Detroit zkrachoval. Nikdo ale neví, kolik vlastně dluží

19. 7. 2013 13:40
Dluhy mohou být 18, ale klidně i 20 miliard dolarů. Věřitelů je na 100 000
Detroit mnohde připomíná město duchů. Rukou žhářů tu ročně lehnou popelem tisíce opuštěných domů.
Detroit mnohde připomíná město duchů. Rukou žhářů tu ročně lehnou popelem tisíce opuštěných domů. | Foto: Reuters

Detroit - Ještě v polovině minulého století šlo o čtvrté největší město Spojených států. Ze zdejších továren vyjížděly statisíce novotou vonících automobilů.

Ty časy jsou ovšem dávno pryč. Vítejte ve 21. století, kdy se michiganský Detroit může pyšnit titulem největšího bankrotujícího města v historii USA,

Dluhy vyšplhaly vysoko nad 18 miliard dolarů, což je zhruba - pro představu - třetina ročního rozpočtu České republiky. Obdobně úctyhodný je i seznam věřitelů, který podle Detroit Free Press čítá na 100 000 jmen.

Z někdejšího 1,8 milionu obyvatel jich v kolébce automobilového průmyslu zůstalo 700 tisíc. Povětšinou penzistů, což Detroitu vyneslo nelichotivou přezdívku "město důchodců".

Plíživý bankrot

"Blížilo se to dlouho," řekl The New York Times Terence Tyson, jeden z těch, které město zaměstnává.

V jediné větě tak vyjádřil rezignaci většiny obyvatel města, kde funguje jen 40 procent veřejného osvětlení a kriminalita neustále roste.

Zvěsti o tom, že radnice chce závazky vyřešit prostřednictvím bankrotu, se objevily už minulý měsíc. Jednání s věřiteli totiž nebyla úspěšná, rovněž odbory odmítaly přistoupit na krácení benefitů.

Navzdory tomu všemu připomínalo čtvrteční dění závod s časem.

Rozhodlo pět minut

Ve chvíli, kdy se v médiích objevily spekulace, že krizový manažer Detroitu Kevyn Orr skutečně k federálnímu bankrotovému soudu žádost podá, začali právníci jednat.

Panovaly totiž obavy, co by případný bankrot udělal s penzemi a zdravotním pojištěním pro tisíce městských zaměstnanců. V 15:37 podali k soudu návrh na předběžné opatření, jež by Orrovo počínání zarazilo. Už v 16:06 soud mimořádně zasedl, ale pozdě.

Pouhých pět minut před tím dostal krizový manažer Detroitu zelenou od guvernéra Michiganu Ricka Snydera. Soudkyně Rosemarie Aquilinaová posléze prohlásila, že by žádosti o zákaz vyhlášení bankrotu vyhověla v plném rozsahu.

Snyder tvrdí, že neměl jinou možnost. "Bylo to obtížné rozhodnutí, ale jediná možnost, jak se vypořádat s problémem, který bobtnal šest desítek let."

Dodal, že město nedokáže získat dost peněz, aby mohlo krýt současné závazky. "Taková situace by se bez žádosti o bankrotový režim ještě zhoršovala," řekl guvernér agentuře Reuters.

Jaké jsou dluhy? To nikdo neví

Vyhlášením bankrotu město získá peníze na provoz, ale zároveň může přistoupit k dalšímu propouštění či rozprodávání majetku.

Kevyn Orr sice prohlásil, že město bude nadále platit účty a zaměstnance, ale podle expertů na bankroty nemusí platit nikomu, komu nebude chtít. A nikdo je teď za to nemůže žalovat.

Ironií je, že nikdo přesně neví, kolik Detroit ve skutečnosti dluží. Může to být 18 miliard, ale klidně také 20.

"Nestačí jen říct ´pojďme snížit dluh´. Na konci dne potřebujete skutečný plán obnovy. V jiném případě vás totiž zanedlouho čeká to samé," míní expert na městské bankroty James E. Spiotto.

 

Právě se děje

Další zprávy