Tři roky od teroru v Berlíně: Přeživší mají stále následky, trpí psychickými problémy

ČTK ČTK
19. 12. 2019 20:44
I tři roky po teroristickém útoku na vánoční trh v Berlíně trpí desítky lidí jeho následky. Kolem dvacítky jich podle vládního zmocněnce Edgara Frankeho dodnes nemůže pracovat jako dříve. Jeden potřebuje nepřetržitou zdravotní péči. Útok radikálního islamisty kamionem na trh v centru německé metropole si 19. prosince 2016 vyžádal 12 životů a desítky zraněných.
Útok v Berlíně v roce 2016.
Útok v Berlíně v roce 2016. | Foto: Reuters

"Asi o dvaceti lidech osobně vím, že pořád trpí psychickými následky tohoto hrozného činu," uvedl Franke. Zhruba stejný počet lidí nemůže dodnes pořádně pracovat.

Rodinám obětí, mezi nimiž byla i Češka Naďa Čižmárová, a zraněným zatím německé úřady podle Frankeho vyplatily pomoc v celkové výši 4,3 milionu eur (110 milionů Kč). Zranění dostávají měsíčně odškodné 151 až 784 eur v závislosti na závažnosti újmy. Nejméně tři z nich budou odškodnění podle zmocněnce pobírat po zbytek života.

Pozadí nejhoršího islamistického teroristického útoku v dějinách spolkové republiky se zatím snaží objasnit parlamentní vyšetřovací komise. Podle jejích členů z řad opozičních Zelených, svobodných demokratů (FDP) a Levice je jasné, že německé úřady v případu tuniského islamisty Anise Amriho opakovaně pochybily.

Na středeční tiskové konferenci kritizovali například podle nich nedostatečnou spolupráci spolkových s zemských bezpečnostních složek, pomalé vyhodnocování odposlechnutých telefonátů Amriho nebo nedůsledné prohledání jeho mobilního telefonu.

Na oběti útoku se ve čtvrtek večer, tedy v den třetího výročí, uskuteční vzpomínka u Pamětního kostela císaře Viléma, v jehož bezprostřední blízkosti se útok odehrál.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

V zatopeném lomu na Bruntálsku v neděli zemřel jednašedesátiletý potápěč

V zatopeném lomu ve Svobodných Heřmanicích na Bruntálsku v neděli odpoledne zemřel jednašedesátiletý potápěč. Jeho kolegové ho našli ve vodě bez známek života a záchranáři se ho marně pokoušeli oživit. Sdělil to mluvčí moravskoslezské záchranné služby Lukáš Humpl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 39 minutami

Noční nehoda uzavřela dálnici D1 za Prahou, dva řidiči jsou těžce zranění

Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci na pondělí dálnici D1 za Prahou. Řidiči více než dvě hodiny neprojeli směrem do Brna za sjezdem na Říčany a museli uzavřený úsek objíždět. Na místě zasahovali záchranáři i i další složky integrovaného záchranného systému. Po 5:30 byl na dálnici provoz obnoven, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Nehoda se stala kolem 3:00 na 12,5. kilometru směrem na Brno. Havarovala dvě osobní auta."Dva řidiči, ročníky 1981 a 1975, byli s těžkým zraněním letecky transportováni do pražských nemocnic," uvedla Richterová. V okolí nehody se nad ránem vytvořily kolony. Příčinu a okolnosti střetu obou vozů policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy