Diplomaté jednají o příměří, ale Ukrajincům se teď nehodí

Martin Novák Martin Novák
18. 8. 2014 16:05
Ukrajinské ozbrojené síly dostávají proruské rebely pod tlak, ale nikdo neví, co přízrak porážky udělá s Putinem.
Ukrajinští vojáci.
Ukrajinští vojáci. | Foto: Reuters

Analýza – Čím usilovněji diplomaté za zavřenými dveřmi vyjednávají o podmínkách příměří či míru, tím odhodlaněji se do sebe zpravidla pustí obě válčící strany.

Před možným blížícím se příměřím chtějí ještě stihnout dobytí důležitých míst. Jak říkával bývalý izraelský premiér a generál Ariel Šaron, účastník několika válek: "Je třeba vytvořit fakta v terénu."

Vše nasvědčuje tomu, že v podobném scénáři se odvíjí i válka na Ukrajině. Zatímco v Berlíně se v neděli sešli ministři zahraničí Ruska, Ukrajiny, Německa a Francie na pětihodinových rozhovorech, ukrajinská armáda šturmuje na několika frontách.

Urvala proruským rebelům kus Luhanska, dobyla důležitý železniční uzel Jasynuvatu a obkličuje dvě důležitá velká města v držení povstalců. Horlivku a Alčevsk.

Zprávy, které Kyjev vydává o úspěších svých vojsk, je sice nutné brát s jistou rezervou, ale fotografie a informace z více zdrojů dokládají výraznější intenzitu bojů v posledních dnech a hodinách.

V Berlíně možná začala cesta k příměří, do kterého se ale teď vzhledem k postupu a možnosti dosáhnout ještě hmatatelných výsledků silou Kyjevu patrně nebude moc chtít.

Několikahodinové rozhovory v Berlíně v neděli žádný průlom nepřinesly.
Několikahodinové rozhovory v Berlíně v neděli žádný průlom nepřinesly. | Foto: Reuters

Šéf ukrajinské diplomacie Pavel Klinkin v Berlíně požadoval jako základní podmínku přerušení dodávek zbraní z Ruska do rukou separatistů.

"Máme za sebou pět hodin velmi těžkého jednání. Abychom se pohnuli dál, možná budeme ještě hodněkrát potřebovat takových pět hodin," uvedl na Twitteru Klimkin.

Oficiálně Moskva na podmínku zastavení dodávek zbraní přistoupit nemůže, protože popírá, že by rebelům pomáhala. Kdyby to ve skutečnosti, tedy "neoficiálně" udělala, odpor doněckých a luhanských separatistů by zeslábl a obě samozvané republiky – Doněcká a Luhanská – by se definitivně rozpadly.

"K dosažení příměří je třeba tří věcí. Bezpečnost ukrajinské hranice, dohled pozorovatelů OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě) na situaci kolem hranice a také návrat všech zajatců," uvedl Klimkin s tím, že Kyjev žádá i návrat pilotky Nadiji Savčenkové, která se nachází v Rusku.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se omezil na prohlášení, že jistého pokroku bylo dosaženo, ale v otázce zastavení palby.

Totální porážka povstalců je pro Moskvu těžko stravitelná. Naopak někteří analytici se domnívají, že ukrajinská armáda by se neměla snažit o úplné potření povstalců, protože právě to může Vladimira Putina přimět k vyslání velké ruské invazní síly na východní Ukrajinu.

"Na místě těch, kteří si přejí co nejrychlejší potření rebelů, bych byl opatrný. Pokud Putin dospěje k názoru, že rebelové jsou blízko kolapsu, budeme mít problém," cituje list New York Times Cliffa Kupchana z výzkumného centra Eurasia Group.

Podle běloruského velvyslance v Kyjevě Valentina Velička je Putin připraven se setkat s Petrem Porošenkem, a jednat tak o situaci na Ukrajině na nejvyšší úrovni. S ukrajinským prezidentem se má Putin sejít spolu se svými protějšky z Euroasijské celní unie, prezidenty Běloruska a Kazachstánu. Porošenko však zatím možnost takové schůzky nekomentoval.

Zprávy z tábora separatistů jsou protichůdné. Někteří svlékli uniformy, zahodili zbraně a snaží se z válečné zóny dostat nebo v ní přežít jako civilisté, jiní se nevzdávají.

Podle nového "premiéra" Doněcké lidové republiky Alexandra Zacharčenka z Ruska přišlo přes tisíc nových bojovníků a mnoho zbraní.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov to rezolutně popírá, přestože povstalci dnes poprvé nasadili účinné raketomety BM-27 Uragan (modernější než systém BM-21 Grad), které dosud ve výzbroji neměli.

Tisková agentura Novorosija, která je na straně separatistů, ale nepřímo potvrdila rozpory v jejich táboře. Jeden z nejdůležitějších velitelů povstalců Igor Strelkov byl údajně přinucen rezignovat a vrátit se do Ruska, protože Moskva kvůli němu hrozila zastavením vojenské pomoci. Příčina sporu ale není jasná.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy