Diktatura, či zázrak? Čtyři scénáře, jak skončí Egypt

Martin Novák Martin Novák
16. 8. 2013 9:00
Výbuch násilí nedává moc nadějí na kompromis a uspořádání voleb
Těla zabitých Egypťanů v mešitě Al Imán v káhiře
Těla zabitých Egypťanů v mešitě Al Imán v káhiře | Foto: Reuters

Káhira - Masakr, katastrofa, horor, zlý sen. Takto a podobně píše a hovoří svět o středečních událostech v Egyptě, kde si zásahy armády a policie proti revoltujícím islamistům vyžádaly přes pět stovek mrtvých a několik tisíc zraněných.

Vláda vyhlásila výjimečný stav, ve městech platí zákaz nočního vycházení. "Od devíti večer do sedmi ráno musíme být doma. Navíc vojáci a policisté mají právo během výjimečného stavu kohokoliv kdekoliv zastavit a kontrolovat," uvedl pro Aktuálně.cz z Káhiry Mahmúd Helál. 

Muslimské bratrstvo a zastánci armádou svrženého prezidenta Muhammada Mursího  ale pokračují v protestech. Ve čtvrtek odpoledne znovu demonstrovali v Káhiře i Alexandrii.

Nepokoje se dotkly už i turistiky. Vojáci zastřelili jednoho příznivce Muslimského bratrstva poblíž letoviska v Hurghadě, takže hoteliéry zřejmě čeká úbytek hostů.

Nabízíme vám čtyři možné scénáře, jak to může v nejlidnatější arabské zemi s 84 miliony obyvatel dopadnout. Příliš optimističtí nejsme. 

1) Občanská válka

Po středečním krveprolití se stále více mluví o začínající občanské válce. Obzvláště poté, co zbraně vzali do rukou i stoupenci Mursího v některých městech.

Útočili na policejní stanice, zastřelili policisty, vzali vojáky jako rukojmí, zapalovali kostely nebo obléhali budovy státních úřadů.

Proti silné a mohutně vyzbrojené armádě ale Muslimské bratrstvo nemá šanci vést rovnocenný boj.

Není pravděpodobné, že by dezertovalo tolik vojáků a islamistům se dostalo do rukou tolik zbraní jako například opozici v Sýrii. (Konflikt v Sýrii má do značné míry sektářské pozadí, které v Egyptě chybí.)

Muslimské bratrstvo má podle odhadů podporu necelé třetiny Egypťanů, za uplynulý rok prestiž hnutí poklesla kvůli nespokojenosti Egypťanů s vládou Muslimského bratrstva a (ne)řešením ekonomických problémů.

Straší přízrak Alžírska, kde armáda v roce 1991 anulovala volby, ve kterých zvítězili islamisté, a během několika let zemřelo na 100 tisíc lidí. 

Egyptská armáda takový vývoj za žádnou cenu nepřipustí, navíc ani mezi stoupenci Muslimského bratrstva patrně není dost lidí, kteří by si přáli totální válku a zničení země.

2) Tvrdá vojenská diktatura

Tato možnost je pravděpodobnější než občanská válka. Pokud násilí a chaos bude pokračovat, armádní vedení může odhodit veškeré zábrany, zrušit sliby o rychlém přechodu k demokracii a zapomenout na slova o civilní vládě.

A pod heslem obnovení pořádku a zákonnosti nastolit přímou vojenskou diktaturu.

Výjimečný stav a zákaz vycházení může být prvním krokem v tomto směru, stejně tak jako středeční rezignace liberálního viceprezidenta Muhammada Baradeje na protest proti středečnímu masakru.

Je známo, že v současné vládě jsou zastánci velmi tvrdého a nekompromisního postupu vůči islamistům.

Právě toto křídlo podle všeho získalo navrch při rozhodování o středečním brutálním zásahu proti táborům Muslimského bratrstva. Mezi "jestřáby" patří například ministr vnitra Muhammad Ibrahím.

3) Usmíření a demokratické volby

Po středečním krveprolití, stovkách mrtvých a tisících zraněných se tato možnost nyní jeví jako velmi vzdálená. Armáda a Muslimské bratrstvo v posledních týdnech vyjednávaly o nějakém řešení, ale vzájemná nedůvěra vedla ke kolapsu rozhovorů.

V armádě a policii navíc zjevně získávají navrch lidé, kteří si přejí totální zlomení islamismu jako politické síly, a dokonce i zákaz Muslimského bratrstva.

Ani Mursího stoupenci nehodlají ustoupit. Naopak, své mrtvé považují za mučedníky a ještě více to posiluje jejich odhodlání vytrvat. Málokdo teď bude ochotný ke kompromisu i proto, aby si to jeho protivník nevyložil jako známku slabosti.

Volby se měly konat příští rok, ale nyní je původní plán velmi ohrožen.

4) Násilí, chaos a terorismus

Tento scénář je možná vůbec nejpravděpodobnější. Šlo by víceméně o pokračování současného stavu.

Střety budou pokračovat, část Muslimského bratrstva se pravděpodobně radikalizuje a uchýlí se k teroristickým útokům. Předzvěstí jsou středeční žhářské útoky na kostely a policejní stanice.

Volby se za takové situace možná uskuteční, otázkou však bude jejich věrohodnost a legitimita vlády, vzešlé z takového hlasování. Výsledkem tohoto scénáře bude také propad ekonomiky a odliv turistů i z letovisek u Rudého moře. 

 

Právě se děje

Další zprávy