Opouštíte násilníka? Dostanete deset dnů dovolené. Nový Zéland čelí domácímu násilí

Klára Fořtová
4. 8. 2018 6:54
Každé čtyři minuty novozélandští policisté řeší jeden takový případ. Během deseti dní placené dovolené si oběti domácího násilí budou moci najít třeba nové bydlení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Wellington - Každý rok čelí 525 tisíc Novozélanďanů domácímu násilí. Ostrovní země tak patří v kategorii vyspělých států mezi ty s nejvyšší mírou domácího násilí na světě.

Každé čtyři minuty novozélandští policisté řeší jeden takový případ.

Děsivou bilanci by měl nyní změnit nový zákon, který minulý týden schválil tamní parlament. Oběti domácího násilí by díky němu získaly navíc deset dní placené dovolené, během níž by měly možnost si například najít nové bydliště a zajistit bezpečí pro sebe a své děti.

Zákon vstoupí v platnost v dubnu příštího roku. Nový Zéland se tak stane téměř unikátem. Podobné opatření platí v některých částech Kanady a na Filipínách, ale britský server The Guardian poznamenává, že není jasné, zda a nakolik těchto výhod Filipínci využívají.

Výhrůžky, e-maily, telefonáty

"Chceme, aby se do debaty o domácím násilí zapojila celá společnost. Nemůžeme nechat všechno jenom na policii, veřejnost si musí uvědomit, že my všichni bychom měli obětem pomáhat," vysvětluje cíl zákona Jan Logieová, novozélandská poslankyně za Stranu zelených, která s návrhem přišla.

Oběti budou mít také nárok na urychlený odchod ze zaměstnání, pokud se budou chtít třeba co nejdříve přestěhovat. 

Mnoho případů domácího násilí navíc nezůstává za zdmi domu, ale přesouvá se i do práce. "Ať už je to pronásledování partnerem, neustálé e-mailování, telefonáty, vyhrožování… Někteří se snaží, aby partnera z práce vyhodili," dodává Logieová.

Pro přijetí zákona hovoří i průzkum neziskové organizace Women’s Refuge, která se věnuje násilí na ženách. Z něj vyplývá, že 60 procent žen žijících s násilníkem mělo na začátku vztahu práci na plný úvazek, zůstat v ní ale dokázala jen polovina.

Vysoké náklady pro firmy

Odpůrci zákona však tvrdí, že zákon bude příliš zatěžovat novozélandské firmy, které budou muset desetidenní dovolené obětem násilí proplácet. Problém to podle nich bude hlavně pro malé a střední podniky.

Někteří kritici dokonce nastiňují možnost, že zaměstnavatelé se budou záměrně vyhýbat těm uchazečům o práci, u kterých budou mít podezření, že jsou oběťmi domácího násilí.

Logieová a další obhájci zákona ale tento názor odmítají. "Zakládáme ho na zkušenostech novozélandských a australských firem, které už podobná opatření zavedly," tvrdí.

Politička věří, že se firmám investice vrátí v podobě větší produktivity zaměstnanců. "Bez podpory zaměstnavatele se nebude oběť v práci cítit bezpečně a to se odrazí na pracovním výkonu. Zaměstnanci jsou potom kritizováni a obviňováni ze špatných výsledků a často to končí tím, že práci opustí," řekla pro americký deník New York Times.

Video: Násilí na ženách je pandemií, v partnerském vztahu ho zažije každá třetí, říká Stelzerová

Podle OSN je násilí na ženách dokladem historicky nerovného postavení mužů a žen. O to těžší je pro ženy násilí čelit, říká Stelzerová v DVTV Apel. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Lazio vyhrálo pojedenácté v řadě a ztrácí tři body na Juventus

Fotbalisté Lazia Řím zdolali ve 20. kole italské ligy 5:1 Sampdorii Janov, za kterou odehrál první poločas český záložník Jakub Jankto. Třikrát se prosadil kanonýr Ciro Immobile. Díky jedenácté výhře za sebou ztrácí Lazio z třetí pozice bod na druhý Inter Milán a tři body na vedoucí Juventus Turín.

Lazio rozhodlo o vítězství za 20 minut, kdy třikrát skórovalo. Nejprve se trefil Felipe Caicedo a poté dvakrát Immobile. Po přestávce upravili skóre Bastos a znovu Immobile, který druhým gólem z penalty završil hattrick. Italský reprezentant je s 23 trefami nejlepším střelcem Serie A. Za hosty snížil Karol Linetty. Od 74. minuty dohrávali bez vyloučeného Juliana Chabota.

Sampdoria nenavázala na výhru 5:1 nad Brescií z minulého kola a je šestnáctá.

Fiorentina vyhrála v Neapoli 2:0 a bodově se na svého soupeře dotáhla. Pod druhý ligový triumf "Fialek" za sebou se podepsali Federico Chiesa a Dušan Vlahovič. Neapol prohrála v lize potřetí v řadě a od prosincového nástupu trenéra Gennara Gattusa nebodovala ve čtyřech z pěti utkání Serie A.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ministr zahraničí KLDR přišel o svůj post, tvrdí americký portál

Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho přišel o svůj post. Oznámil to americký portál NK News, který se specializuje na informace z KLDR. Pokud se zpráva potvrdí, půjde podle serveru o významnou změnu, která může mít nemalý vliv na severokorejskou diplomacii.

NK News se odvolává na své zdroje v Pchjongjangu, které uvedly, že dosavadního ministra by měl vystřídat Ri Son-kwon, někdejší šéf Výboru pro mírové sjednocení vlasti (CPRK). Tento diplomat byl mimo jiné vedoucím severokorejské delegace při klíčových jednáních mezi KLDR a Jižní Koreou na začátku roku 2018.

Ri Jong-ho působil ve funkci šéfa severokorejské diplomacie od roku 2016, zahraniční politikou se podle amerického serveru zabývá 38 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy