Diskriminace? Ve Štrasburku řeší zákaz burek ve Francii

Zahraničí Kateřina Vítková Zahraničí, Kateřina Vítková
27. 11. 2013 14:45
Třiadvacetiletá žena se kvůli normě odstěhovala do Velké Británie.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Muminah Billah / Wikimedia Commons

Štrasburk - Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku začal projednávat velmi nezvyklý případ.

Mladá muslimka u něj napadla zákon, jenž ve Francii už přes dva roky zakazuje ženám zakrývání obličeje na veřejnosti.

"Stěžuje si, že se nemůže oblékat podle přání, a vidí to jako narušení svého soukromého života," vysvětlil serveru Deutsche Welle šéf kanceláře prezidenta Evropského soudu Patrick Titiun.

Zákon byl ve Francii přijat v září 2010, platit začal v dubnu následujícího roku. A ještě týž měsíc dorazila stížnost do Štrasburku.

Kontroverzní norma se přitom v 65milionové Francii dotýká zhruba 2000 žen, které se kvůli své víře zahalují od hlavy k patě (burka), nebo nosí nikáb, tedy šátek zakrývající obličej krom očí.

První svého druhu

Třiadvacetiletá žena předpis napadla s tím, že jí "brání ve svobodném praktikování vlastního vyznání" a vede k diskriminaci "na základě pohlaví, náboženství a etnického původu", doplňuje BBC.

Právě kvůli zákonu se údajně odstěhovala do Velké Británie. Její rodina ji prý k zahalování obličeje nijak nenutí.

Něco podobného Štrasburk projednává poprvé. "Obdobné případy tu byly už v minulosti, ale všechny byly formálně nepřípustné," vysvětlil Titiun.

Soud se dopoledne ve svém sídle zabýval evropskou Úmluvou o lidských právech. Verdikt vynese později.

Pokuta 150 eur i vězení

Ženám hrozí za zakrývání obličeje na veřejnosti - městskou dopravou počínaje a nákupními centry či školami konče - pokuta až 150 eur.

Muži, kteří by je k tomu nutili, pak mohou skončit až na rok za mřížemi. A pokuta se může vyšplhat až na 35 000 eur.

Podle zastánců zákona předpis vznikl nejen pro dobro celé země, jejích hodnot i bezpečnosti, ale rovněž k ochraně samotných muslimek.

"Ve Francii není pro burku místo, není tu místo pro porobování žen," pronesl už v roce 2009 tehdejší prezident Nicolas Sarkozy.

Vedlejší škody

Kritici zákona si ale stěžují, že policisté často kontrolují ty samé ženy. Muslimské organizace pak uvádějí, že se ženy stávají oběťmi diskriminace.

Někteří prodavači je odmítají obsloužit, řidiči autobusů je nechtějí nechat nastoupit, chodci se jim pro změnu snaží šátky strhávat. Na druhou stranu se s agresivním chováním setkávají i policisté provádějící kontroly.

"O tom zákonu si můžete myslet, co chcete, ale nezapomínejme na vedlejší škody," prohlásil Marwan Muhammad, mluvčí sdružení proti islamofobii. "Jsou tu spoluobčané, ať už levicového, pravicového nebo ultrapravicového založení, kteří s odkazem na zákon z roku 2010 ospravedlňují svůj diskriminační postoj vůči muslimským ženám," dodal.

"Ve škole ho nosit nemůžu, a když jsem venku, častují mě hloupými poznámkami, protože nosím závoj. To není život - je to jenom stres," uvedla mladá muslimka, osmnáctiletá studentka střední školy ve Francii.

"Když vycházím z domu, nenosím ho," řekla s tím, že nikáb nosí i proti vůli svých rodičů. "Kousek poodejdu a pak si ho nasadím."

Ve Francii žije největší muslimská menšina v západní Evropě čítající asi 5 milionů lidí. Většina z nich sem přišla z bývalých francouzských kolonií v severní Africe, připomněla BBC. Podobný zákon platí už i v Belgii.

 

Právě se děje

Další zprávy