Diktátor Kim Čong-un dostal ocenění. Má ho i Gándhí a Su Ťij

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 8. 2015 8:37
Severokorejský diktátor získal ocenění od jedné indonéské organizace za své státnické schopnosti.
Vůdce KLDR Kim Čong-un.
Vůdce KLDR Kim Čong-un. | Foto: Reuters

Jakarta - Severokorejský diktátor Kim Čong-un získal ocenění od jedné indonéské organizace za své státnické schopnosti. Podle britského listu The Independent to oznámila dcera prvního indonéského prezidenta Sukarna.

Stejné ocenění v minulosti dostal indický politik a bojovník za nezávislost Mahátma Gándhí a dlouho vězněná vůdkyně barmské opozice a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij.

"Udílíme tuto cenu prezidentu Kim Čong-unovi, protože důsledně plní ideály velkého vůdce Kim Ir-sena, který bojoval s imperialismem," prohlásila Rachmawati Sukarnoputriová.

"Udílíme mu tuto cenu za vytrvalost v boji s neokolonialismem," dodala k ocenění od Sukarnova centra sídlícího na ostrově Bali.

Jihokorejská vláda minulý měsíc uvedla, že mladý severokorejský vůdce Kim Čong-un nechal od nastoupení do funkce v roce 2011 popravit již 70 představitelů země. Podle Soulu Kim Čong-un kolem sebe rozpoutal teror, který výrazně převyšuje krveprolévání za vlády jeho otce Kim Čong-ila.

Diktátor nechal odstranit svého strýce

K nejvýše postaveným osobám, které nechal Kim Čong-un odstranit, patří jeho strýc Čang Song-tchek, jenž byl popraven za vlastizradu.

V květnu se objevila zpráva, že Kim Čong-un nechal zabít také ministra obrany Hjon Jong-čola za neloajálnost a kvůli tomu, že usnul při vojenské přehlídce.

OSN Severní Koreu obviňuje z rozsáhlého porušování lidských práv. Její vyšetřovací výbor ve své zprávě podrobně vylíčil systematické mučení a zabíjení odpůrců severokorejského komunistického režimu srovnatelné údajně se zvěrstvy, která páchali nacisté.

Výbor odhadl, že "v posledních 50 letech zahynuly v severokorejských vězeňských táborech statisíce politických vězňů a dalších 80 000 až 120 000 jich je tam v současnosti zadržováno"

 

Právě se děje

Další zprávy