Děsivý případ se uzavírá. Obejmi za mě kočky, napsal Madsen manželce po rozřezání těla novinářky

Martin Novák Martin Novák
25. 4. 2018 5:30
Končí dánský proces století. Slavnému konstruktérovi Peteru Madsenovi hrozí nejvyšší trest. Podle prokuratury měl zálibu v mučení žen.
Foto: Aktuálně.cz

Kodaň - V Dánsku se ve středu uzavře případ zavražděné novinářky Kim Wallové. Soudkyně vynese rozsudek nad Peterem Madsenem, obviněným z tohoto nevídaného a i na skandinávské poměry bezprecedentního zločinu.

Peter Madsen u soudu kvůli vraždě švédské novinářky Kim Wallové
Peter Madsen u soudu kvůli vraždě švédské novinářky Kim Wallové | Foto: Reuters

Mnozí Dánové by asi dodali "konečně," protože proud detailů o světě, ve kterém známý konstruktér a technický vynálezce žil, je otřesným čtením.

Madsen popírá, že Wallovou loni v srpnu zavraždil a zohavil na palubě vlastní ponorky Nautilus. Výpovědi svědků a přivolaných expertů však během šest týdnů trvajícího procesu jeho nevině nenasvědčují.

Vyplývá z nich, že sedmačtyřicetiletý Dán byl na jedné straně génius, ale na druhé bezcitný psychopat se zálibou ve fyzickém mučení žen.

Dva dny před vraždou Wallové si Madsen přes Google hledal slova: stětí, dívka a agonie. Jindy přímo zadal do vyhledávače výraz "stětí ženy". V telefonu měl záznam o sledování videa, na kterém někdo spoutanou ženu vraždí pomalým podřezáváním hrdla.

V Madsenově počítači v jeho dílně nalezli policisté více než sto různých videí, která spojuje jeden motiv - trýznění žen nebo jejich popravy. Na některých je zachyceno stínání hlav.

Animované filmy oběšených žen

U soudu se jako důkazy promítaly také animované filmy se stejnou tematikou, rovněž nalezené v konstruktérově počítači. Na nich jsou například ženy popravené oběšením.

Madsen nejdříve říkal, že nejsou jeho. Později výpověď změnil s tím, že obsah mu umožňoval "cítit emoce a plakat".

Vyšetřovatelé zjistili, že pachatel na palubě ponorky novinářku Wallovou spoutal. Pak ji mučil, dusil a bil. Způsobil jí řezné rány a bodal do jejího těla. Po její smrti tělo rozřezal, zatížil kovem a hodil do moře.

Před soudem také zazněl text SMS, kterou Madsen krátce po činu poslal své manželce. Psal jí: "Vyrazil jsem na krátké dobrodružství s Nautilem, všechno je v pořádku. Pluji v nočním světle, nepotápím se. Obejmi za mě kočky."

Manželka se na začátku roku s vynálezcem rozvedla.

Madsen u soudu řekl, že cítí lítost nad tím, co se stalo. Psychologové jej v posudku označili za extrémně narcistní psychopatickou osobnost bez schopnosti empatie.

Během procesu vyšlo také najevo, že vynálezce byl členem komunity nazvané Černé společenství, která sdružovala muže a ženy se zájmem o sadomasochistické sexuální praktiky.

Podle svého blogu, který si psal, chtěl být Madsen vždy slavný. Ponorku Nautilus pojmenoval podle románu Julese Verna Dvacet tisíc mil pod mořem. Snil o tom, že dokáže postavit i raketu, která poletí do vesmíru.

Pokud ale soud ve středečním rozhodnutí uzná jeho vinu, pošle ho do vězení na doživotí. Což v Dánsku znamená minimálně šestnáct let za mřížemi bez možnosti propuštění za dobré chování.

Podívejte se na video pořízené krátce po zmizení Kim Wallové v srpnu 2017:

Opravu jsem nezvládl, ponorka se do půl minuty potopila, tvrdil nejprve Peter Madsen. Policie ho podezírá z vraždy novinářky. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 5 minutami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050. Závěry obsahují zmínku o jaderné energii, kterou prosazovala Česká republika.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy