Opouštíte násilníka? Dostanete deset dnů dovolené. Nový Zéland čelí domácímu násilí

Klára Fořtová
4. 8. 2018 6:54
Každé čtyři minuty novozélandští policisté řeší jeden takový případ. Během deseti dní placené dovolené si oběti domácího násilí budou moci najít třeba nové bydlení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Wellington - Každý rok čelí 525 tisíc Novozélanďanů domácímu násilí. Ostrovní země tak patří v kategorii vyspělých států mezi ty s nejvyšší mírou domácího násilí na světě.

Každé čtyři minuty novozélandští policisté řeší jeden takový případ.

Děsivou bilanci by měl nyní změnit nový zákon, který minulý týden schválil tamní parlament. Oběti domácího násilí by díky němu získaly navíc deset dní placené dovolené, během níž by měly možnost si například najít nové bydliště a zajistit bezpečí pro sebe a své děti.

Zákon vstoupí v platnost v dubnu příštího roku. Nový Zéland se tak stane téměř unikátem. Podobné opatření platí v některých částech Kanady a na Filipínách, ale britský server The Guardian poznamenává, že není jasné, zda a nakolik těchto výhod Filipínci využívají.

Výhrůžky, e-maily, telefonáty

"Chceme, aby se do debaty o domácím násilí zapojila celá společnost. Nemůžeme nechat všechno jenom na policii, veřejnost si musí uvědomit, že my všichni bychom měli obětem pomáhat," vysvětluje cíl zákona Jan Logieová, novozélandská poslankyně za Stranu zelených, která s návrhem přišla.

Oběti budou mít také nárok na urychlený odchod ze zaměstnání, pokud se budou chtít třeba co nejdříve přestěhovat. 

Mnoho případů domácího násilí navíc nezůstává za zdmi domu, ale přesouvá se i do práce. "Ať už je to pronásledování partnerem, neustálé e-mailování, telefonáty, vyhrožování… Někteří se snaží, aby partnera z práce vyhodili," dodává Logieová.

Pro přijetí zákona hovoří i průzkum neziskové organizace Women’s Refuge, která se věnuje násilí na ženách. Z něj vyplývá, že 60 procent žen žijících s násilníkem mělo na začátku vztahu práci na plný úvazek, zůstat v ní ale dokázala jen polovina.

Vysoké náklady pro firmy

Odpůrci zákona však tvrdí, že zákon bude příliš zatěžovat novozélandské firmy, které budou muset desetidenní dovolené obětem násilí proplácet. Problém to podle nich bude hlavně pro malé a střední podniky.

Někteří kritici dokonce nastiňují možnost, že zaměstnavatelé se budou záměrně vyhýbat těm uchazečům o práci, u kterých budou mít podezření, že jsou oběťmi domácího násilí.

Logieová a další obhájci zákona ale tento názor odmítají. "Zakládáme ho na zkušenostech novozélandských a australských firem, které už podobná opatření zavedly," tvrdí.

Politička věří, že se firmám investice vrátí v podobě větší produktivity zaměstnanců. "Bez podpory zaměstnavatele se nebude oběť v práci cítit bezpečně a to se odrazí na pracovním výkonu. Zaměstnanci jsou potom kritizováni a obviňováni ze špatných výsledků a často to končí tím, že práci opustí," řekla pro americký deník New York Times.

Video: Násilí na ženách je pandemií, v partnerském vztahu ho zažije každá třetí, říká Stelzerová

Podle OSN je násilí na ženách dokladem historicky nerovného postavení mužů a žen. O to těžší je pro ženy násilí čelit, říká Stelzerová v DVTV Apel. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy