Dění v Káhiře je darem Západu, říká znalec Egypta

Zahraničí Zahraničí
1. 2. 2011 14:55
Online rozhovor se čtenáři vedl Šádí Sanáah z Institutu pro globální politiku
Šádí Shanaáh.
Šádí Shanaáh. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Egyptem zmítají už týden protesty proti režimu prezidenta Husního Mubaraka. Po třiceti letech se zdá být kariéra vůdce nejlidnatější arabské země sečtena.

Demonstranty nezastavili policisté s vodními děly a slzným plynem, ani zákaz nočního vycházení, ani tanky a obrněné vozy v ulicích.

Právě dnes má projít Káhirou průvod statisíců lidí, kteří žádají odstoupení prezidenta.

Proč revolta v Egyptě vypukla a jaké to bude mít důsledky pro tuto zemi, pro arabský svět či pro Evropu?

Na to jste se mohli v online rozhovoru zeptat muže, který Egypt velmi dobře zná, protože tam poslední rok žil. Šádího Shanáaha, analytika Pražského institutu pro globální politiku (Glopolis), jehož blogy z Egypta můžete pravidelně číst i na Aktuálně.cz.

Online rozhovor začal ve 14:00.

Odpovězeno: 01. 02. | 14:04Autor: Serba

Otázka: Jako jedna z příčin nespokojenosti Egypťanů je uváděna vysoká míra nezaměstnanosti. Došlo v poslední době k jejímu nárůstu z nějakého důvodu?

Šádí Shanáah: Dobry den,k narustu nezamestnanosti a ke ztrate existencnich jistot doslo zejmena po liberalizujicich ekonomickych reformach a privatizaci v 90. letech,ktere vyustily v to, ze se lide napojeni na rezim dostali k ohromnym majetkum (za vyhodnych pujcek a pod trzni cenou)a ke drive statnim podnikum. Tyto podniky nebyly vetsinou konkurenceschopne a nekdy nebyly ani vedeny z duvodu uspechu, ale naopak byly po kouscich rozrpodavany. To vedlo k masivnimu propousteni a nekdy k velkym nepokojum.

Odpovězeno: 01. 02. | 14:09Autor: Karel Veselý

Otázka: Mám obavu,že pokud nepokoje neutichnou bude to mít vážnej dopad na celosvětovou ekonomiku, pokud přijdou finanční tlaky na Egyptskou měnu a výběry hotovosti z bank a převody do zahraničí , dokože to vláda ustát?

Šádí Shanáah: Nemyslim si, ze ma Egypt tak veliky vliv na svetovou ekonomiku, spise naopak. Je sice pravda, ze cena ropy sla nahoru, ale Egypt neni velkym vyvozcem a je to spise projev nejistoty regionalniho charakteru. Problem ma samozrejme egyptska ekonomika. Jeden z nejvetsich prijmu je z turismu. Egyptska burza je uz nekolik dni zavrena, coz je dobre, jinak by ji postihl raketovy propad. Myslim si, ze vyvoj na burze demonstranty moc netrapi, tam ztraceji lide napojeni na rezim. Prijmy z turismu a dopad generalni stavky uz maji vetsi dopad, ktery muze byt kriticky vzhledem k tomu, ze vetsina protestujicich uz tak nema prilis prostredku. Ale mate pravdu, je to jeden z faktoru, ktery rezim muze tlacit k tomu, aby se situace rychle vyresila. Nekteri lide prichazeji o hodne penez.

Odpovězeno: 01. 02. | 14:15Autor: Kamikadze

Otázka: Vzdělanost egypťanů je většinou nulová, vědí vůbec co chtějí oni samy, nebo plní přání několika vůdců. Když vyhrají bojovníci z ulice stane se zřejmě Egypt pro evropana zapovězenou zemí.

Šádí Shanáah: Vzdelanost Egyptanu neni nulova. Projevem toho jsou i soucasne protesty, ktere byly odstartovany stredni vzdelanou a mladou generaci s mezinarodnimi kontakty a perspektivou. Je ale pravda, ze vzdelavaci system je v EGypte velmi spatny a mozna ze castecne i schvalne, nebot nevzdelani lide se lepe kontroluji. Klade se duraz na technicke obory, pochopitelne ne uz tak na politologii apod. Bojovnici z ulice nejsou radikalove nenavidejici Zapad, je to opravdu siroke spektrum od boahtsich mladych lidi s iPhony, pravniku, doktoru, zurnalistu az po proste zemedelce, treba i negramotne, az po lidi, co si mysli, ze by mel v politice hrat islam (tak, jak ho interpretuji) vetsi roli. Nikdo z nich si nepreje, aby se Egypt izoloval od sveta.

Odpovězeno: 01. 02. | 14:17Autor: Andrea

Otázka: Dobrý den,
máte nějakou představu, kdy bude obnoveno internetové spojení s Egyptem a egyptští mobilní operátoři budou opět poskytovat zcela kompletní služby bez jakýkoliv omezení?
Děkuji za odpověď

Šádí Shanáah: Internet je vypnuty delsi dobu, mobilni operatori na ad hoc bazi, dnes zrovna take, protoze se organizuji velke protesty. Ale lidska vynalezavost nezna hranic, protestujici pouzivaji faxy, dial up modemy, proxy servery a dokonce Google spolu s Twitterem umoznil novy system, kdy je mozne zavolat na mezinarodni cislo a vas vzkaz se premeni na text na Twitteru.

Odpovězeno: 01. 02. | 14:20Autor: juzek

Otázka: Dobrý den,proč si ale ničí své kulturní památky jak jsem viděl?děkuji za odpověď.

Šádí Shanáah: Dobry den. V sobotu z ulic zmizela policie, uplne se vyparila. A vzapeti statni televize vysilal zabery chaosu, rabovani a znasilnovani. Protestujici spekuluji, ze se jedna o koordinovanou akci, jak je prinutit vratit se domu a hlidat vlastni majetek a jak je diskreditovat v ocich ostatnich Egyptanu nebo sveta. Protestujici poradaji hlidky, udelali lidsky retez kolem muzea a u lidi, ktere zadrzeli, udajne objevili legitimace policejnich nebo tajnych sluzeb. Rabujici v muzeu nic neukradli, jen nicili, protestujici se ptaji proc? Rezim podobnou taktitku uziva casto, v listopadovyc volbach napriklad take, kdy se najimali provokateri, rvaci a vandalove s cilem zastrasit opozici.

Odpovězeno: 01. 02. | 14:25Autor: Dobias

Otázka: Dobrý den,
jaký vztah mají obyčejní egypťané k západu reprezentovanému především USA?

Šádí Shanáah: Dobry den. Obycejni Egyptane citi velke prikori z reakci USA a Zapadu obecne. Retoricky se USA staveli za demokracii a lidska prava, ale pritom podporovali egyptsky rezim dvema miliardami dolaru rocne, z nich vetsina byla cilena armade a bezpecnostnim slozkam. Egyptane toto vnimaji jako rozpor a pokrytectvi. Nyni, kdyz probihaji obcanske protesty, ne armadni predem organizovane puce, ale skutecne obcanske protesty spustene obycejnymi lidmi (a na zacatku zoufalstvim a sebeupalenim obycejneho ulicniho prodavace), proc se za ne Zapad jasne nepostavi, ptaji se Egyptane. Na zdech se objevuji sprejem nastrikane napisy typu: Odejdi Mubaraku, ty americky kliente. USA jsou s rezimem hodne spojovany a dlouhe mlceni Americanu ve vztahu s protesty je vnimano jako dukaz toho, ze USA stoji za rezimem a meni zdanlivou stabilitu za demokracii.

Odpovězeno: 01. 02. | 14:34Autor: Avatar

Otázka: Hrozí nebezpečí zavedení radikálního islámu do Egypta? Kdo podle vás stojí za současnými nepokoji?

Šádí Shanáah: Nemyslim si. Muslimske bratrstvo nema pravdepodobne takovou podporu, aby ve svobodnych volabach dali dohromady jednostrannou vladu. A i kdyby, na Zapade panuje do znacne miry zjednodusujuci a mylny nazor na toto hnuti. Politicky islam ma za cil samozrejme to, aby se politicke a svetske zalezitosti ridily podle nabozenskych pravidel. Jak se tyto pravidla definuji a interpretuji, na tom mezi tzv. islamisty shoda neni. Nekteri jsou progresivni, jini konzervativni a jeste jini, typu al Kaida, se nezameruji jen na mulimske zeme, ale na cely svet a na interpretaci jihadu jako fyzickeho, spise nez dusevniho, boje. Mezi al Kaidou a Muslimskym bratrstvem panuje nevrazivost, jejich cile a prostredky jsou velmi odlisne. Muslimske bratrstvo se jiz dlouho prezentuje jako strana typu turecke vladni strany. Nemyslim si, ze to je genialne propracovana maska, kterou v klicovem momentu tito lide odhodi, ale muzu se plest, samozrejme.

Nepokoje byly vyvolany pres Facebook a jinymi sitemi a prekvapily nejen Mubaraka, ale i Baradeje i Muslimske bratrstvo. Stoji za nimi stredni trida mladych lidi. Vyznamny podil ma jisty Facebookovy ucet zaregistrovany na jemno v lete zesnuleho mladeho muze, ktereho eg.policie ubila v Alexandrii k smrti.

Odpovězeno: 01. 02. | 14:36Autor: Vladimir

Otázka: Před několika lety proběhly květinové revoluce na území bývalého SSSSR (Ukrajina, Gruzie, Běloruskom ,,,). Později vyšlo na jevo, že za nimi stály americké (a evropské) zpravodajské služby.
Teď dochází k "revolucím" v Arabském světě. Nemyslíte, že to může mít stejný scénář, stejnou ruku ?

Šádí Shanáah: Dobry den.Byl bych opatrny s konspiracnimi teoriemi. Nekdy se prokazou jako opravnene, ale zrovna v tomto pripade jde o neco, co Zapad spise znepokojuje, nez aby se z toho radoval, natoz to vyvolaval. Coz je myslim obrovska chyba, protoze soucasne udalosti je treba vnimat spise jako dar Zapadu, obrovska prilezitost prebudovat arabsky svet do takove podoby, ktera bude skutecne, ne jen zdanlive, stabilni.

Odpovězeno: 01. 02. | 14:38Autor: k.malik

Otázka: četl jsem na internetu,že egyptané plení památky, muzeum,vykopávky atd.myslíte,že mistní správa uchrání cenosti,nebo to dopadne jako v Iráku?

Šádí Shanáah: Dobry den. Odpovidal jsem na podobny dotaz jinemu tazateli. Obecne se ma za to, ze jde spise o provokace nebo okrrajove podoby vandalismu. Armada, ktera ma veliky respekt Egyptanu a ktera se zatim stavi k protestum spise vlidne, ma situaci pod kontrolou.

Odpovězeno: 01. 02. | 14:43Autor: [email protected]

Otázka: Dobrý den, domníváte se, že změna systému Mubarakova režimu a demokratizace společnosti přinese vyřešení sociálních a ekonomických problémů egyptské společnosti? Jsou problémy arabských společností způsobeny autoritativní povahou jejich politky nebo jsou spíše strukturální a demografické? Děkuji.

Šádí Shanáah: Dobry den. To je dobra otazka. Duvodu stagnace arabskeho sveta je mnoho. Myslim, ze klicove tu je slovo "vlada zakona", tzn., aby n skutecne platil rovne pro vsechny a aby bylo mozne resit politicke nebo ekonomicke a dalsi spory cestou zakona. To je neco, co za soucasneho egyptskeho rezimu absolutne nefungovalo. Pokud mel clovek hezke auto nebo pribuzneho policejniho dustojnika, mohl klidne provadet veci, za ktere by obycejny Egyptan byl tvrde potrestan. A obycejni lide byli neustale harasovani ze stran uradu. Tudiz se snazili jen prezit kazdodenni boj o ekonomicke preziti. V takovych okolnostech nemyslite moc na intelektualni nebo ekonomicky rozvoj. To by se mohlo zmenit.

Odpovězeno: 01. 02. | 14:50Autor: František

Otázka: Zdravím Šádí,

bylo by prosím možné vysvětlit historii, koncept a roli Muslimského bratrstva v Egyptě - často je dáváno do jednoho pytle s různými extremistickými či teoristickými organizacemi, což bych řekl není zcela fér.
Díky,
FN

Šádí Shanáah: Ahoj Frantisku :-)

Teto otazky jsem se dotkl v odpovedi jinemu tazateli. Poradna odpoved by presahovala moznosti online rozhovoru, obavam se. "Islamismu" nebo "politicky islam" je nesmirne siroky pojem, ktery zahrnuje siroke nazorove spektrum. Soude podle chovani MB za poslednich ctvrt stoleti lze usuzovat, ze v tomto spektru zaujimaji misto nekde blizko napravo turecke vladni strany Spravedlnosti a rozvoje. Prijali myslenku prosazovani svych vizi demokratickou cestou, i stim, ze pokud si lide zvoli jinou cestou, budou v demokratickem procesu normalne fungovat a akceptuji volbu lidi. V jejich volebnich programech se muzeme docist o vetsi ucasti zen na verejnem zivote napr. Mnoho ldi si mozna rekne, ze to neni zaruka toho, jak se zachovaji az moc mit budou. A to je prave na debatu, delsi.

Odpovězeno: 01. 02. | 14:56Autor: Radek

Otázka: Jakou mají Egyptané reálnou možnost výběru kromě Stávající garnitury a Muslimského bratrstva ?

Šádí Shanáah: Tato moznost "bud my (Mubarak) nebo radikalni islam" byla rezimem naschval zkonstruovana a prodavano takto Zapadu. Mubarak de facto vytvoril system dvou stran tim, ze vse mezi bud zcela potlacil nebo kooptoval (a tim zdiskreditoval). Vytvoril tak uspesne iluzi, ze nejsilnejsi opozici je Muslimske bratrstvo. Nikdo si neni jisty, ze ve skutecne svobodnych volbach by MB ziskalo nadpolovicni vetsinu hlasu. Podpora se odhaduje kolem 25 procent. To jsou samozrejme dohady. Je pravdepodobne, ze z voleb vyjde MB skutecne jako nejsilnejsi blok, ale MB si je dobre vedomo podezrivaveho pohledu ze Zapadu, i proto se zatim dzelo ve stinu a pridalo se k protestum pozdeji. I porto se zatim zastresuje Baradejem, ktery mimochodem vcera v CNN v rozhovoru s Fareedem Zakarijou rekl, ze MB nejsou zadni radikalni islamiste iranskeho nebo afghanskeho typu. JE pravdepodobne, ze po volbach pujdou do koalice s jinymi stranami a vytvori jakesi egyptske OF, na cas, nez budou na Zapade akceptovani jako "normalni" politicka strana.

Odpovězeno: 01. 02. | 15:02Autor: Leela

Otázka: Dobrý den,
můžete prosím shrnout, co vedlo k vyhrocení situace v Egyptě a čeho chtějí demonstranti dosáhnout? Děkuji.

Šádí Shanáah: Dobry den, situace v Egypte vrela pod poklickou dlouhou dobu. Vetsina lidi, vcetne Egyptanu, se ale domnivali, ze k nicemu zavaznemu ve smyslu takovychto protestu nedojde, protoze lide jsou prilis zlomeni, protoze odbory nejsou nezavisle jako v Tunisku, protoze stredni trida je proporcionalne ke zbytku naroda daleko mensi nez v Tunisku atd. Pres Facebook se prihlasilo ke spontanne organizovanym protestum mnoho lidi, ale opustit obrazovku a jit do ulice je neco jineho nez kliknout na "Libi se mi". K velkemu prekvapeni temer vsech ale do ulic vyslo tisice lidi a to v podminkach stanneho prava se vsemi jeho dusledky. Nepochybne svoji roli hrala uspesna revoluce v Tunisku. Jakmile byla bariera strachu jednou prekonana, pridavali se dalsi tisice lidi. CO si protestujici preji? Konec rezimu, ktery je skrz naskrz zkorumpovany, nevazi si lidskeho zivota a obycejne lidi kazdodenne ponizuje skrz naprosto kafkovskou statni spravu a sikanu z rad nenavidenych tajnych sluzeb a policie.

Odpovězeno: 01. 02. | 15:05Autor: Eva

Otázka: Dobrý den, chci se zeptat, když ted odletím do Hurghady, dá se předpokládat že potom budu mít problém s návratem ? Mám turistiské vízum na 3 měsíce, do té doby se tedy musím vrátit do čech.

Šádí Shanáah: Myslim, ze doporuceni MZV (ktere se jinak k probihajicim protestum bohuzel nevyslovilo) je do Egypta nejezdit, pokud to neni nutne. Pokud musite, troufam si rici, ze pokud se nestane neco opravdu nepredvidatelneho, velke problemy vas necekaji. Primorska letoviska nejsou takovym ohniskem politickych udalosti jako Kahira nebo Alexandrie ci Suez.

Odpovězeno: 01. 02. | 15:10Autor: Shalom

Otázka: Jaký dopad může mít pád Mubaraka na vztahy Egypt-Izrael?

Šádí Shanáah: Izrael se samozrejme padu rezimu obava. Dokonce apeluje na zapadni svet, aby Mubaraka podporil. Napr. izraelske noviny Haarez argumentuji, ze zmeny v Egypte a arabskem svete by se meli vnimat jako prilezitost a ze podpora diktatoru, i kdyz pretelskych, neni z dlouhodobeho hlediska prozirava. Spekuluje se, ze by udalosti v Egypte mohli znamenat vyreseni izraelsko-syrskeho konfliktu, nebot obe zeme maji zajem na zachovani statusu quo a Izrael se bude muset soustredit na svoji jizni hranici. Mozna to povede k tomu, ze budou Izraelci vice ochotni vyresit izraelsko-palestinsky konflikt a najit kompromisni reseni. Ale muze to take naopak prinest jeste vetsi priklon izraelske spolecnosti k ultra-pravicovym stranam - syndrom oblezeni.

Odpovězeno: 01. 02. | 15:13Autor: alžběta

Otázka: Dobrý den. Vy jste tam žil, já tam byla jen na dovolené a splnila si sen vidět pyramidy. Co jsem ale zažila v letoviscích - obžerství turistů a obrovská bída těch, co je obsluhovali na straně druhé, to je jen příklad. Lze se divit, že to dospělo sem?

Šádí Shanáah: Dobry den. Ano, skutecne kdyz opustite idylicke prostredi plaze a hotelu, poleje vas horko a trochu i stud. Obycejny zivot obycejnych lidi se samozrejme z oci turistu odklizi. Maximalne mate moznost zahlednout okenkem autobusu. Malo kontaktu pak zapricinuje i casta nedorozumeni, kdy jsou turiste vnimani jako chodici bankomat a kdy obycejni Egyptane jako otravne kobylky.

Odpovězeno: 01. 02. | 15:17Autor: Drtikol

Otázka: Z Tuniska se přelily protesty do Egypta. Tušíte, kdo může být další na řadě?

