Diskuse na webu budou hlídány

ČTK ČTK
26. 4. 2012 18:09
Urážlivé příspěvky budou muset provozovatelé stránek v SR odstraňovat. Jinak hrozí žaloby
Foto: Thinkstock

Trenčín - Provozovatelé internetových stránek na Slovensku neodpovídají za obsah příspěvků návštěvníků webu, jejich kontroverzní poznámky jsou ale povinni odstraňovat. Vyplývá to z dnešního rozhodnutí krajského soudu v Trenčíně, který se zabýval odpovědností majitele portálu za urážlivé příspěvky lidí v diskusním fóru.

Krajský soud rozhodoval o odvolání občanského sdružení Klub Strážov vůči verdiktu nižšího soudu, který sdružení přikázal zaplatit jednomu podnikateli odškodné 5000 eur (kolem 124.000 korun). Důvodem byly anonymní hanlivé příspěvky na jeho adresu v diskusi na webu klubu. Odvolací soud povinnost sdružení platit za údajnou urážku na cti zrušil, přikázal ale kontroverzní příspěvky smazat.

"Soud verdikt odůvodnil tak, že klub jako provozovatel neodpovídá za obsah (diskusních příspěvků). Pro nás je nesmírně důležitá část verdiktu o odpovědnosti respektive neodpovědnosti, protože jde o náhradu nemajetkové ujmy," řekla ČTK právní zástupkyně sdružení Iveta Rajtáková.

Verdikt podle ní pomůže i dalším majitelům webů, protože případná odpovědnost provozovatelů internetových stránek za příspěvky svých návštěvníků by je kvůli žalobám na ochranu osobnosti mohla zlikvidovat. "Myslím, že jde o jeden z prvních, ne-li vůbec první soudní verdikt svého druhu na Slovensku," dodala.

Advokátka uvedla, že není přesvědčena ani o správnosti rozhodnutí soudu ohledně povinnosti provozovatele internetových stránek mazat nevhodné příspěvky návštěvníků webu. Proti verdiktu krajského soudu se již ale nelze odvolat, strany sporu mohou za jistých okolností využít pouze mimořádné opravné prostředky.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Trojnásobný mistr světa Nikulin skončil s hokejem

Ruský hokejový obránce a trojnásobný mistr světa Ilja Nikulin ukončil v 38 letech kariéru. Dlouholetý reprezentant byl už v minulé sezoně bez angažmá, poté co odešel z Dynama Moskva, kde v předchozích dvou ročnících dělal kapitána.

Nikulin celou kariéru strávil v Rusku, byť si jej v roce 2000 v draftu NHL vybrala ve druhém kole Atlanta jako 31. hráče v pořadí. Vedle Dynama nastupoval za Kazaň, s kterou vyhrál dvakrát KHL (2009 a 2010) a předtím jednou ruskou superligu (2006). Domácí titul získal i v dřívějším angažmá v moskevském klubu (2005).

Z mistrovství světa má sedminásobný účastník Utkání hvězd KHL kompletní sbírku medailí. Zlato vybojoval se sbornou v letech 2008, 2009 a 2012, kdy mužstvo dovedl k titulu jako kapitán. Startoval na osmi šampionátech a dvou olympijských hrách.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nebudu tolerovat násilí na demonstrantů policistech, řekl nový francouzský premiér Castex

Nový francouzský premiér Jean Castex si pro nadcházející dva roky vytkl za cíl boj proti násilí a terorismu. Útoky na policisty i běžná kriminalita občany znepokojují a lidé žádají "rozhodnou a nekompromisní reakci státu", řekl podle agentury DPA Castex při představení programových priorit svého nového kabinetu ve francouzském parlamentu. V ekonomice hodlá premiér prosazovat snižování daní, transformaci průmyslu, investice do zelených technologií i pokračování sporné důchodové reformy.

Castex v projevu hovořil i o brutálním útoku na řidiče autobusu v jihofrancouzském Bayonne či o nedávných násilnostech v Dijonu a okolí. V mnoha oblastech drobná kriminalita, nezdvořilosti, zesměšňování, urážky či obchod s drogami zesílily natolik, že lidem brání v normálním životě, míní Castex.

"Naší policii a našim četníkům… chci jménem národa vyjádřit svou nejhlubší úctu a vděčnost," řekl novopečený šéf francouzské vlády. Dodal, že nebude tolerovat násilí, které během protestů páchá násilnická menšina demonstrantů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy