Dítě bez identity může být z Bulharska. Za 1000 eur

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 22. 10. 2013 12:25
Pár, který se vydával za Mariiny rodiče, je ve vazbě.
Rodiče se svou údajnou dcerou.
Rodiče se svou údajnou dcerou. | Foto: Reuters

Atény - Tisíc eur. Právě tolik mohl romský pár z Řecka zaplatit za malou blondýnku Marii, kterou policie ve čtvrtek našla v jedné z řeckých romských osad ve městě Farsala.

Prostřednictvím Interpolu teď hledá její pravé rodiče.

Předák romského tábora, kde dítě bez identity žilo, britskému deníku Daily Mail řekl, že v roce 2009 do osady přijeli Bulhaři, kteří nabízeli k prodeji hned několik dětí. Přišli prý i za ním.

"Tenkrát prodávali ještě pět dalších dětí," uvedl Haralambos Dimitriou. On sám žádné nechtěl. Nabízeli mu ho údajně za už zmiňovaných 1000 eur.

Trest? Až 10 let

Řečtí Romové, kteří se vydávali za Mariiny rodiče (což testy DNA vyvrátily), sedí ve vyšetřovací vazbě. Za mříže je v pondělí poslal soud v Larisse.

Policie zveřejnila i jejich fotografie. Hristosovi Salisovi je 39 let, Eleftherii Dimopoulouové čtyřicet.

Vyšetřovatelé pracují mimo jiné s verzí, že dítě před lety unesli. Pokud by se podezření potvrdilo, mohou dostat trest odnětí svobody na 10 let.

Přídavky 2500 eur

Důkladná zdravotní prohlídka také ukázala, že holčičce nejsou čtyři, ale pět nebo šest let. Obhájce Salise a Dimopoulouové tvrdí, že ji pár adoptoval proto, že se o ni její biologická matka z ciziny nemohla kvůli nedostatku peněz starat.

Převzali ji prý od prostředníka.

Celkem mají zadržení rodiče oficiálně 14 dětí, z toho deset vlastních, připomíná list Die Welt. Policisté u nich však našli padělané dokumenty i rodné listy. Nevylučují tedy, že i další "své" děti získali ilegálně.

Za všechny dohromady pobírali přídavky ve výši 2500 eur (64 500 Kč). Děti však nebyly hlášeny v jednom, ale ve třech městech.

Chyba úřadů

Kvůli "případu Maria" už padají i první hlavy. O práci zatím přišli čtyři vysoce postavení úředníci města Atény.

Důvod? Nalezená Maria byla v úřední evidenci teprve od letošního jara, a to ještě na základě zfalšovaných dokumentů.

Nikomu na úřadě to nepřišlo podezřelé. Dodatečné přihlašování dětí je totiž v Řecku zjevně zcela běžné. 

Počet takových dětí vzrostl od roku 2011 osminásobně, upozorňují řecká média. Velmi často pocházejí právě z romské komunity. 

 

Právě se děje

Další zprávy