Díky bohu za krizi, mnou si ruce kanadští zlatokopové

Reuters Petr Jemelka Reuters, Petr Jemelka
7. 11. 2011 10:40
Rostoucí cena zlata nakopla kanadský těžební průmysl, zlaté doly rozdávají práci
Z tohoto dolu měl být skanzen. Nakonec ho ale čeká modernizace.
Z tohoto dolu měl být skanzen. Nakonec ho ale čeká modernizace. | Foto: Reuters

Québec - Jako oáza v poušti ekonomické recese a nezaměstnanosti působí malé město Kirkland Lake na severu kanadské provincie Ontario.

Místní zlaté doly poskytují dost práce pro všechny z okolí a nabízené pozice jsou navíc velmi slušně placené.

Ještě v roce 2000 se přitom zdálo, že se Kirkland Lake změní v město duchů. Zájem o zlato nebyl takový jako v první polovině dvacátého století a město se sedmi zlatými doly pozvolna upadalo.

Teď, v době, kdy se investoři vystrašení nestabilitou na finančních trzích stále častěji uchylují k investicím do zlata a cena jedné troyské unce se blíží k 1700 dolarům, ale Kirkland Lake zase ožívá a nutně potřebuje nové zlatokopy.

"Samozřejmě nemůžeme nabídnout práci všem, ale vzhledem k tomu, kolik si tu lidé mohou vydělat, myslím, že by se někteří z nich mohli sebrat a zkusit se živit dolováním. Naši zaměstnanci si vydělají v průměru 100 až 150 tisíc kanadských dolarů (přibližně 1,8 až 2,7 milionu korun) ročně, což je podle mého názoru na středoškoláka velmi slušný plat," říká jeden z místních starousedlíků a zkušený zlatokop Michael Leahy. 

Pro Čechy je tato pracovní příležitost lehce z ruky.
Pro Čechy je tato pracovní příležitost lehce z ruky. | Foto: Google Maps

Se znovuotevíráním dolů se navíc probouzí celé okolí. Rostou tu nové restaurace, obchody i hotely. Vzrostl už dokonce i prodej automobilů, a to i těch nejluxusnějších.

"Když jsem se stal starostou, nic se tu nedělo. Město stagnovalo. Teď to tu ale díky bohu znovu ožívá. Nejvíc je to vidět na cenách nemovitostí, které raketově rostou," poznamenává Bill Enouy, který předsedá městské radě už deset let.

Zájem o těžbu v Kanadě je dán její politickou a společenskou stabilitou, s níž jde ruku v ruce nízká kriminalita. Náklady jsou tu sice mírně vyšší, ale ve srovnání s Afrikou a Jižní Amerikou jsou podmínky pro těžební společnosti nesrovnatelně lepší.

Týden práce, týden volna

Z informací společnosti Metal Economics Group, která sbírá data o těžebních průzkumech, vyplynulo, že v Kanadě za posledních deset let vzrostl zájem o průzkumy případných nových nalezišť o polovinu.

Škoda že nemůžeme dát práci všem, říká zkušený zlatokop Michael Leahy.
Škoda že nemůžeme dát práci všem, říká zkušený zlatokop Michael Leahy. | Foto: Reuters

A v okolí Kirklandu je podle geologů ještě mnoho neobjevených nalezišť. Důvodem, proč dosud nebyla nalezena, byla relativně stabilní cena zlata a vysoké náklady na těžbu. To se ale v poslední době změnilo.

Mnohé opuštěné doly navíc nebyly zcela vytěženy, protože se to prostě v době, kdy se cena pohybovala okolo 35 dolarů za unci, nevyplatilo. V současné době ale těžba roste a město potřebuje kvalifikované zlatokopy.

Nabízí jim dokonce kompenzace nákladů na přestěhování a systém týden práce, týden volno.

Kde práci vnucují

"Máme tak málo lidí, že je nabíráme přímo z ulice," vysvětluje personální manažer Ray Belecque. Mnoho zkušených zaměstnanců je navíc téměř v důchodovém věku, takže se poptávka bude ještě zvyšovat.

Mladí lidé už nikam neodcházejí, práci našli zde.
Mladí lidé už nikam neodcházejí, práci našli zde. | Foto: Reuters

Zlatokopecký boom má ale i své stinné stránky. Malé firmy přicházejí o zaměstnance - doly jim je přetahují. Také oni teď přitom zoufale potřebují nové zaměstnance.

Haileybury School of Mines, což je jedna z místních středních těžařských škol, už na novou situaci zareagovala a začala nabízet krátkodobé těžební kurzy. Je o ně obrovský zájem.

"Většina z mých spolužáků ze střední školy, bylo jich asi 1300, odjela, protože tu neměli co na práci. Dnes je to ale jiné. Mladí lidé tu nacházejí práci a jsou šťastní, že mohou zůstat. Máme sice tuhé zimy, ale jinak je to tu ráj na zemi," dodává vysloužilý zlatokop Michael Leahy.

 

Právě se děje

Další zprávy