reklama
 
 

Destrukce pokračuje, islamisté zničili v Palmýře tři hrobky

4. 9. 2015 12:04
Radikálové z Islámského státu už zničili Belův chrám a Baal-Šaminův chrám. V pátek k nim přibyly i tři historické věžové hrobky.

Damašek - Radikálové z organizace Islámský stát (IS) zničili v syrské starověké Palmýře tři staré hroby.

Byly to údajně ty nejzachovalejší z věžových hrobek na palmýrském pohřebišti. V srpnu IS v Palmýře vyhodil do vzduchu také dva cenné chrámy.

U hradeb Palmýry se nacházelo velké pohřebiště s bohatě zdobenými hroby stavěnými do podoby věží nebo domů s podzemními komorami.

"Vyhodili do vzduchu tři pohřební věže, ty nejzachovalejší a nejkrásnější," řekl agentuře AFP Maamún Abdalkarím, který vede oddělení památek a muzeí.

Podle agentury Reuters je jednou ze zničených hrobek čtyřpatrová věž Elahbel pocházející z roku 103.

Palmýra byla ve starověku významnou zastávkou na trase karavan. Dnes leží v poušti a je v ní rozsáhlé a cenné archeologické naleziště, kvůli němuž je zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

IS, který už zničil významné historické památky v Iráku, Palmýru obsadil v květnu. V srpnu v Palmýře vyhodil do vzduchu Belův chrám a Baal-Šaminův chrám. Generální ředitelka Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) Irina Bokovová zničení Belova chrámu označila za "zločin proti civilizaci, který nelze tolerovat".

autor: ČTK | 4. 9. 2015 12:04

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama