Diskuze o antisemitismu lákají v Polsku tisíce lidí

Roman Staněk
4. 2. 2008 9:10
Krakov odmítá Grossův Strach. Výstavou na náměstí
Jan Tomáš Gross, autor Strachu, musí být spokojen s tím, jaké reakce jeho kniha o poválečném antisemitismu v Polsku vyvolala
Jan Tomáš Gross, autor Strachu, musí být spokojen s tím, jaké reakce jeho kniha o poválečném antisemitismu v Polsku vyvolala | Foto: Roman Staněk, Aktuálně.cz

Krakov (od našeho zpravodaje) - Kontroverzní kniha Strach historika Jana Tomáše Grosse v Polsku rozpoutala velkou diskuzi.

Z díla o antisemitském chování Poláků vůči Židům po skončení druhé světové války se stal bestseller. A touha Poláků konfrontovat s americko-polským historikem své názory vede až do krajností.

Jen málokdy se stává, že na přednášku o nějaké knize přijde více než tisíc lidí, kteří bojují s ochrankou o to, aby se vůbec mohli dostat do sálu. Přesně to se však událo v Krakově.

"Některé reakce na Strach mi připomínají reakce komunistů na projev Chruščova po 20. sjezdu. Také tam uslyšeli o Stalinovi něco tak strašného, že tomu nemohli uvěřit," uvedl během přednášky Adam Michnik, šéfredaktor deníku Gazeta Wyborcza.

Foto: Roman Staněk, Aktuálně.cz
Více o kontroverzní knize Strach se dočtete ZDE

Spravedliví mezi národy

Kromě přednášek se v souvislosti se Strachem pořádají i další akce či "protiakce".

Na hlavním náměstí v Krakově byla v Den holokaustu otevřena výstava Spravedliví mezi národy, pojednávající o tom, jak Poláci během druhé světové války Židům pomáhali a jak za to byli nejednou trestáni tím nejkrutějším způsobem.

Téměř dokonalý návrat do minulosti - výstava Spravedliví mezi národy
Téměř dokonalý návrat do minulosti - výstava Spravedliví mezi národy | Foto: Roman Staněk, Aktuálně.cz

Expozice, která je zdarma, se skládá z mnoha desítek dobových snímků, map a dokumentů. Obsahují zprávy o zabitých Polácích, kteří pomáhali Židům. I ona je odpovědí na Grossovu knihu. Té se totiž v Polsku vytýká hlavně to, že opomíjí roli Poláků při záchraně a ukrývání Židů před nacisty.

V Krakově a okolí bylo tímto způsobem zdokumentováno 350 trestů smrti pro Poláky, kteří Židům pomáhali během okupace. Výstava popisuje i případy jeptišek, které Židy a Židovky ukrývaly v klášterech.

Výstava líčí také příběh rodiny Jozefa a Viktorie Ulmových, která ukrývala ve svém domě osm židovských sousedů. V roce 1944 je však nacisté odhalili a všechny zabili, včetně jejich šesti dětí. Viktorie byla v té době v devátém měsíci těhotenství.

Výstavu připravil Institut paměti národa (IPN), který je hlasitým kritikem Grossovy knihy.

Fotoreportáž z přednášky nejkontroverznějšího polského autora:

Foto: Roman Staněk, Aktuálně.cz

Přednáška Jana Tomáše Grosse se konala před několika dny v supermoderní budově Collegium Maximum druhé nejstarší univerzity ve střední Evropě - Jagellonské univerzity v Krakově.

Foto: Roman Staněk, Aktuálně.cz

Jako před každou kontroverzní přednáškou, také zde se sešla skupinka demonstrujících mladíků, která proti Grossovi protestovala. Největší radost z nich měli místní fotografové.

Foto: Roman Staněk, Aktuálně.cz

Už dvacet minut před zahájením přednášky bylo plno. Publikum tvořila různorodá směs - od "alternativních" mladíků až po přívržence ultrakatolického rádia Maryja.

Foto: Roman Staněk, Aktuálně.cz

V čase oficiálního zahájení se venku tísnilo ještě asi 200 lidí. Ochranka se jala zamezit jim vstup do budovy, případně i do sálu. Nakonec se dostalo na všechny, lidé seděli tam, kde se dalo.

Foto: Roman Staněk, Aktuálně.cz

Tomáš Gross si pozval hosty - šéfredaktora listu Gazeta Wyborcza Adama Michnika, veterána Varšavského povstání Marka Edelmana a historiky Joannu Tokarskou-Bakir s Andrzejem Chwalbem.

Foto: Roman Staněk, Aktuálně.cz

Na setkání s Grossem v Krakově Adam Michnik vyvracel slova veterána Marka Edelmana o tom, že v každém člověku třímá bestie: "V člověku je bestie, ale ne v každém, a to mne naplňuje optimismem," uvedl Michnik.

Foto: Roman Staněk, Aktuálně.cz

V Den holokaustu byla v Krakově otevřena výstava Spravedliví mezi národy. Na snímku dobová tabule zakazující Židům vstup do parků a na hlavní krakovské náměstí.

 

Právě se děje

Další zprávy