Dispečer: Letoun s hokejisty se pozdě odlepil od země

Zahraničí Zahraničí
7. 9. 2011 21:50
Stroj ruského klubu Jaroslavl letěl na zápas do Minsku. Češi jsou na seznamu obětí

* Zprávu průběžně aktualizujeme * Doplnili jsme výpověď dispečera, který na let dohlížel

Moskva - Na letišti v ruské Jaroslavli se krátce po startu zřítilo letadlo, které mířilo do Minsku s hráči a trenéry hokejového místního klubu Lokomotiv.

Zahynulo 43 ze 45 lidí na palubě, první zprávy hovořily o 36 mrtvých.

Na zveřejněném seznamu obětí jsou i tři čeští hokejisté, kteří v týmu Jaroslavle působili: kapitán týmu Karel Rachůnek, Jan Marek a Josef Vašíček. O život přišel i slovenský hokejista Pavol Demitra.

Smrt trojice hokejových mistrů světa už potvrdilo i české velvyslanectví v Moskvě.

O život v nemocnici bojuje šestadvacetiletý hokejista Alexandr Galimov, který podle agentury Reuters utrpěl popáleniny na 80 procentech těla. Podle některých informací už svým zraněním podlehl, nemocnice tuto informaci ale oficiálně nepotvrdila.

Havárii přežil také palubní inženýr Alexandr Sizov. I on podle agentur bojuje v nemocnici o život.

Dispečer: Letoun vzlétl příliš pozdě

Příčina pádu je zatím nejasná. Charterový letoun Jak-42 ruské společnosti Jak-Servis se zřítil v 15:50 místního času (13:50 SELČ) jen několik set metrů od letiště a rozlomil se na kusy, které začaly hořet.

Přední část trupu spadla do řeky Volhy. Záchranáři zatím nalezli 36 těl, pátrání po obětech ale bude pokračovat i v noci. Není vyloučeno, že letoun nebyl schopen včas nabrat výšku a narazil do antény řídicí věže. Černé skříňky z letadla zatím záchranáři nenašli.

Své názory a vzkazy můžete napsat do této diskuse uvnitř grafiky.

Podle dispečera jaroslavlského letiště Tunošna Arije Novika, který na start letounu dohlížel, letadlo příliš dlouho na ranveji nabíralo rychlost a od země se odpoutalo později, než mělo. To se prý možná stalo hlavní příčinou neštěstí.

"Velitel požádal o povolení ke startu, které dostal," řekl osmatřicetiletý Novik ruským novinářům. "Pilot měl pak navázat spojení s věží v okamžiku, kdy se dostane do letové výšky 200 metrů. To už se nestalo."

"Letadlo spadlo doslova po minutě od startu, nebylo víc než deset metrů nad zemí. Pilot přejel bod, kdy se měl odpoutat od země, a to o několik desítek metrů. Opustil dokonce ranvej a vyjel už mimo dráhu, až odtud se pak vznesl. Po zlomku vteřiny se naklonil na levý bok a spadl," popsal poslední okamžiky letu.

Jakovlev Jak-42 je sovětský třímotorový proudový letoun s kapacitou 120 cestujících. Prototyp vzlétl 7. března 1975, ale kvůli problémům s motorem byl do provozu nasazen o pět let později. Havarovaný stroj podle ruských médií létal od roku 1993.

Obrovská ztráta

Hokejisté Jaroslavle letěli do Minsku na první zápas letošní sezóny Kontinentální hokejové ligy (KHL).

Vedení soutěže nyní zvažuje, že slavnostní zahájení ligy, které se mělo večer konat v Moskvě, zruší. Úvodní zápas mezi Salavatem Julajev Ufa a Atlantem Mytišči byl přerušen v patnácté minutě.

V Praze na Staroměstském náměstí, tedy místě, kde jsou čeští hokejisté zvyklí slavit své největší úspěchy společně s fanoušky, se už ve středu večer začaly scházet desítky českých i slovenských hokejových fanoušků, aby uctily památku reprezentantů.

Někteří měli na sobě dresy. Fanoušci doslova v hrobovém tichu zapalovali svíčky a pokládali je na zem poblíž pietního místa, uprostřed něhož byly umístěny dvě hokejky.

Smutek zavládl také ve Zlíně, kde u zimního stadionu hoří svíčky zapálené k uctění památky reprezentačního tria, zejména pak tamního odchovance Karla Rachůnka.

"Jsem hluboce otřesen dnešní tragickou zprávou o letecké katastrofě v Jaroslavli, při níž zemřely desítky hokejistů z celého světa a mezi nimi tři čeští reprezentanti Jan Marek, Josef Vašíček a Karel Rachůnek," napsal v oficiálním prohlášení prezident Václav Klaus. "Byli to vynikající sportovci a skvělí reprezentanti. Jako hlava státu cítím obrovskou ztrátu a vyjadřuji tímto upřímnou soustrast jejich rodinám i pozůstalým," doplnil prezident. 

Hokejisté Lokomotivu Jaroslavl
Hokejisté Lokomotivu Jaroslavl | Foto: www.khl.ru

 

Právě se děje

Další zprávy