reklama
 
 

Diskuse na webu budou hlídány

26. 4. 2012 18:09
Urážlivé příspěvky budou muset provozovatelé stránek v SR odstraňovat. Jinak hrozí žaloby

Trenčín - Provozovatelé internetových stránek na Slovensku neodpovídají za obsah příspěvků návštěvníků webu, jejich kontroverzní poznámky jsou ale povinni odstraňovat. Vyplývá to z dnešního rozhodnutí krajského soudu v Trenčíně, který se zabýval odpovědností majitele portálu za urážlivé příspěvky lidí v diskusním fóru.

Krajský soud rozhodoval o odvolání občanského sdružení Klub Strážov vůči verdiktu nižšího soudu, který sdružení přikázal zaplatit jednomu podnikateli odškodné 5000 eur (kolem 124.000 korun). Důvodem byly anonymní hanlivé příspěvky na jeho adresu v diskusi na webu klubu. Odvolací soud povinnost sdružení platit za údajnou urážku na cti zrušil, přikázal ale kontroverzní příspěvky smazat.

"Soud verdikt odůvodnil tak, že klub jako provozovatel neodpovídá za obsah (diskusních příspěvků). Pro nás je nesmírně důležitá část verdiktu o odpovědnosti respektive neodpovědnosti, protože jde o náhradu nemajetkové ujmy," řekla ČTK právní zástupkyně sdružení Iveta Rajtáková.

Verdikt podle ní pomůže i dalším majitelům webů, protože případná odpovědnost provozovatelů internetových stránek za příspěvky svých návštěvníků by je kvůli žalobám na ochranu osobnosti mohla zlikvidovat. "Myslím, že jde o jeden z prvních, ne-li vůbec první soudní verdikt svého druhu na Slovensku," dodala.

Advokátka uvedla, že není přesvědčena ani o správnosti rozhodnutí soudu ohledně povinnosti provozovatele internetových stránek mazat nevhodné příspěvky návštěvníků webu. Proti verdiktu krajského soudu se již ale nelze odvolat, strany sporu mohou za jistých okolností využít pouze mimořádné opravné prostředky.

autor: ČTK | 26. 4. 2012 18:09

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama