Kvůli detektorům kovů na Chrámově hoře zmítají Jeruzalémem střety. Dva Palestinci zemřeli

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 7. 2017 17:33
Bezpečnostní opatření, která armáda v neděli zavedla na jeruzalémské Chrámové hoře, se nezmění. Rozhodl tak po dlouhém nočním jednání izraelský bezpečnostní kabinet. U vstupů tak zůstávají detektory kovů, kterými muslimové odmítají procházet. Z několika míst v jeruzalémském Starém Městě jsou hlášeny střety s policí. Policie používá zábleskové granáty a gumové projektily. Podle televizní stanice BBC přišli o život dva Palestinci.
Palestinci se shromažďují na ulicích před Jeruzalémem.
Palestinci se shromažďují na ulicích před Jeruzalémem. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Izraelský bezpečnostní kabinet po několikahodinovém nočním jednání rozhodl, že nezmění bezpečnostní opatření, která v neděli zavedla armáda na jeruzalémské Chrámové hoře.

U vstupů jsou detektory kovů, jimiž ale muslimové odmítají procházet a v poledne se tak modlili v ulicích Jeruzaléma.

Kontrašpionážní služba s umístěním detektorů nesouhlasí, policie posílila své oddíly a po celém městě je vidět ozbrojené složky.

Podle palestinského ministerstva zdravotnictví přišli o život dva Palestinci. Jednoho z nich, sedmnáctiletého chlapce, zabil ve východním Jeruzalémě izraelský osadník.

Druhý muž podlehl těžkým zraněním, která při střetech utrpěl.

Palestinské ministerstvo zdravotnictví také uvedlo, že bylo zraněno více než 200 Palestinců. 

Násilnosti se odehrávaly i na palestinském Západním břehu Jordánu.

Poškozená auta i zapálené popelnice

Vstup do mešit na Chrámové hoře, kde se v pátek konají sváteční modlitby, je omezen jenom na ženy jakéhokoliv věku a muže starší 50 let.

Izraelský server Ynet napsal, že se v poledne před vstupem do mešity Al-Aksá modlilo asi 3000 lidí a že po modlitbě vypukly sporadické potyčky. Tam, kde lidé házeli kamení, se police bránila.

Poškozeno bylo mnoho zaparkovaných aut. Ve čtvrti Vádí Džúz, která leží severně od Starého Města, protestující zapálili popelnici. Uhasili ji místí a žádali mladíky, aby přestali na policisty házet kamení.

Pod palbou kamení se ocitli Izraelci i na kontrolním stanovišti Kalandíja severně od Jeruzaléma. Tam policie použila proti asi 450 lidem slzný plyn.

Ke Lví bráně vedoucí do historické části Jeruzaléma v poledne dorazil v čele jedné skupiny věřících jeruzalémský velký muftí Muhammad Husajn. "Toto bude dlouhá zkouška vůle," sdělil věřícím. Vyzval je, aby ignorovali vstupy s detektory a modlili se raději před nimi.

"Budeme proti detektorům protestovat tak dlouho, dokud je izraelská vláda nezruší. Vyzývám muslimský svět, aby se k tomuto boji na záchranu Chrámové hory jako místa vyhrazeného výlučně islámu připojil," sdělil muftí izraelskému deníku Haarec.

Smyslem protestní modlitby je vynutit si původní uspořádání. Podle muslimů Izrael porušil dohody, když zavedl nová opatření.

Posvátný okrsek na Chrámové hoře totiž spadá pod muslimskou nadaci a jen ona má právo opatření měnit.

Proti detektorům se postavila i tajná služba

Ve čtvrtek kontrašpionážní služba Šin Bet navrhla, aby byly detektory odstraněny, protože se zvyšuje nebezpečí násilností i na Západním břehu Jordánu.

Vláda ale žádosti nevyhověla a bezpečnostní kabinet po čtyřhodinovém jednání ráno oznámil, že policie dostala pokyn "zajistit přístup ke svatyním a zároveň zajistit bezpečnost a pořádek".

Napětí kolem Chrámové hory trvá od minulého pátku, kdy u jednoho ze vstupů tři Arabové zastřelili dva izraelské policisty. Sami při incidentu přišli o život. Izrael pak Chrámovou horu na dva dny uzavřel a do neděle instaloval u vstupů detektory.

Muslimská nadace Vakf, která svatyně na Chrámové hoře spravuje, rozhodnutí stejně jako zástupci mnoha muslimských zemí kritizovala a označila je za porušení dosavadní dohody. V noci policie prohledala úřady nadace Vakf, zabavila tam dokumenty a několik lidí předvedla k výslechu.

Palestinské zdroje oznámily, že předseda samosprávy Mahmúd Abbás telefonicky hovořil s poradcem amerického prezidenta Jaredem Kushnerem, který má na starosti kromě jiného agendu Blízkého východu, a žádal o intervenci USA.

Abbás situaci popsal jako mimořádně nebezpečnou a schopnou "vymknout se kontrole". Jediným řešením je podle něj odstranění detektorů.

Člen izraelské vlády Naftali Bennett v rozhovoru s BBC zdůraznil, že Izrael neporušil dohody, protože Chrámová hora je nadále otevřená, ale s novým bezpečnostním opatřením, jaké je například běžné i v saúdskoarabské Mekce.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Při útoku z Pásma Gazy zahynuli na jihu Izraele dva thajští pracovníci

Vzdušný úder vedený z Pásma Gazy v úterý zabil dva thajské pracovníky v balírenském závodě na jihu Izraele. Informovala o tom izraelská policie. Dalších sedm lidí bylo při odpoledním raketovém útoku zraněno a převezeno do nemocnice, vyplývá z informací izraelské zdravotnické organizace Magen David Adom.

Útok na jih Izraele následoval několik hodin po izraelských náletech, při nichž byla zničena i šestipatrová budova, v níž byly knihovny a studijní centra Islámské univerzity v Gaze. Konflikt mezi Izraelem a Hamásem tak zatím příliš nepolevuje a stagnuje i jednání o příměří.

Palestinci v Izraeli, Jeruzalémě a na okupovaném Západním břehu Jordánu dnes navíc zahájili generální stávku na protest proti Izraeli a současným bojům mezi Izraelem a palestinským Hamásem.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Národní knihovnu v noci napadli hackeři, pro veřejnost je uzavřena

Národní knihovna se stala v noci na úterý terčem kybernetického útoku. Řekla to mluvčí knihovny Irena Maňáková. Po zjištění útoku knihovna odstavila klíčové systémy a odborníci pracují na jejich bezpečném znovuzprovoznění, doplnila. Vedení Národní knihovny kvůli útoku podává trestní oznámení na neznámého pachatele.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

U Tuniska se potopila loď s migranty, utonulo nejméně 57 lidí

U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do Evropy. Nejméně 57 lidí se utopilo, dalších 33 se povedlo zachránit, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na tuniský Červený půlměsíc. Agentura AFP s odvoláním na tuniské ministerstvo obrany píše o stejném počtu zachráněných a více než 50 pohřešovaných. 

Třicítce lidí se podle mluvčího tuniského ministerstva obrany povedlo zachránit tak, že se drželi ropné plošiny nedaleko tuniského pobřeží. Poté jim pomohli pracovníci z plošiny, přiblížila agentura AP. Po pohřešovaných pátrá tuniské námořnictvo. Flavio di Giacomo z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) na twitteru uvedl, že všech 33 přeživších pochází z Bangladéše, národnost dalších lidí neupřesnil. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy