Děsivý případ se uzavírá. Obejmi za mě kočky, napsal Madsen manželce po rozřezání těla novinářky

Martin Novák Martin Novák
25. 4. 2018 5:30
Končí dánský proces století. Slavnému konstruktérovi Peteru Madsenovi hrozí nejvyšší trest. Podle prokuratury měl zálibu v mučení žen.
Foto: Aktuálně.cz

Kodaň - V Dánsku se ve středu uzavře případ zavražděné novinářky Kim Wallové. Soudkyně vynese rozsudek nad Peterem Madsenem, obviněným z tohoto nevídaného a i na skandinávské poměry bezprecedentního zločinu.

Peter Madsen u soudu kvůli vraždě švédské novinářky Kim Wallové
Peter Madsen u soudu kvůli vraždě švédské novinářky Kim Wallové | Foto: Reuters

Mnozí Dánové by asi dodali "konečně," protože proud detailů o světě, ve kterém známý konstruktér a technický vynálezce žil, je otřesným čtením.

Madsen popírá, že Wallovou loni v srpnu zavraždil a zohavil na palubě vlastní ponorky Nautilus. Výpovědi svědků a přivolaných expertů však během šest týdnů trvajícího procesu jeho nevině nenasvědčují.

Vyplývá z nich, že sedmačtyřicetiletý Dán byl na jedné straně génius, ale na druhé bezcitný psychopat se zálibou ve fyzickém mučení žen.

Dva dny před vraždou Wallové si Madsen přes Google hledal slova: stětí, dívka a agonie. Jindy přímo zadal do vyhledávače výraz "stětí ženy". V telefonu měl záznam o sledování videa, na kterém někdo spoutanou ženu vraždí pomalým podřezáváním hrdla.

V Madsenově počítači v jeho dílně nalezli policisté více než sto různých videí, která spojuje jeden motiv - trýznění žen nebo jejich popravy. Na některých je zachyceno stínání hlav.

Animované filmy oběšených žen

U soudu se jako důkazy promítaly také animované filmy se stejnou tematikou, rovněž nalezené v konstruktérově počítači. Na nich jsou například ženy popravené oběšením.

Madsen nejdříve říkal, že nejsou jeho. Později výpověď změnil s tím, že obsah mu umožňoval "cítit emoce a plakat".

Vyšetřovatelé zjistili, že pachatel na palubě ponorky novinářku Wallovou spoutal. Pak ji mučil, dusil a bil. Způsobil jí řezné rány a bodal do jejího těla. Po její smrti tělo rozřezal, zatížil kovem a hodil do moře.

Před soudem také zazněl text SMS, kterou Madsen krátce po činu poslal své manželce. Psal jí: "Vyrazil jsem na krátké dobrodružství s Nautilem, všechno je v pořádku. Pluji v nočním světle, nepotápím se. Obejmi za mě kočky."

Manželka se na začátku roku s vynálezcem rozvedla.

Madsen u soudu řekl, že cítí lítost nad tím, co se stalo. Psychologové jej v posudku označili za extrémně narcistní psychopatickou osobnost bez schopnosti empatie.

Během procesu vyšlo také najevo, že vynálezce byl členem komunity nazvané Černé společenství, která sdružovala muže a ženy se zájmem o sadomasochistické sexuální praktiky.

Podle svého blogu, který si psal, chtěl být Madsen vždy slavný. Ponorku Nautilus pojmenoval podle románu Julese Verna Dvacet tisíc mil pod mořem. Snil o tom, že dokáže postavit i raketu, která poletí do vesmíru.

Pokud ale soud ve středečním rozhodnutí uzná jeho vinu, pošle ho do vězení na doživotí. Což v Dánsku znamená minimálně šestnáct let za mřížemi bez možnosti propuštění za dobré chování.

Podívejte se na video pořízené krátce po zmizení Kim Wallové v srpnu 2017:

Opravu jsem nezvládl, ponorka se do půl minuty potopila, tvrdil nejprve Peter Madsen. Policie ho podezírá z vraždy novinářky. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 13 minutami

Při nehodě autobusu s poutníky v Saúdské Arábii zemřelo nejméně 35 lidí

Nejméně pětatřicet mrtvých a čtyři zraněné si ve středu vyžádala dopravní nehoda v saúdskoarabské provincii Medína. Informoval o tom podle agentury Reuters policejní mluvčí s tím, že šlo o občany Saúdské Arábie a asijských zemí. Zpravodajský web Arab News uvedl, že nehoda se stala, když se osobní auto střetlo s autobusem s muslimskými poutníky asi 170 kilometrů od města Medína. Web zároveň zveřejnil fotografii hořícího autobusu. Policie uvedla, že incident nadále vyšetřuje a bližší podrobnosti o totožnosti obětí neposkytla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy