Diskuse na webu budou hlídány

ČTK ČTK
26. 4. 2012 18:09
Urážlivé příspěvky budou muset provozovatelé stránek v SR odstraňovat. Jinak hrozí žaloby
Foto: Thinkstock

Trenčín - Provozovatelé internetových stránek na Slovensku neodpovídají za obsah příspěvků návštěvníků webu, jejich kontroverzní poznámky jsou ale povinni odstraňovat. Vyplývá to z dnešního rozhodnutí krajského soudu v Trenčíně, který se zabýval odpovědností majitele portálu za urážlivé příspěvky lidí v diskusním fóru.

Krajský soud rozhodoval o odvolání občanského sdružení Klub Strážov vůči verdiktu nižšího soudu, který sdružení přikázal zaplatit jednomu podnikateli odškodné 5000 eur (kolem 124.000 korun). Důvodem byly anonymní hanlivé příspěvky na jeho adresu v diskusi na webu klubu. Odvolací soud povinnost sdružení platit za údajnou urážku na cti zrušil, přikázal ale kontroverzní příspěvky smazat.

"Soud verdikt odůvodnil tak, že klub jako provozovatel neodpovídá za obsah (diskusních příspěvků). Pro nás je nesmírně důležitá část verdiktu o odpovědnosti respektive neodpovědnosti, protože jde o náhradu nemajetkové ujmy," řekla ČTK právní zástupkyně sdružení Iveta Rajtáková.

Verdikt podle ní pomůže i dalším majitelům webů, protože případná odpovědnost provozovatelů internetových stránek za příspěvky svých návštěvníků by je kvůli žalobám na ochranu osobnosti mohla zlikvidovat. "Myslím, že jde o jeden z prvních, ne-li vůbec první soudní verdikt svého druhu na Slovensku," dodala.

Advokátka uvedla, že není přesvědčena ani o správnosti rozhodnutí soudu ohledně povinnosti provozovatele internetových stránek mazat nevhodné příspěvky návštěvníků webu. Proti verdiktu krajského soudu se již ale nelze odvolat, strany sporu mohou za jistých okolností využít pouze mimořádné opravné prostředky.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Bývalý šéf Interpolu dostal 13,5 roku vězení, Čína ho viní z braní úplatků

Bývalý šéf mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-wej byl v Číně odsouzen k trestu 13,5 roku vězení za úplatkářství a zneužití moci. Verdikt vynesl soud v severočínském městě Tchien-ťin, který Mengovi rovněž udělil pokutu ve výši dvou milionů jüanů (6,55 milionu korun), informovala agentura Reuters.

Podle vyjádření soudu přijal Meng na úplatcích více než 14,46 milionu jüanů (47,4 milionu korun) a zneužíval svého postavení, když mezi roky 2005 a 2017 působil jako náměstek čínského ministra pro vnitřní bezpečnost a šéf námořní policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy