Děti leniví a tloustnou. Běhají pomaleji než rodiče

Petr Jemelka Petr Jemelka
20. 11. 2013 15:30
Uběhnout míli jim trvá o 90 vteřin déle, než tomu bylo u generace jejich rodičů.
Foto: Isifa/Thinkstock

Dallas - Fyzická zdatnost mládeže je alarmující, upozorňuje ve studii tým odborníků z Jihoaustralské univerzity.

Pod vedením Granta Tomkinsona zjistil, že ve srovnání s předchozí generací klesla kondice o celých 15 procent.

To v praxi znamená, že dnešní děti zaběhnou jednu míli (1,6 km) v průměru o minutu a půl pomaleji, než to zvládli jejich rodiče.

Vědce zajímalo, jak rychle a daleko dnešní děti doběhnou. Zpracovali proto výsledky zátěžových testů 25 milionů dětí z 28 zemí, které posléze porovnali s padesátkou studií z let 1964 až 2010.

Ukázalo se, že výkonnost klesá přibližně o pět procent za jedno desetiletí.

Stačí se začít potit

Obdobné výsledky jsou ve všech věkových kategoriích od 9 do 17 let věku, a to jak u hochů, tak u děvčat.

Vysvětlení je jednoduché: dorůstající generace se nehýbe a tloustne. Míra nadváhy a obezity se ve výsledcích jednotlivých zemí přímo odráží.

Česká republika je podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) na 52. místě ze 192.

"Jedná se o skrytou hrozbu, protože zdravotní důsledky tohoto trendu se projeví až po letech," varoval Tomkinson během prezentace své studie na konferenci Americké kardiologické asociace.

"Pokud je někdo ve špatné kondici už teď, je daleko pravděpodobnější, že se u něj v pozdějším věku rozvinou zdravotní potíže, jako jsou onemocnění srdce."

Má i jednoduchou radu, jak tomu předejít: Pohyb je dostatečný, až když se při něm dítě začne potit. Ideálně by mělo takto intenzivně cvičit alespoň hodinu denně.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Brescia podlehla Turínu, Matějů si dal vlastní gól

Fotbalisté Brescie neudrželi v 31. kole italské ligy vedení na hřišti FC Turín a prohráli 1:3. Domácí zaveleli k obratu po vlastním gólu Aleše Matějů, který odehrál celé utkání. Do zápasu zasáhl i jeho spoluhráč Jaromír Zmrhal, jenž se dostal do hry v 61. minutě.

Jakub Jankto odehrál 82. minut, porážce Sampdorie Janov 0:2 na hřišti rozjeté Atalanty Bergamo ale nezabránil. Ladislav Krejčí zůstal při porážce Boloně 1:2 se Sassuolem celý zápas na lavičce náhradníků.

Nešťastný moment prožil Matějů v 48. minutě, kdy ho za stavu 1:0 ve prospěch Brescie trefil zblízka do zad Lorenzo De Silvestri a míč se odrazil mimo dosah brankáře Jesseho Joronena. O deset minut později dokonal obrat nejlepší střelec "Býků" Andrea Belotti a pojistku přidal druhý útočník Simone Zaza.

Brescia tak nenavázala na vítězství z minulého kola proti Veroně a z předposlední příčky ztrácí na záchranu sedm bodů. Turín se posunul na 14. pozici.

Italská fotbalová liga - 31. kolo:

FC Janov - Neapol 1:2 (49. Goldaniga - 45.+1 Mertens, 66. Lozano), Fiorentina - Cagliari 0:0, AS Řím - Parma 2:1 (43. Mchitarjan, 57. Veretout - 9. Kucka z pen.), Bergamo - Sampdoria Janov 2:0 (75. Toloi, 85. Muriel), Boloňa - Sassuolo 1:2 (90.+1 Barrow - 41. Berardi, 57. Haraslín), FC Turín - Brescia 3:1 (48. vlastní Matějů, 58. Belotti, 86. Zaza - 21. Torregrossa).

Další zprávy