Deště v Koreji zabily desítky tisíc lidí

rst, Reuters, ČTK
16. 8. 2006 16:02
Soul - Až 55 tisíc lidí přišlo o život nebo se pohřešuje v Severní Koreji. Mohou za to mohutné záplavy, které zemi postihly.
Záběry ze záplavami postižené KLDR neexistují. Na snímku záplavy v Jižní Koreji.
Záběry ze záplavami postižené KLDR neexistují. Na snímku záplavy v Jižní Koreji. | Foto: Reuters

Dalších 2,5 milionu osob ztratilo střechu nad hlavou. Informovala o tom nezávislá jihokorejská humanitární skupina Good Friends.

"Počet obětí, mrtvých či pohřešovaných, dosahuje počtu 54 700. Kolem 2,5 milionu lidí se ocitlo bez přístřeší," uvedla organizace, která dlouhodobě pomáhá s humanitární pomocí KLDR a je považována za dobře informovanou ohledně situace v severní části Korejského poloostrova.

Znovu hrozí hlad

Před dvěma týdny skupina ještě odhadovala počet mrtvých či nezvěstných na 10 000. Světový program pro výživu (WFP) v předchozích týdnech upozornil, že desítky tisíc lidí musely v KLDR kvůli dešťům opustit své domovy a zničeny byly také desetitisíce tun potravin.

To znamená, že zemi hrozí, že bude opět čelit hladu, který za podobných okolností v 90. letech podle pozorovatelů zabil až dva miliony osob.

Záplavami byla postižená také sousední Čína.
Záplavami byla postižená také sousední Čína. | Foto: Reuters

"Do země je potřeba okamžitě vyslat humanitární dodávky," uvedl už před dvěma týdny Paul Risley, oblastní mluvčí Potravinového programu Spojených národů (WFP). "Stále však čekáme na povolení od korejské vlády."

WFP připravilo 75 tun jídla pro 13 000 lidí v oblasti Songchon, nejhůře zasaženém území. Jako podmínku si však klade přesné informace o zasažených lokalitách. 

Organizace také požaduje záruky, že se jídlo dostane skutečně potřebným a že nebude zabaveno armádou, jak o tom mnohdy informovaly humanitární organizace.

Přes 2,5 milionů lidí, tedy zhruba 10 procent obyvatel Severní Koreje, zemřelo během 90. let hlady v důsledku hladomoru nebo se stalo obětí povodní a sesuvů půdy, uvádí WFP.

Podle Good Friends záplavy zničily v KLDR 230 mostů a zatopily stovky tisíc hektarů zemědělské půdy. Ceny potravin prudce vylétly nahoru poté, co se kvůli povodním jejich přerozdělování téměř zastavilo, sdělila skupina. Podle ní také severokorejské úřady brání lidem, kteří přišli o své domovy, aby se stěhovali na jiná místa z obav, že se v zemi rozšíří nepokoje.

 

Právě se děje

Další zprávy