Deset tisíc Maďarů vyšlo do ulic proti zestátnění penzí

Zahraničí Zahraničí
27. 11. 2010 18:10
Vadí jim drastický zásah do důchodového systému
Maďarský premiér Viktor Orbán při projevu na schůzi parlamentu.
Maďarský premiér Viktor Orbán při projevu na schůzi parlamentu. | Foto: Reuters

Budapešť - Maďarští socialisté slibují na jaře příštího roku masové, desetitisícové pouliční demonstrace, pokud středopravá vláda Viktora Orbána nezmění svou politiku.

Na jednom z největších protestů během šestiměsíční vlády Orbánova Svazu mladých demokratů-Maďarský občanský svaz (Fidesz/MPS) to prohlásil předseda Maďarské socialistické strany Attila Mesterházy.

Přibližně deset tisíc lidí se sešlo již během sobotního protestu v Budapešťské sportovní hale.

Nelíbí se jim chystaná důchodová reforma, která má Maďary donutit přejít zpět k státnímu penzijnímu fondu a v důsledku ruší jeden z pilířů tamního důchodového systému. Pokud tak neučiní do konce ledna, budou jejich nároky drasticky kráceny.

"Dáváme vládě na vědomí, že pokud nezmění svůj arogantní styl a politiku, vyjdeme na jaře s desítkami tisíc lidí do ulic," řekl Mesterházy podle agentury Reuters před účastníky shromáždění.

Nyní totiž v Maďarsku fungují i soukromé penzijní fondy. Na zabezpečení ve stáří si v nich střídá přibližně tři miliony lidí. Ti by mohli přijít až o 70 procent svých důchodů.

Plánované opatření kritizovala už i Evropská unie. Spolu se zavedením rovné daně nebo omezením pravomocí ústavního soudu je v Maďarsku vnímáno i jako ohrožení demokracie.

Podpora pro vládnoucí strana Fidesz, která v maďarském parlamentu v květnu obsadila dvě třetiny křesel, se v současnosti pohybuje mezi 39 a 44 procenty. U socialistů uvádějí průzkumy veřejného mínění 11 až 14 procent.

 

Právě se děje

před 14 minutami

U Černožic se při předjíždění čelně střetla dvě vozidla, tři lidé zemřeli

Při dopravní nehodě u Černožic na Královéhradecku v neděli dopoledne zemřeli tři lidé. Silnice I/33 je uzavřena, policie dopravu odklání po jiné trase, řekla mluvčí krajské policie Alena Kacálková.

U Černožic se srazila dvě osobní auta. Ředitel dopravní policie Jiří Zlý uvedl, že jedno z osobních vozidel předjíždělo, přičemž se čelně srazilo s protijedoucím autem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česká firma Lanex dodá Rusku lana na upevnění tankerů za miliony

Výrobce lan a produktů z technického textilu Lanex z Bolatic na Opavsku získal v Rusku unikátní zakázku na dodávku vysokopevnostních lan, která budou sloužit v přístavech k upevnění velkých tankerů. Dodá sedm tun lan za více než pět milionů korun, řekla Ivana Gračková, mluvčí skupiny BR Group, do níž Lanex patří.

Vysokopevnostní lodní lano o průměru 48 milimetrů dodá firma společnosti Morservis z Novorossijsku. "Celá dodávka je ve finančním objemu přesahujícím pět milionů korun a expedovat se bude nejpozději do 20. června. Lana jsou tak pevná, že na ně můžete zavěsit třeba kamion. Nahrazovat budou i lana ocelová," řekla Gračková. Zakázka je podle ní výjimečná celkovým objemem i velkým průměrem lana.

Zdroj: ČTK
Další zprávy