Diskuse pod články jsou jen pro ty, co text pochopili. Norský web vyrazil do boje s trolly

Zahraničí Zahraničí
6. 3. 2017 21:35
Kdokoliv chce diskutovat pod články na norském serveru NRK, musí nejprve správně odpovědět na tři otázky, které se k textu vztahují. Norští novináři věří, že krátkým kvízem odradí internetové trolly a naštvané diskutéry. Doufají také, že čtenáři během 15 vteřin, které zodpovězení otázek zhruba zabere, vychladnou a lépe si svůj příspěvek promyslí. Diskuse tak má být věcná a bez urážek.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Oslo - Chcete se na internetu zapojit do diskuse pod článkem? Nejdřív budete muset dokázat, že jste ho opravdu přečetli a správně pochopili.

Tedy pokud chcete diskutovat na norském zpravodajském serveru NRK. Ten zavedl pod svými články krátké dotazníky před vstupem do diskuse.

Autoři tím chtějí zajistit, aby všichni diskutéři věděli, o čem článek skutečně pojednává, a argumentovali k věci. Zároveň si slibují, že tím omezí aktivitu takzvaných trollů. Tedy diskutérů, kteří záměrně píší urážlivé nebo nesmyslné příspěvky, aby vyprovokovali ostatní.

Podle norského serveru Local.no tento experiment běží už tři týdny.

Čtenáři, kteří chtějí k článku připojit svůj názor, musí nejprve odpovědět na tři otázky týkající se jeho obsahu. Každá otázka nabízí tři různé odpovědi, ze kterých je pouze jedna správná.

Vyplnit takový dotazník zabere zhruba 15 vteřin. Autoři konceptu ale věří, že to stačí na zklidnění většiny emocí a i ti nejnaštvanější diskutéři připojí svůj názor už s víceméně chladnou hlavou. Zároveň je to prý donutí si svůj příspěvek víc promyslet.

"Když se všichni zúčastnění shodnou, o čem článek je, vytváří to mnohem lepší základ pro diskusi," cituje britský server Independent norského novináře Ståleho Gruta z NRK.

Moderovat, nebo zrušit?

Diskuse pod články řeší mnoho zpravodajských serverů. Řada z nich například možnost přidávat komentáře podmiňuje registrací. Další weby zase čtenářům možnost komentovat úplně odebraly.

V Evropské unii platí norma, podle které je provozovatel portálu zodpovědný za příspěvky účastníků diskuse, které jsou urážlivé nebo jinak zasahují do práv třetích osob. U citlivých témat se proto raději diskuse ruší. Častým argumentem bývá, že moderování takových diskusí, které obnáší mazání vulgárních, rasistických nebo urážlivých komentářů, je pro redakci příliš časově a finančně náročné.

Také trestáme konkrétního řidiče, nikoli správu silnic, odmítá odpovědnost portálů pirát Ivan Bartoš. Nejlepší by byla samoregulace, aby si to ohlídali správci webů, myslí si novinář Adam Černý. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy