Disney vyžene z pohádek reklamu na škodlivé jídlo

Zahraničí Zahraničí
6. 6. 2012 21:07
Zábavní gigant slibuje, že změní nabídku občerstvení a pošle na trh zdravější potraviny
Nyní zdravěji, řekli si u Disneyho. A kromě výživového specialisty Garyho Jonese angažovali i Myšáka Mickeyho.
Nyní zdravěji, řekli si u Disneyho. A kromě výživového specialisty Garyho Jonese angažovali i Myšáka Mickeyho. | Foto: Reuters

Los Angeles - Znají to zřejmě všichni rodiče. Jejich ratolesti přiběhnou od televize a žadoní, aby jim koupili tu či onu laskominu.

Do boje za zdravější životní styl těch nejmenších nyní vyrazilo vedení The Walt Disney Company.

Společnost rozhodla, že ze všech pořadů, které jsou určeny dětem do 12 let, vyřadí reklamy na nezdravé jídlo (v angličtině se pro něj vžil termín "junk food").

Do komerčních bloků na všech stanicích, jež firma provozuje, se tak dostanou jen výrobky, které podléhají přísným nutričním standardům.

Disneyho království

The Walt Disney Company je jednou z nejstarších a největších mediálních a zábavních společností. Její počátky sahají do 20. let minulého století. Do portfolia firmy patří kromě filmového studia i televizní stanice (Disney Channel, ABC, ESPN) či zábavní parky.

Například pro výrobce cereálií to v praxi znamená, že budou u Disneyho moci propagovat jen takové výrobky, které obsahují méně než 10 gramů cukru na jednu porci.

Dobrý byznys

Televizním vysíláním ale boj s dětskou obezitou nekončí. Změní se i nabídka občerstvení ve všech tematických zábavních parcích, které Disneymu patří. To by mělo nově obsahovat až o čtvrtinu méně sodíku. Společnost navíc hodlá aktivně propagovat cvičení a zdravé stravování.

Na trh rovněž vypustí licencované výrobky, které mají být mnohem zdravější než ty, jež se mnohdy objevují na pultech amerických supermarketů. Známé logo s Myšákem Mickeym bude doprovázet slogan "Je to pro tebe dobré i zábavné".

--------------------------------------------------------------------------------

Zdravá výživa nejen pro vaše děti.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Rusko vyhošťuje deset amerických diplomatů

Ruské ministerstvo zahraničí ve středu oznámilo, že v reakci na nejnovější sankce ze strany USA recipročně označilo za nežádoucí osoby deset pracovníků amerického velvyslanectví v Moskvě. Příslušnou nótu předalo zástupci amerického velvyslance s tím, že "uvedené osoby mají opustit Rusko do 21. května".

Ruská diplomacie přislíbila, že další odvetné kroky za "nezákonné protiruské sankce" budou následovat, uvedl list Kommersant na svém webu. Připomněl, že americký prezident Joe Biden v polovině dubna podepsal výnos o zavedení nových sankcí proti Rusku a USA také rozhodly o vyhoštění deseti ruských diplomatů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 minutami

Maďarsko zruší sporný zákon o financování nevládních organizací, který soud EU označil za diskriminační

Maďarsko zruší sporný zákon o financování nevládních organizací, který Soudní dvůr Evropské unie označil za diskriminační a porušující evropské předpisy. Místopředseda vlády Zsolt Semjén podle agentury DPA předložil v parlamentu v noci na středu nový zákon, který kritizovanou normu nahradí. Maďarsku hrozil ze strany EU finanční postih v případě, že by zákon neupravilo.

Maďarsko v roce 2017 zpřísnilo dohled nad organizacemi financovanými ze zahraničí. Ty, jejichž roční příspěvek překročí 7,2 milionu forintů (546 000 Kč), se musejí povinně registrovat a také zveřejňovat podrobnosti o svých dárcích. Dotčené spolky musejí rovněž na webových stránkách výslovně uvádět, že jsou "organizacemi podporovanými ze zahraničí".

Unijní soud v červnu 2020 konstatoval, že jde o "diskriminační a neodůvodněné omezení", které je v rozporu se základními právy včetně ochrany osobních údajů či svobody sdružování.

Podle kritiků byl tento a další zákony namířen především proti americkému finančníkovi a filantropovi maďarského původu Georgi Sorosovi, kterého kvůli jeho liberálním názorům považuje premiér Viktor Orbán za svého nepřítele.

Nyní může být zákon zneplatněn na některé z příštích schůzí parlamentu. Chystaná novela podle DPA obsahuje ustanovení, na jehož základě bude maďarský účetní dvůr každoročně vypracovávat zprávy o těch nevládních organizacích, jejichž příjmy budou přesahovat 20 milionů forintů (1,43 milionu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy