Děti syrských uprchlíků by měly začít chodit do řeckých škol. Nechceme je tady, zlobí se místní

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
26. 9. 2016 14:04
Řecké ministerstvo školství před časem oznámilo plán, podle kterého budou mít děti syrských uprchlíků možnost navštěvovat tamní školy. Ten vyvolal nelibost mezi některými rodiči místních žáků. Obávají se šíření nemocí, ale také kulturních rozdílů, které by podle nich mohly narušovat výuku. Řecký ministr školství Nikos Filis jejich obavy odmítá.
Školní výuku přímo v táborech zatím zajišťují jen dobrovolníci.
Školní výuku přímo v táborech zatím zajišťují jen dobrovolníci. | Foto: Reuters

Atény – "Nelíbí se mi to. Nechci je tady, co když sem přitáhnou nějakou epidemii?" zlobí se sedmapadesátiletý Haralambos Magoulianos, zatímco čeká na své dvě vnučky před školou v řeckém městečku Oreokastro.

Reaguje na plán, který před časem ohlásila řecká vláda. Ta chce poslat 22 000 dětí syrských uprchlíků do místních škol a integrovat je mezi místní žáky.

Děti předškolního věku mají oproti tomu získávat první zkušenosti s výukou už v uprchlických táborech.

Haralambos, který se svěřil americkému listu The New York Times, není zdaleka jediný, komu se takový plán líbí. Minulý týden dokonce některá rodičovská sdružení rodičů ze zmíněného severořeckého města vyhrožovala svoláním protestu a okupací školních pozemků.

Místo toho ale dva rodičovské spolky zatím jen vydaly prohlášení, ve kterém striktně odmítají rozhodnutí ministerstva školství přijmout.

Do místních škol by mělo přijít až 420 dětí, které žijí v okolních uprchlických táborech.

Strach z nemocí i kulturních rozdílů

Obavy rodičů se týkají především zdraví dětí. "Tyto děti nebyly očkovány a my se bojíme nemocí," odhalil ředitel jednoho z rodičovských spolků deníku Huffington Post obsah prohlášení.

Očkování však podle nich není zdaleka jedinou překážkou. Kulturní rozdíly by podle některých rodičů mohly narušit kvalitu výuky.

"Tyto děti jsou vychovávány jiným způsobem a nebudou se v našich školách cítit dobře," dodal na vysvětlenou.

Možnost dokončit školní docházku by přitom dětem uprchlíků měla podle Atén dát šanci do budoucna. V běženeckých táborech jsou často žalostné podmínky a Syřané by rádi viděli, kdyby je jejich děti kvůli škole mohly na chvíli opustit.

Rodiče nerozhodují

K odmítavému postoji některých rodičů se velmi razantně postavil řecký ministr školství Nikos Filis. "Má část města či škola právo říct 'nechci tady cizince'? Ne, to nemá," prohlásil.

Filis také zdůraznil, že povinné očkování je součástí plánu integrace syrských dětí.

Školní docházka by probíhala až v odpoledních hodinách, takže by běžnou výuku měla narušovat jen minimálně. Syrské děti by se kromě matematiky a řečtiny učily také angličtinu, nebo jiný cizí jazyk v závislosti na tom, do které země se jejich rodina plánuje dále přesídlit.

Města, která jsou návrhem ministerstva školství nejvíce zaskočená, hostí tisíce běženců. V Oreokastru žije zhruba 30 000 obyvatel, v okolních táborech je umístěno na 6000 uprchlíků. V celém Řecku jich je podle UNHCR přes 60 000. Řekové proto neradi slyší obvinění, že pro migranty nedělají dost.

 

Právě se děje

Další zprávy