Depardieu chce navždy do Běloruska. Lukašenko ho nadchnul

ČTK ČTK
4. 9. 2015 19:00
Francouzský herec přirovnává Bělorusko k "malému Švýcarsku" a o tamějším prezidentovi říká, že je sympatický.
Francouzský herec Gérard Depardieu
Francouzský herec Gérard Depardieu | Foto: Profimedia.cz

Minsk - Francouzský herec Gérard Depardieu, proslulý sympatiemi vůči východoevropským autoritářským vůdcům, chce prodat veškerý svůj majetek ve Francii a přestěhovat se do Běloruska. Umělec to řekl v rozhovoru, který publikoval běloruský týdeník TV Magazin.

Nadšením pro stát označovaný za poslední diktaturu v Evropě se prý Depardieu nakazil při červencové návštěvě v Minsku.

Depardieu byl o prázdninách hostem běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, s nímž za hojného zájmu místních státních médií vyrazil na senoseč.

Zemědělské práce si prezident vybral jako začátek své kampaně před volbami hlavy státu, které jsou plánovány na letošní říjen. Depardieu při této příležitosti s kosou v ruce označil Bělorusko za "malé Švýcarsko".

"Krásná země se sympatickým prezidentem"

Obdiv vůči Bělorusku Depardieu neskrýval ani v rozhovoru s týdeníkem TV Magazin. "Už brzy budu žít v Bělorusku mezi farmáři. Je to krásná země se sympatickým prezidentem," prohlásil herec, který teď prý žije v Itálii.

Důvodem jeho zamýšleného stěhování do Běloruska je podle něj snaha vyhnout se vysokému zdanění na západě Evropy.

Znovu se v této souvislosti zmínil o rodné Francii. "Chci prostě z té země už vypadnout. Problém není v místních daních. Nesouhlasím s tím, jak se peníze z našich daní používají. Proto už nechci (ve Francii) nic vlastnit. Jen jít jinam, pronajímat, žít a zemřít. Také pracovat s lidmi, které mám rád," řekl Depardieu v rozhovoru, z něhož citoval server Le Huffington Post.

Herec také prohlásil, že má rád Francouze, ale ne tamní novináře, kteří podle něj slouží současné vládě.

"Stačí se podívat na průzkumy v tisku o vážených osobnostech. Od chvíle, kdy jsem byl pranýřován vládou, už nic! Už jsem mezi nimi nebyl! Je to podivné, ale jinak mně to je jedno," dodal světoznámý interpret bezpočtu filmových a divadelních rolí a laureát řady hereckých cen.

Od Putina dostal ruský pas

Vzpouru vůči evropským berním úřadům Depardieu deklaroval už před lety, kdy se chtěl stěhovat z Francie do Ruska.

Přestože dostal od prezidenta Vladimira Putina ruský pas a později si opatřil i byt v mordvinském městě Saransku, na východě Evropy se objevuje jen zřídka.

V Saransku, který leží asi 650 kilometrů východně od Moskvy, si přitom chtěl otevřít restauraci a umělecké centrum. V ruském hlavním městě si pak loni chtěl zařídit restauraci s názvem Gérard.

Podnikat chce i v Bělorusku, na sousední Ukrajinu Depardieu kvůli schvalování ruské anexe Krymu pět let nesmí.

 

Právě se děje

Další zprávy