Kvůli detektorům kovů na Chrámově hoře zmítají Jeruzalémem střety. Dva Palestinci zemřeli

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 7. 2017 17:33
Bezpečnostní opatření, která armáda v neděli zavedla na jeruzalémské Chrámové hoře, se nezmění. Rozhodl tak po dlouhém nočním jednání izraelský bezpečnostní kabinet. U vstupů tak zůstávají detektory kovů, kterými muslimové odmítají procházet. Z několika míst v jeruzalémském Starém Městě jsou hlášeny střety s policí. Policie používá zábleskové granáty a gumové projektily. Podle televizní stanice BBC přišli o život dva Palestinci.
Palestinci se shromažďují na ulicích před Jeruzalémem.
Palestinci se shromažďují na ulicích před Jeruzalémem. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Izraelský bezpečnostní kabinet po několikahodinovém nočním jednání rozhodl, že nezmění bezpečnostní opatření, která v neděli zavedla armáda na jeruzalémské Chrámové hoře.

U vstupů jsou detektory kovů, jimiž ale muslimové odmítají procházet a v poledne se tak modlili v ulicích Jeruzaléma.

Kontrašpionážní služba s umístěním detektorů nesouhlasí, policie posílila své oddíly a po celém městě je vidět ozbrojené složky.

Podle palestinského ministerstva zdravotnictví přišli o život dva Palestinci. Jednoho z nich, sedmnáctiletého chlapce, zabil ve východním Jeruzalémě izraelský osadník.

Druhý muž podlehl těžkým zraněním, která při střetech utrpěl.

Palestinské ministerstvo zdravotnictví také uvedlo, že bylo zraněno více než 200 Palestinců. 

Násilnosti se odehrávaly i na palestinském Západním břehu Jordánu.

Poškozená auta i zapálené popelnice

Vstup do mešit na Chrámové hoře, kde se v pátek konají sváteční modlitby, je omezen jenom na ženy jakéhokoliv věku a muže starší 50 let.

Izraelský server Ynet napsal, že se v poledne před vstupem do mešity Al-Aksá modlilo asi 3000 lidí a že po modlitbě vypukly sporadické potyčky. Tam, kde lidé házeli kamení, se police bránila.

Poškozeno bylo mnoho zaparkovaných aut. Ve čtvrti Vádí Džúz, která leží severně od Starého Města, protestující zapálili popelnici. Uhasili ji místí a žádali mladíky, aby přestali na policisty házet kamení.

Pod palbou kamení se ocitli Izraelci i na kontrolním stanovišti Kalandíja severně od Jeruzaléma. Tam policie použila proti asi 450 lidem slzný plyn.

Ke Lví bráně vedoucí do historické části Jeruzaléma v poledne dorazil v čele jedné skupiny věřících jeruzalémský velký muftí Muhammad Husajn. "Toto bude dlouhá zkouška vůle," sdělil věřícím. Vyzval je, aby ignorovali vstupy s detektory a modlili se raději před nimi.

"Budeme proti detektorům protestovat tak dlouho, dokud je izraelská vláda nezruší. Vyzývám muslimský svět, aby se k tomuto boji na záchranu Chrámové hory jako místa vyhrazeného výlučně islámu připojil," sdělil muftí izraelskému deníku Haarec.

Smyslem protestní modlitby je vynutit si původní uspořádání. Podle muslimů Izrael porušil dohody, když zavedl nová opatření.

Posvátný okrsek na Chrámové hoře totiž spadá pod muslimskou nadaci a jen ona má právo opatření měnit.

Proti detektorům se postavila i tajná služba

Ve čtvrtek kontrašpionážní služba Šin Bet navrhla, aby byly detektory odstraněny, protože se zvyšuje nebezpečí násilností i na Západním břehu Jordánu.

Vláda ale žádosti nevyhověla a bezpečnostní kabinet po čtyřhodinovém jednání ráno oznámil, že policie dostala pokyn "zajistit přístup ke svatyním a zároveň zajistit bezpečnost a pořádek".

Napětí kolem Chrámové hory trvá od minulého pátku, kdy u jednoho ze vstupů tři Arabové zastřelili dva izraelské policisty. Sami při incidentu přišli o život. Izrael pak Chrámovou horu na dva dny uzavřel a do neděle instaloval u vstupů detektory.

Muslimská nadace Vakf, která svatyně na Chrámové hoře spravuje, rozhodnutí stejně jako zástupci mnoha muslimských zemí kritizovala a označila je za porušení dosavadní dohody. V noci policie prohledala úřady nadace Vakf, zabavila tam dokumenty a několik lidí předvedla k výslechu.

Palestinské zdroje oznámily, že předseda samosprávy Mahmúd Abbás telefonicky hovořil s poradcem amerického prezidenta Jaredem Kushnerem, který má na starosti kromě jiného agendu Blízkého východu, a žádal o intervenci USA.

Abbás situaci popsal jako mimořádně nebezpečnou a schopnou "vymknout se kontrole". Jediným řešením je podle něj odstranění detektorů.

Člen izraelské vlády Naftali Bennett v rozhovoru s BBC zdůraznil, že Izrael neporušil dohody, protože Chrámová hora je nadále otevřená, ale s novým bezpečnostním opatřením, jaké je například běžné i v saúdskoarabské Mekce.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 8 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy