Diletanti, sebevrazi. Špatná strategie Moskvy zaráží i ruské armádní experty

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
15. 5. 2022 17:41
Některé taktické chyby, kterých se Moskva dopouští na Ukrajině, budí ostrou kritiku i u ruských vojenských expertů, uvádí zpráva amerického Institutu pro studium války (ISW). Jednou z nich je například středeční pokus o překročení řeky Siverskyj (Severní) Doněc na západ od ukrajinského Severodoněcku přes pontonový most, při kterém ruská motostřelecká brigáda utrpěla zdrcující ztráty.
Zničený ruský tank v ukrajinském městě Buča.
Zničený ruský tank v ukrajinském městě Buča. | Foto: ČTK

"Pokus o překročení této řeky vyjevil překvapující nedostatek smyslu pro taktiku. Satelitní snímky ukázaly poničená ruská vozidla, nakupená po obou stranách zničeného mostu. Ukrajinští dělostřelci měli možnost zabít stovky (lidí) a zničit mnoho vozidel díky úderům soustředěným na jedno místo," uvedli experti amerického Institutu pro studium války. 

Ruská strategie byla v tomto případě natolik diletantská, že ji podle zprávy ISW začali kritizovat i prominentní ruští vojenští blogeři, kteří do té doby ruským silám fandili. "Pokud nezjistíme příjmení tohoto "vojenského génia" (…), tak se nic v armádě nezmění. Ofenzíva v Donbasu uvázla nejen kvůli nedostatečně efektivní rozvědce, ale taky kvůli podobným generálům," uvedl například v sociální síti Telegram vojenský novinář přezdívkou vladlentatarsky.

Jeho kolegové si také stěžují, že kvůli všudypřítomné  kremelské propagandě je pro ně těžké zhodnotit reálnou situaci. "Po příspěvku o mostu u Belogorovky jsem začal dostat výhružky, že na mě za "pomlouvání armády" můžou poslat FSB (ruská kontrarozvědka - pozn. red.). Nebylo by od věci, aby se tím začali pořádně zabývat. Čekám na to už dlouho," píše na sociální síti Telegram vojenský expert s nickem Voenkor Kotenok 

"Komentáře těchto blogerů, které čte mnoho lidí, by v Rusku mohly podnítit pochybnosti o ruských vyhlídkách ve válce a kompetentnosti ruských armádních velitelů," napsali američtí analytici. Ztráty v motostřelecké brigádě by podle nich také mohly Rusům ztížit jejich snahy o izolování Severodoněcku a Lysyčansku ze severu.

Ruská ofenziva na mrtvém bodě

Ruská ofenzíva na východě Ukrajiny ztrácí na síle a výrazně se opožďuje za plánem, tvrdí britští vojenští zpravodajci. "Za současných podmínek není pravděpodobné, že by Rusko během příštích třiceti dní dramaticky urychlilo svůj postup," uvádějí v nedělním hodnocení vývoje války.

Jejich zpráva také obsahuje nebývale vysoký odhad ruských ztrát od počátku invaze. Podle Londýna jde o "jednu třetinu pozemních bojových sil, které (Rusko) vyčlenilo v únoru". Není ale jasné, z čeho přesně britská vojenská rozvědka vychází. Podle oficiálních statistik Kyjeva ztratila Moskva od 24. února do půlky května v bojích na ukrajinském území nejméně 27 000 vojáků z celkových cca. 140 000, které shromáždila před dvěma měsíci u hranic. 

VIDEO: Ruský žoldák prozradil, proč odmítl bojovat na Ukrajině. 

„Ne, chlapci, jděte sami beze mě.“ Ruský žoldák prozradil, proč odmítl bojovat na Ukrajině | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

USA a Korea odpálily čtyři rakety v reakci na balistický test KLDR

Armády Koreje a Spojených států dnes ve směru Japonského moře odpálily čtyři rakety země-země. Informovalo o tom jihokorejské ministerstvo obrany. Šlo podle něho o reakci na úterní test, při němž Severní Korea odpálila balistickou střelu, která poprvé od roku 2017 přeletěla japonské území.

Jihokorejský rezort obrany informoval, že jedna z raket se krátce po odpálení zřítila.

Úterní severokorejský test, který byl pátým během deseti dnů, ostře odsoudily jak Spojené státy, tak NATO. USA a Jižní Korea na test reagovaly leteckým cvičením, během něhož jihokorejský bojový letoun F-15K odpálil naváděné bomby na cíl v moři západně od korejského pobřeží. Armáda cvičení označila za "ukázku schopnosti přesného úderu".

V roce 2017, kdy Severní Korea naposledy odpálila raketu přes japonské území, podnikla jen o několik dnů později test atomové zbraně. Někteří analytici tvrdí, že je velmi pravděpodobné, že Pchjongjang koncem měsíce opět vyzkouší jadernou zbraň.

Rezoluce OSN zakazují Severní Koreji provádět zkoušky balistických raket jakéhokoliv doletu, které by byly schopné nést jadernou hlavici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy