Největší průvod za práva homosexuálů v Asii: Tchaj-wanem prošly desítky tisíc lidí

ČTK ČTK
29. 10. 2016 21:43
Desítky tisíc lidí v sobotu vyšly do ulic tchajwanské metropole na podporu práv gayů a leseb. Mnoho z účastníků pochodu, který byl podle BBC vůbec největším v Asii, neslo transparenty vyzývající vládu, aby uzákonila svazky osob stejného pohlaví.
Pochod za práva homosexuálů v tchajwanské metropoli je dosud největší v Asii.
Pochod za práva homosexuálů v tchajwanské metropoli je dosud největší v Asii. | Foto: ČTK

Tchaj-pej – Historicky nejmasovější pochod za práva gayů a leseb se v sobotu uskutečnil na Tchaj-wanu. Demonstranti oblečení v barevných kostýmech, kteří drželi v rukou duhové vlajky, prošli před budovou prezidentského paláce v Tchaj-peji.

Tchaj-wan je mnohem liberálnější než většina zemí v Asii, pokud jde o práva členů komunity leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT). Legalizace homosexuálních sňatků se ale zatím v této zemi zásadně neposunula.

Tchajwanský parlament má už pět měsíců pod kontrolou Demokratická pokroková strana (DPP), která je považována za příznivce homosexuální komunity. Mnoho Tchajwanců proto doufá, že za vlády DPP k uzákonění svazků osob stejného pohlaví dojde.

"Výzva po rovnoprávnosti v manželství zaznívá nyní silněji než loni," citovala agentura AFP jednu z místních obyvatelek Corinne Čch'-angovou. "Doufáme, že manželství osob stejného pohlaví bude možné co nejdříve, takže naše dítě už bude moci mít legálně dvě matky," dodala. Jestliže by zákon vstoupil v platnost, stal by se Tchaj-wan první asijskou zemí, která by homosexuální svazky legalizovala.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy