Filipínský prezident na svých slovech o zabití tří milionů lidí trvá. Jako Hitler prý ale není

ČTK ČTK
1. 10. 2016 14:53
"Mělo-li Německo Hitlera, Filipíny by měly ...," prohlásil filipínský prezident Rodrigo Duterte v pátek, kdy řekl, že by nechal zabít tři miliony drogových dealerů. Nyní jeho ostrá slova vysvětluje a "žehlí" jeho mluvčí. Prezident podle jeho vyjádření neměl v úmyslu zlehčovat oběti holokaustu, ale chtěl říci, že je ochoten zabíjet, aby zachránil budoucí generace. Duterte se ujal funkce teprve v červnu a od té doby policisté zabili 1200 lidí a dalších 1800 osob přišlo o život za nevyjasněných okolností.
Rodrigo Détente.
Rodrigo Détente. | Foto: Reuters

Manila - Mluvčí filipínského prezidenta Rodriga Duterteho se pokusil vysvětlit páteční Duterteho výrok o narkomanech. Prezident prohlásil, že by si v boji proti drogám přál zabít tři miliony drogových dealerů a narkomanů na Filipínách. Jako příměr ale použil likvidační praxi Adolfa Hitlera.

Jeho mluvčí Ernesto Abella prohlásil, že prezident neměl v "úmyslu zlehčovat šest milionů Židů, kteří zemřeli při holokaustu". "Prezidentův výrok o likvidaci byl jiným vyjádřením tvrzení, jimiž je prezident přirovnáván k masovému vrahovi Hitlerovi, což prezident odmítá," sdělil Abella.

Potvrdil ale, že Duterte chtěl opravdu vyjádřit ochotu k fyzické likvidaci milionů Filipínců spojovaných s drogami. "Chtěl říci, že je ochoten nechat zabít tri miliony drogových dealerů, aby zachránil budoucnost budoucí generace v této zemi," uvedl Abella v prohlášení.

"Mělo-li Německo Hitlera, Filipíny by měly ... Ale víte, mé oběti by byly zločinci a ukončilo by to problém této země a zachránilo budoucí generaci od zkázy," řekl Duterte v pátek.

Duterte se ujal funkce teprve v červnu a od té doby policisté zabili 1200 lidí a dalších 1800 osob přišlo o život za nevyjasněných okolností. Prezident už stihl adresovat nadávky také americkému prezidentovi Barackovi Obamovi a papežovi Františkovi, i když se později za výroky omluvil.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Mark Toner k výrokům o Hitlerovi řekl, že vztahy s Filipínami musejí být založeny na "sdílených demokratických hodnotách a respektu k lidským právům".

Izraelské ministerstvo zahraničí uvedlo, že lituje, že si Duterte vybral přirovnání k Hitlerovi a holokaustu v tématu svého boje proti drogám. Mluvčí úřadu Emmanuel Nahšon řekl, že doufá, že filipínský prezident svá slova vysvětlí.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Prezident Zeman se příští týden setká s polským protějškem Dudou

Prezident Miloš Zeman se příští týden na Pražském hradě setká s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Budou jednat o tématech Evropské unie či o visegrádské spolupráci. Na webu Pražského hradu to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák řekl, že se setkání uskuteční na žádost Polska. "Polská strana chce konzultovat aktuální věci kolem Evropské unie a polského předsednictví Visegrádu," uvedl. Konkrétní témata se podle něj teprve dojednávají, předpokládá ale projednávání právě evropské a visegrádské agendy, mohla by být i příležitost probrat bilaterální témata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy