvyslanectví v Kábulu, uvádí deník Wall Street Journal

Bojovníci radikálního hnutí však Afghánistán v neděli po odchodu amerických vojsk znovu dobyli a nadějné dívky se ocitly v ohrožení. "Tálibánci od minulého týdne chodí od dveří ke dveřím, odvádí pryč mladé dívky a nutí je, aby se staly dětskými nevěstami," cituje server Gizmodo jejich právničku Kimberley Motleyovou, která strávila v zemi více než deset let. 

Čekají na letišti bez letenek 

Sen dívek o tom, že se stanou inženýrkami, ale začal v posledních dnech blednout. Na vlastní oči viděly, jak univerzity v jejich domovském Herátu začaly posílat mladé ženy domů a vstup nadále umožňují pouze mužům. "Obávají se, co přijde zítra. Chtějí se dál vzdělávat. Chtějí být i nadále budoucností Afghánistánu, ale je to pro ně extrémně nebezpečná situace," dodává Motleyová, která skupině dívek s odjezdem ze země na dálku pomáhá. 

Dvacet z nich i se svými mentory proto nyní čeká na kábulském letišti a doufá, že se dostane do jednoho z letadel evakuujících vystrašené obyvatele ze země. List Wall Street Journal uvádí, že si chtěly koupit letenky do zahraničí, ale byly odmítnuty. 

Dívky před třemi lety vyhrály mezinárodní soutěž v Kanadě a setkaly se i s premiérem Justinem Trudeauem. A Motleyová nyní tamní vládu vyzývá, aby je vzala na palubu svých evakuačních strojů. Země slíbila dvaceti tisícům Afghánců status uprchlíků. Jestli se dostane i na dívčí tým robotiky, však není zatím jasné.

"Prosíme kanadskou vládu. Prosíme premiéra Trudeaua, který byl úžasným podporovatelem týmu robotiky, aby dívkám dovolil dostat se do Kanady," říká jejich právnička Motleyová. "Chtějí být vzdělané a v bezpečí. Chtějí, aby na ně byl Afghánistán, stejně jako zbytek světa pyšný a aby mohly pokračovat ve svém snu," dodává. 

Video: Afghánci se zoufale snažili uprchnout na letiště poté, co Tálibán převzal moc nad městem

Afghánci se zoufale snažili uprchnout na letiště poté, co Tálibán převzal moc nad městem | Video: Associated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Česká pošta nestojí před krizí, kontroly nezjistily žádná pochybení, uvedl Hamáček

Česká pošta podle ministra vnitra Jana Hamáčka nestojí před krizí, hrozbu stávky označil za bezdůvodnou. Desítky kontrol ve firmě podle něj nezjistily žádná pochybení. Hamáček také bude chtít jednat o kompenzacích pro Českou poštu za ztráty během koronavirové krize. Ztráty podniku vyčíslil zhruba na 780 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Magma ze sopky na Kanárských ostrovech může vytékat až tři měsíce, obávají se experti

Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři týdny nebo až tři měsíce, informoval dnes deník El País s odkazem na vulkanologický institut Kanárských ostrovů. Několik proudů masy žhavé lávy na cestě k pobřeží dosud zničilo dvě stovky domů a na 154 hektarů půdy, ohroženy jsou i banánovníkové plantáže. Přerušen je kvůli valící se lávě stále provoz na šesti silnicích, letecká doprava na ostrově funguje bez omezení.

Největší obavy nyní panují ze střetu žhavé lávy s mořskou vodou, po němž se do ovzduší uvolní obrovské množství páry a toxických plynů. Riziko velkých cunami podle expertů nehrozí. Pobřeží na jihozápadě ostrova bylo uzavřeno, láva by tam měla dorazit během několika dnů, její postup se totiž zpomalil. Nyní je okraj proudů lávy asi 2,5 kilometru od pobřeží. V některých částech dosahuje masa lávy výšky až 12 metrů.

Láva kromě zatím dvou stovek domů zničila i infrastrukturu ostrova, elektrické vedení, zemědělskou půdu, ale také například zavlažovací potrubí k banánovníkovým plantážím. Ohroženo je nyní asi 400 hektarů plantáží banánovníků, jehož pěstování patří k hlavním ekonomickým odvětvím na ostrově. V nejpostiženější oblasti kolem obcí El Paso a Los Llanos de Aridane se pěstuje asi 20 procent produkce banánů ostrova. O práci tak mohou podle deníku La Vanguardia přijít stovky lidí.

Erupce na La Palmě už zničila také řadu domů, které fungovaly jako ubytování pro turisty. Právě jihozápad ostrova je vyhledávanou destinací zejména německých a holandských turistů. Cestovní ruch se přitom právě sotva začal vzpamatovávat z omezení kvůli pandemii covidu-19. Španělská ministryně cestovního ruchu Reyes Marotová nicméně v pondělí uvedla, že tato událost může být i reklamou pro cestovní ruch v příštích týdnech a měsících, za což si vysloužila kritiku místních obyvatel.

Přírodní katastrofa si díky včasné evakuaci nevyžádala žádné oběti, ani zraněné. Z postižené oblasti bylo evakuováno na 6000 lidí. Škody způsobené erupcí odhadl premiér Kanárských ostrovů Ángel Víctor Torres na více než 400 milionů eur (asi 10,2 miliardy Kč).

Vyvěrání magmatu ze sopky odhadují experti na několik týdnů až měsíců. Vychází přitom z dosud nejdelší erupce na ostrově z roku 1585, kdy to bylo 84 dnů, a nejkratší z roku 1971, kdy magma vyvěralo 25 dní. Návrat k normálu ale po této přírodní katastrofě podle televize RTVE potrvá další týdny či měsíce.

Deník El País dnes s odvoláním na vulkanologický ústav Kanárských ostrovů napsal, že do vzduchu se po erupci nyní na La Palmě uvolňuje denně odhadem od 6000 do 11.500 tun oxidu siřičitého.

Další zprávy