Desítky Bangladéšanů umírají na následky chladu, teploty tam klesly na pět stupňů

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
29. 12. 2019 13:12
Podle úřadů zemřelo nejméně 50 lidí v důsledku vlny chladného počasí, která se momentálně rozprostírá nad touto více než stopadesátimilionovou zemí v jižní Asii. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na místní úřady.
Chladné počasí zasáhlo hlavní město Dháku.
Chladné počasí zasáhlo hlavní město Dháku. | Foto: Reuters

V neděli byla ve městě Tetulie na jihu země změřena letos zatím nejnižší teplota, a to 4,5 stupně Celsia, na což nejsou místní lidé zvyklí. Od začátku listopadu podlehlo onemocněním dýchací soustavy 17 lidí, další více než tři desítky zemřely na následky průjmu a jiných virových onemocnění. 

Podle Ayeši Achterové z vládního úřadu zodpovědného za zdravotnictví, jsou nemocnice přeplněné lidmi trpícími chřipkou, dehydratací a zápalem plic. Nejhůře jsou na tom lidé s nízkými příjmy, zejména dělníci, kteří na takové počasí nemají vhodné oblečení.

"Nemám na vybranou. Musím pracovat bez ohledu na počasí, abych nakrmila svou rodinu," řekl Abdur Rahim, řidič rikši, tradičního vozíku taženého člověkem, agentuře Reuters. "Počet pasažérů klesá, protože lidé se snaží nechodit ven. A taky je mnohem těžší rikšu táhnout, protože mám zmrzlé celé tělo," svěřil se Rahim, který žije v bangladéšské metropoli Dháce. 

Vlna chladného počasí bude zemi podle předpovědí sužovat ještě nejméně několik dní. Doprovází ji ledový vítr a hustá mlha, kvůli které musely úřady odklonit nebo odložit také několik letů. 

Video: V Indii platí kvůli smogu zákaz vycházení

Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 4 minutami

Brusel schválil státní pomoc 525 milionů eur pro německé aerolinky Condor

Evropská komise (EK) dnes schválila státní pomoc v celkovém objemu 525,3 milionu eur (13,5 miliardy Kč) pro německou leteckou společnost Condor. Pomoc zahrnuje 204,1 milionu eur na náhradu škod souvisejících s šířením koronaviru a dalších 321,2 milionu eur na podporu restrukturalizace podniku, která má obnovit jeho životaschopnost. Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Komise už Condoru dříve schválila státní pomoc v objemu 550 milionů eur. Druhý nejvyšší soud EU však minulý měsíc toto rozhodnutí anuloval kvůli nedostatečnému odůvodnění souhlasu. EK proto nyní učinila nové rozhodnutí založené na dodatečné analýze škod a zohledňující názor soudu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy