Dezerce generálů se množí, utekl i Asadův blízký přítel

Zahraničí Zahraničí
6. 7. 2012 14:25
Za hranice již uprchlo nejméně šestnáct generálů a desítky dalších vysokých důstojníků
Asadovy dny jsou, jak se zdá sečteny
Asadovy dny jsou, jak se zdá sečteny | Foto: Reuters

Paříž - Nemine den, aby světové agentury nepřinesly zprávu o dezerci vysokých důstojníků režimu syrského diktátora Bašára Asada. Jsou mezi nimi plukovníci i generálové, a na cestě přes hranice s Tureckem je zpravidla doprovázejí nejenom rodinní příslušníci, ale také důstojníci nižších šarží a desítky řadových vojáků.

Ve středu takto uprchlo najednou 85 příslušníků syrských ozbrojených sil. Povstalecká Svobodná syrská armáda, do níž uprchlíci hromadně vstupují, má dnes díky nim několik tisíc mužů ve zbrani.

Damašek se snaží dezerce bagatelizovat, čím dál více je ale zřejmé, že diktátorovy dny jsou sečteny. Svědčí o tom i případ brigádního generála Manáta Tláse, Asadova blízkého přítele, který nyní uprchl do Turecka. Z Ankary má v úmyslu odcestovat do Paříže, kde již několik měsíců přebývá jeho otec Mustafa, někdejší dlouholetý syrský ministr obrany, který sloužil ještě za vlády Asadova otce Hafíze.

Osmdesátiletý Mustafa Tlás je v Paříži oficiálně na léčení. V roce 2000 pomáhal Asadovi mladšímu do prezidentského křesla poté, co zemřel jeho otec.

"Vysoký činitel syrského režimu, generál Republikánských gard, dezertoval a míří do Paříže," citovala stanice BBC francouzského ministra zahraničí Laurenta Fabiuse.

V Paříži se zdržuje také Asadův strýc Rifát a další bývalý ministr obrany Abdel Chalím Chadám, kteří rovněž upadli v nemilost Damašku.

Podívejte se: Bolest v mezičase bojů, nepřikrášlené fotky ze Sýrie

Přípravy na časy po Asadovi

Generál Tlás studoval s Asadem na vojenské akademii a patřil k jeho nejbližším spolupracovníkům, ačkoliv není alávita, nýbrž sunnita. Jelikož se ale pokoušel o dialog s opozicí, režim na něj v květnu uvalil domácí vězení. K útěku do Turecka měly Tlásovi z jeho damašského sídla pomáhat právě příslušníci Svobodné syrské armády.

Generálové houfně opouštějí Asada
Generálové houfně opouštějí Asada | Foto: Reuters

"Čím více důstojníků dezertuje, tím lépe, tím bude Asadům režim slabší," řekl BBC čelný příslušník syrské opozice Amír Sadík.

Tlas míří do Francie v čase, kdy nový socialistický prezident Francois Hollande organizuje v Paříži mezinárodní konferenci Přátel Sýrie, na které jsou očekáváni zástupci více než stovky zemi a která má nastínit budoucnost země "po Asadovi".

Syrský diktátor zatím veškeré výzvy, aby odstoupil, odmítá. Nereagoval ani na návrh Spojených států, aby mu Rusko udělilo azyl.

Liga arabských států společně se zvláštním vyslancem OSN Kofim Ananem připravují nyní plán, jak v Sýrii zajistit pokojný přechod k demokracii.

Asadův režím může padnout každým dnem, stejně tak je ale možný libyjský scénář vleklé občanské války s mnoha tisíci mrtvých. Až doposud zahynulo v Sýrii během střetů s povstalci a masakrů páchaných na civilistech na 16 tisíc osob.

 

Právě se děje

Další zprávy