reklama
 
 

Filipínský prezident na svých slovech o zabití tří milionů lidí trvá. Jako Hitler prý ale není

1. 10. 2016
"Mělo-li Německo Hitlera, Filipíny by měly ...," prohlásil filipínský prezident Rodrigo Duterte v pátek, kdy řekl, že by nechal zabít tři miliony drogových dealerů. Nyní jeho ostrá slova vysvětluje a "žehlí" jeho mluvčí. Prezident podle jeho vyjádření neměl v úmyslu zlehčovat oběti holokaustu, ale chtěl říci, že je ochoten zabíjet, aby zachránil budoucí generace. Duterte se ujal funkce teprve v červnu a od té doby policisté zabili 1200 lidí a dalších 1800 osob přišlo o život za nevyjasněných okolností.

Manila - Mluvčí filipínského prezidenta Rodriga Duterteho se pokusil vysvětlit páteční Duterteho výrok o narkomanech. Prezident prohlásil, že by si v boji proti drogám přál zabít tři miliony drogových dealerů a narkomanů na Filipínách. Jako příměr ale použil likvidační praxi Adolfa Hitlera.

Jeho mluvčí Ernesto Abella prohlásil, že prezident neměl v "úmyslu zlehčovat šest milionů Židů, kteří zemřeli při holokaustu". "Prezidentův výrok o likvidaci byl jiným vyjádřením tvrzení, jimiž je prezident přirovnáván k masovému vrahovi Hitlerovi, což prezident odmítá," sdělil Abella.

Potvrdil ale, že Duterte chtěl opravdu vyjádřit ochotu k fyzické likvidaci milionů Filipínců spojovaných s drogami. "Chtěl říci, že je ochoten nechat zabít tri miliony drogových dealerů, aby zachránil budoucnost budoucí generace v této zemi," uvedl Abella v prohlášení.

"Mělo-li Německo Hitlera, Filipíny by měly ... Ale víte, mé oběti by byly zločinci a ukončilo by to problém této země a zachránilo budoucí generaci od zkázy," řekl Duterte v pátek.

Duterte se ujal funkce teprve v červnu a od té doby policisté zabili 1200 lidí a dalších 1800 osob přišlo o život za nevyjasněných okolností. Prezident už stihl adresovat nadávky také americkému prezidentovi Barackovi Obamovi a papežovi Františkovi, i když se později za výroky omluvil.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Mark Toner k výrokům o Hitlerovi řekl, že vztahy s Filipínami musejí být založeny na "sdílených demokratických hodnotách a respektu k lidským právům".

Izraelské ministerstvo zahraničí uvedlo, že lituje, že si Duterte vybral přirovnání k Hitlerovi a holokaustu v tématu svého boje proti drogám. Mluvčí úřadu Emmanuel Nahšon řekl, že doufá, že filipínský prezident svá slova vysvětlí.

autor: ČTK | 1. 10. 2016

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama