Deset tisíc Maďarů vyšlo do ulic proti zestátnění penzí

Zahraničí Zahraničí
27. 11. 2010 18:10
Vadí jim drastický zásah do důchodového systému
Maďarský premiér Viktor Orbán při projevu na schůzi parlamentu.
Maďarský premiér Viktor Orbán při projevu na schůzi parlamentu. | Foto: Reuters

Budapešť - Maďarští socialisté slibují na jaře příštího roku masové, desetitisícové pouliční demonstrace, pokud středopravá vláda Viktora Orbána nezmění svou politiku.

Na jednom z největších protestů během šestiměsíční vlády Orbánova Svazu mladých demokratů-Maďarský občanský svaz (Fidesz/MPS) to prohlásil předseda Maďarské socialistické strany Attila Mesterházy.

Přibližně deset tisíc lidí se sešlo již během sobotního protestu v Budapešťské sportovní hale.

Nelíbí se jim chystaná důchodová reforma, která má Maďary donutit přejít zpět k státnímu penzijnímu fondu a v důsledku ruší jeden z pilířů tamního důchodového systému. Pokud tak neučiní do konce ledna, budou jejich nároky drasticky kráceny.

"Dáváme vládě na vědomí, že pokud nezmění svůj arogantní styl a politiku, vyjdeme na jaře s desítkami tisíc lidí do ulic," řekl Mesterházy podle agentury Reuters před účastníky shromáždění.

Nyní totiž v Maďarsku fungují i soukromé penzijní fondy. Na zabezpečení ve stáří si v nich střídá přibližně tři miliony lidí. Ti by mohli přijít až o 70 procent svých důchodů.

Plánované opatření kritizovala už i Evropská unie. Spolu se zavedením rovné daně nebo omezením pravomocí ústavního soudu je v Maďarsku vnímáno i jako ohrožení demokracie.

Podpora pro vládnoucí strana Fidesz, která v maďarském parlamentu v květnu obsadila dvě třetiny křesel, se v současnosti pohybuje mezi 39 a 44 procenty. U socialistů uvádějí průzkumy veřejného mínění 11 až 14 procent.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Policie vyšetřuje muže, který hrozil přejetím lidí, pokud se neotevřou restaurace

Kriminalisté navrhli obžalovat dvaašedesátiletého muže z vyhrožování teroristickým trestným činem. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Obviněný muž podle policie vyhrožoval na Facebooku, že pokud se neotevřou restaurace a bary, vjede kamionem do lidí podobně jako masová vražedkyně Olga Hepnarová.

"Tato osoba koncem října 2020 umístila pod smyšleným profilem na sociální síť Facebook v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem výhružku všem policistům a členovi vlády," popsal mluvčí aktuální kauzu.

Ibehej doplnil, že policie muže stíhá na svobodě. Za jeho skutek mu hrozí pět až 15 let vězení. O podání obžaloby rozhodne pražské vrchní státní zastupitelství.

Zdroj: ČTK
před 6 minutami

V Brazílii sílí kritika prezidenta Bolsonara kvůli jeho postoji k pandemii

Do brazilského parlamentu v úterý dorazil další návrh požadující zahájení procesu odvolání prezidenta Jaira Bolsonara kvůli jeho lehkovážnému přístupu k pandemii covidu-19, celkem jich už parlament dostal na šest desítek. Podle deníku El País sílí i demonstrace proti Bolsonarovi a do ulic vychází už i řada jeho někdejších příznivců. Zatím ale podle místních médií není velmi pravděpodobné, že by brazilský parlament o sesazení hlavy státu začal jednat.

"Ovšem bylo by chybou se domnívat, že podpora skupiny ´centrao´ je dostatečnou ochranou před veřejným míněním," napsal komentář deníku Folha de S.Paulo s odkazem na skupinu politických stran, které podle něj nemají jasně definovaný program a podporují vládu za benefity pro sebe.

Sílící kritiku hlavy státu v posledních týdnech vyvolává podle deníku El País kolaps nemocnic ve městě Manausu, pomalý rozjezd očkování proti covidu-19 i ukončení vyplácení přímých kompenzací za protikoronavirová opatření.

Brazílie dosud zaznamenala na 8,93 milionu nákaz, z toho téměř 62 tisíc za poslední den, a skoro 220 tisíc úmrtí s covidem-19. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy