Devět a šest let si odsedí Maďaři, kteří se loni pokusili zabít českého taxikáře

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 5. 2019 20:55
Budapešťský soud odsoudil k trestům devět a šest let vězení dva maďarské občany, kteří se loni v srpnu pokusili v Česku zavraždit taxikáře. S odvoláním na maďarského prokurátora o tom dnes informovala agentura MTI.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: iStock

Odsouzení ve věku 20 a 24 let se do České republiky vydali hledat práci. Po pár dnech se ale rozhodli vrátit, sdělil agentuře prokurátor Tibor Ibolya. Jelikož neměli peníze na vlak, rozhodli se přepadnout řidiče taxi. Unesli jeho vůz, s nímž v noci odjeli na opuštěné místo, kde se mladší z dvojice pokusil taxikáře uškrtit ocelovým lankem. Řidiči se však podařilo vyprostit a z auta utéct. Pachatelé nakonec podle prokurátora ukradli z vozu tři krabičky cigaret.

V Česku bylo proti dvěma pachatelům zahájeno trestní řízení, které podle MTI dokončily maďarské úřady. Soudce konstatoval, že taxikář utrpěl méně závažná zranění, hrozilo by mu však uškrcení, pokud by se mu nepodařilo prostrčit prsty mezi svůj krk a drát, který ho rdousil.

Proti rozsudku se lze odvolat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Návrh na spojení agentury CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism projedná vláda, plán kritizuje Hospodářská komora

Sestěhování agentur CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism v České republice i v zahraničí by mělo v následujících třech letech přinést úsporu 138 milionů korun. Novinářům to před pondělním zasedáním vlády řekl ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Kabinet v pondělí projedná přestěhování agentur CzechTrade a CzechTourism do státní budovy ve Štěpánské ulici v Praze, kde sídlí agentura CzechInvest. 

V neděli plánované sloučení ostře zkritizovala Hospodářská komora. "Projekt synergie, tedy sloučení státních agentur CzechTrade, CzechInvest a CzechTourism, kterým se v pondělí zabývá vláda, bude místo revoluční změny podpory podnikání a exportu pouhým sestěhováním těchto subjektů bez zásadních změn a důkladného auditu jejich fungování," uvedla komora v tiskové zprávě.

Vládní materiál podle Hospodářské komory například vůbec neřeší roztříštěné řízení podpory zahraničního obchodu tuzemských firem v zahraničí. Havlíček výtky odmítl, vyjádření komory má za velmi překvapivé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy