Zázrak na Urale: Kojenec přežil výbuch i mráz. Rusové líčí, jak ho dostali ze sutin

Kateřina Vítková Zahraničí Kateřina Vítková, Zahraničí
Aktualizováno 3. 1. 2019 16:21
Jedenáctiměsíční kojenec, kterého v úterý po výbuchu plynu v sutinách domu v Magnitogorsku jako zázrakem objevili záchranáři, je podle posledních zpráv při vědomí. Zdaleka však nemá vyhráno. Chlapec, o němž média píší jako o Ivanovi, byl v kritickém stavu převezen do nemocnice v Moskvě. Jeho stav je stále "extrémně vážný", napsal server BBC, který se odkazuje na prohlášení ruského ministerstva zahraničí.
Dítě bylo v kritickém stavu převezeno do Moskvy. | Video: Reuters

Podle ministerstva dítě výbuch plynu v panelovém domě přežilo s poraněním hlavy, mnohačetnými zlomeninami a těžkými omrzlinami končetin. Venkovní teploty v uralském Magnitogorsku se v tuto chvíli pohybují zhruba 17 stupňů pod nulou.

Explozi a následné zřícení části bytového domu přežila i matka dítěte. Celkem 39 lidí, jejichž těla se záchranářům podařilo z trosek vyprostit, zemřelo. Malý chlapec přežil výbuch i dalších více než 30 hodin v sutinách jen díky řadě vrstev, do nichž byl zabalen.

Budova v Magnitogorsku, kterou poničil výbuch plynu.
Budova v Magnitogorsku, kterou poničil výbuch plynu. | Foto: Reuters

"Ujistili jsme se, že bude ticho, abychom mohli slyšet, zda ven neuniká nějaký zvuk," vzpomíná na jeho vyprošťování záchranář Pjotr Gritsenko. "Jeden ze záchranářů v naší skupině, Andrej Valman, zaslechl poblíž přilehlého bloku s byty, blízko části, která dosud stála, dětský pláč," řekl ruské státní televizi Rossija 24.

Prvotní zprávy přitom uváděly, že šlo o děvčátko, ne o chlapce. Zřejmě kvůli tomu, že dítě mělo na nohou růžové ponožky. "Abychom se znovu ujistili, zastavili jsme všechna naše zařízení. A poslouchali jsme. Když jsme řekli 'Ticho!', dítě zareagovalo a pak utichlo taky. Když jsme řekli 'Kde jsi?', začalo znovu reagovat."

Když se záchranáři dobrali pravděpodobného místa, kde začít hledat, dal jim vedoucí povel k odstraňování sutin. "Tady budeme pracovat," řekl jim.

Rozsáhlá vyprošťovací akce byla pro záchranáře nebezpečná, protože trosky poničeného domu byly značně nestabilní. Kojence se ale nakonec podařilo najít - ležel v dětské postýlce zabalený v modré dece.

"Stovky lidí čekaly na to, zda se zraněné dítě vynoří z trosek, jako na zázrak. A ten zázrak se stal," sdělili místní úředníci agentuře Interfax.

Nešlo o útok, tvrdí policie

Desetipatrový panelový dům stál v Magnitogorsku od roku 1973. Exploze v pondělí ráno poničila celkem 48 bytů, ve kterých v tu dobu stále ještě spaly desítky lidí. Celkem v domě žilo na 120 lidí. Exploze ale poničila i přilehlé okolí.

Hlavní vyšetřovací verzí, se kterou policisté oficiálně pracují, je pravděpodobný výbuch plynu.

Trosky domu v Magnitogorsku.
Trosky domu v Magnitogorsku. | Foto: Reuters

V médiích ale kolují i verze o možném teroristickém útoku, které však policie popírá, připomněla agentura ČTK. Byt, v němž k explozi došlo, si totiž neznámý muž pronajal pouze jeden den před neštěstím. O den později navíc ve stejné ulici exploze mikrobusu zabila další tři lidi. Údajně však šlo o technickou poruchu.

Reuters připomíná, že v Rusku v minulých letech došlo hned k několika podobným neštěstím. Na vině je stárnoucí infrastruktura i vágní bezpečnostní opatření pro užívání plynu.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Putin chystá na červen vojenskou přehlídku k výročí konce války

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil ministrovi obrany, aby na 24. června připravil vojenskou přehlídku na počest 75. výročí vítězství nad nacistickým Německem. Oznámila to v úterý ruská média.

Vojenská přehlídka se jako ukázka ruské moci a síly tradičně koná 9. května na moskevském Rudém náměstí, ale letos musel Putin akci odložit kvůli pandemii způsobené koronavirem. Nákaza mezitím postihla více než 360 tisíc obyvatel nejrozlehlejší země světa a denně přibývají tisíce nových případů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy