Děti utekly z rodných zemí, v thajských celách stráví i roky

Jan Homolka
3. 9. 2014 20:45
Thajsko nedodržuje základní lidská práva nelegálních přistěhovalců. Hlavně děti v zařízeních pro imigranty zbytečně trpí a ponesou si trvalé následky.
Takový luxus imigranti v Thajsku nemají. Musí spát na podlaze. Ilustrační foto.
Takový luxus imigranti v Thajsku nemají. Musí spát na podlaze. Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Bangkok - Úřady v Thajsku každý rok zadrží tisíce dětí přistěhovalců, které následně drží ve špinavých celách v nelidských podmínkách.

Pokud přišly ze sousedních zemí, Thajsko je deportuje v řádu týdnů.

Ty ostatní ovšem mohou za mřížemi strávit i roky, vyplývá ze zjištění mezinárodní lidskoprávní organizace Human Rights Watch

"Děti imigrantů v Thajsku zbytečně trpí ve špinavých, přelidněných celách s nedostatkem jídla, vzdělání a prostoru pro cvičení," říká autorka zprávy Alice Farmerová.

Detenční zařízení jsou tvrdou zkouškou i pro odolné rodiče, není proto divu, že podstatně větší fyzické a psychické škody zanechají na malých dětech.

Spát jen na podlaze, často vsedě

Pro malé imigranty nezřídily úřady žádný vzdělávací program, děti nemají místo pro potřebný pohyb, ani správnou stravu. K dispozici je podle výpovědí zadržených pouze rýže.

Pokud pro ně rodiče chtějí například ovoce, mohou je za astronomické částky koupit pašované.

Několik dětí v rozhovorech pořízených Human Rights Watch vypovědělo, že cely byly tak přeplněné, že musely spát vsedě. Tam, kde si lehnout mohly, musely spát na zemi na dlaždicích nebo parketách.

Přelidněnost center pro imigranty dokládá i loňský případ barmských uprchlíků. Tři stovky z nich skončily ve dvou celách, každé pro patnáct lidí. Osm lidí v přehřátých celách s nedostatkem lékařské péče zemřelo.

Thajská cela nebo perzekuce

Podle thajských zákonů hrozí nenahlášeným imigrantům zatčení a deportace. Pokud nepocházejí z některé ze sousedních zemí, mohou strávit ve vězení i roky.

Nemají totiž mnoho jiných možností. Buď zůstanou za mřížemi a budou čekat na případnou deportaci do třetí země, nebo si mohou zaplatit převoz do svého státu, kde jim často hrozí pronásledování.

V Thajsku žije 375 000 dětských imigrantů, což je asi 11 % z celkového počtu 3,4 milionu. Tisíce dalších přicházejí každým rokem převážně z Barmy, Kambodži a Laosu.

 

Právě se děje

Další zprávy