Jeden z největších protestů od války ve Vietnamu. Statisíce lidí v USA žádaly omezit prodej zbraní

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 3. 2018 22:06
Účastníci akce chtěli přesvědčit zákonodárce a prezidenta Donalda Trumpa, aby prosadili některá omezení vedoucí ke zvýšení bezpečnosti na školách.
Jeden z největších protestů v USA od války ve Vietnamu. Demonstrovalo se i v Evropě | Video: Reuters

Washington - Stovky tisíc studentů a dalších lidí z různých částí Spojených států demonstrovaly v sobotu za zpřísnění kontroly prodeje zbraní. Akce mající za cíl přesvědčit zákonodárce k přijetí tvrdších zbraňových zákonů v reakci na únorový masakr na floridské škole byla podle agentury AP jedním z největších amerických protestů od dob války ve Vietnamu.

Vůbec nejvíce protestujících se sešlo v centru Washingtonu, kde téměř zaplnili více než kilometr dlouhou Pensylvánskou třídu mezi Kapitolem a Bílým domem.

Protesty svolali studenti v reakci na únorový masakr 17 lidí na střední škole ve floridském Parklandu.

"Lidé chtějí zákaz prodeje útočných zbraní, lidé chtějí zákaz velkokapacitních zásobníků. Lidé chtějí přísnější prověrky lidí kupujících zbraně. Buď stůjte na naší straně, nebo se mějte na pozoru. Voliči přicházejí," vzkázal z pódia politikům za aplausu davu sedmnáctiletý Cameron Kasky, který krátce po floridském masakru proslul ostrou televizní konfrontací s republikánským senátorem Markem Rubiem.

V rukou demonstrantů byly při protestu vidět transparenty s hesly jako "Chraňte děti, ne zbraně" či "My jsme změna". Někteří z nich zvedali ruce, na nichž měli nápis "Nestřílejte".

"Je slyšet, jak se lidé, kteří jsou u moci, třesou," řekl shromážděným další z parklandských studentů David Hogg, který vyzval lidi, aby v listopadu do Kongresu zvolili nové zákonodárce, pokud ti současní odmítnou změny zákonů.

O patrně nejemotivnější vystoupení se postarala jiná parklandská studentka Emma Gonzalesová, která přečetla jména obětí a pak několik minut mlčky v slzách stála u řečnického pultíku před ztichlým davem. Nakonec vysvětlila, že právě uplynulo šest minut a dvacet sekund, po které střelec na její škole zabíjel.

Kromě studentů dorazilo na akci mnoho jejich rodičů, někteří pedagogové či další lidé. Podle televize CNN se v davu sešla skupina lidí, kteří přežili různé masakry střelnou zbraní z minulých let, například loňskou střelbu v Las Vegas či před třemi lety v orlandském nočním klubu Pulse. Při obou zahynuly desítky lidí.

Mezi jednotlivými řečníky vystoupili na podporu protestu známí hudebníci, mezi nimi Ariana Grandeová, Miley Cyrusová či Ben Platt.

Protestující studenti ve Washingtonu.
Protestující studenti ve Washingtonu. | Foto: Reuters

Účastníci akce chtěli přesvědčit zákonodárce a prezidenta Donalda Trumpa, aby prosadili některá omezení vedoucí ke zvýšení bezpečnosti na školách.

Ke krokům, k nimž vyzývají, patří například zvýšení věkové hranice pro prodej střelných zbraní či úplný zákaz prodeje některých útočných zbraní. Většina zákonodárců se i pod vlivem mocné lobby majitelů zbraní staví k těmto opatřením vytrvale odmítavě, ačkoli floridský masakr díky tlaku studentů přispěl k zahájení nebývale otevřené debaty.

Sám Trump, který tráví víkend ve svém golfovém klubu na Floridě, se k protestu zatím nevyjádřil. Jeho mluvčí před začátkem akcí uvedla, že Bílý dům oceňuje "mnoho odvážných Američanů", kteří se vydávají do ulic dát najevo svůj hlas. Dodala, že "bezpečí našich dětí je hlavní priorita".

Kromě Washiongtonu se masové demonstrace sešly i v dalších městech. Pod hlavičkou Pochodu za naše životy vyrazily desetitisíce odpůrců volného prodeje zbraní do ulic u newyorského Central Parku.

"Dalo se udělat mnohem víc, aby se tomu předešlo. Chci vidět změnu," řekl AP o únorovém krveprolití šestnáctiletý Sam Hendler, který přijel do New Yorku právě ze školy v Parklandu, aby přečetl jména obětí.

Mnohatisícový dav se shromáždil rovněž na druhém konci USA v Los Angeles. Lidé skandovali hesla spojující politiky s Národní asociací majitelů zbraní (NRA), kterou vyzývaly, aby neblokovala změny zákonů.

Více než 10 000 lidí dorazilo podle organizátorů i na shromáždění v samotném Parklandu, kde bylo v davu mnoho příbuzných obětí střídajících se v emotivních proslovech.

Studenti demonstrují ve Washingtonu za omezení prodeje zbraní.
Studenti demonstrují ve Washingtonu za omezení prodeje zbraní. | Foto: Reuters

Několik stovek studentů z floridské školy se mohlo vypravit na washingtonskou demonstraci, neboť letecká společnost Delta Airlines pro ně vypravila tři bezplatné lety. Delta je jednou z firem, které se rozhodly přerušit spolupráci s NRA a staví se na stranu zastánců přísnějších zbraňových zákonů.

Protestující vyšli do ulic nejen ve velkoměstech jako Boston, Chicago či Houston, ale i ve stovkách menších měst od Floridy po Kalifornii.

Podpořit americké studentské hnutí se rozhodli i lidé ve Francii, Německu či Británii. Poblíž Eiffelovy věže se shromáždila asi stovka lidí, desítky jich přišly v Londýně či Kodani, skupina lidí se shromáždila i v Madridu.

 

Právě se děje

Další zprávy