Šádí Shanáah: Budeme si muste pockat na vyvoj v Egypte. Pokud protestujici dosahnou sveho nebo pokud dojde k nejake spektakularni udalosti, je mozne, ze se arabska revolta ulice rozsiri a to spise do chudsich zemi, kde lide nevymenili pravo politicke participace za ekonomicke vyhody. Blogy z Libanonu, Jordanska nebo Saudske Arabie tomu naznacuji, otazka je, do jake miry zastupuji tito blogeri vetsi tendence ve spolecnosti ve svych zemich.

Odpovězeno: 01. 02. | 15:23Autor: Včelka Maae

Otázka: Kde se prosím vás vyloupl ten Baradej? Vůbec jsem netušil, že to je předák opozice v Egyptě. Byl tam nějak činný? Děkuji a mějte se dobře.

Šádí Shanáah: Dobry den. Baradej se vratil do Egypta loni. Pred tim pusobil v Mezinarodni agenture pro atomovou energii a je laureatem Nobelovy ceny miru. Je to clovek, ktery z rezimu v podstate vzesel a pak odchylil. Ma mezinarodni respekt, i kdyz v samotnem Egypte neni jeho podpora mezi protestujicimi absolutni, i diky snaze rezimu ho zdiskreditovat jako cloveka, ktery dlouhou dobu zil mimo zemi a nic o jejich problemech nevi. Dokonce se odehrala nejaka epizoda zvrejenovani fotek Baradejovy dcery z vecirku, kde se pil alkohol atd. s cilem zdiskreditovat Baradeje v ocich vice nabozensky zalozenych Egyptanu. Baradej ale prisel v pravy cas na prave misto (i kdyz se neucastnil prvnich protestu a dorazil do Kahiry az v patek). Bude zrejme slouzit jako tvar opozice, ktera doda Zapadu duveru.

Odpovězeno: 01. 02. | 15:28Autor: Romana

Otázka: Můžete, prosím, zkusit věštit z křišťálové koule, a říci Váš názor na to, jakým způsobem a v jakých časových horizontech se bude situace v Egyptě vyvíjet? Děkuji

Šádí Shanáah: Dobry den. Kriticky je dnesek a dalsi kriticky den bude patek. Je pravdepodobne, ze se rezim pokusi udrzet vliv na udalostech a obetuje Mubaraka. K tomu by mohlo dojit v prubehu tohoto nebo nasledujiciho tydne. Omar Suleiman se mozna stane prechodnym prezidentem a usporadaji se nove parlamentni a prezidentske volby. V takovem pripade se situace stabilizuje do mesice. Zalezi ale na tom, jak bude Suleiman akceptovatelny pro opozici, jak bude Mubarak ochotny vyklidit pole a na spouste dalsich faktoru. Ale to je pouze "vesteni".

Odpovězeno: 01. 02. | 15:30Autor: toms

Otázka: Dobrý den,zajímalo by mě proč prezident Mubarak nepotlačil vzpouru armádní silou v zárodku.Znamená to ,že nemá podporu armády?
Děkuji.

Šádí Shanáah: Dobry den. Armada se tesi velke oblibe obycejnych Egyptanu, je symbolem narodni hrdosti. Armada si tuto image pestuje a pokud by ji nekdo naridil strilet do demonstrantu, nejspise by odmitla. Takovy risk si Mubarak nemohl dovolit. I s ohledem na to, ze by po takovem rozkazu ztratil podporu zapadnich zemi.

Odpovězeno: 01. 02. | 15:33Autor: Radovan Raczynski, Ostrava-Poruba

Otázka: Dobrý den, když budou v Egyptě svobodné a demorkatické volby, který politický směr zvítězí.

Šádí Shanáah: Dobry den, jak jsem jiz psal jinemu tazateli, domnivam se, ze nejsilnejsi stranou by se stalo Muslimske bratrstvo, ale neziskalo by vetsinu a muselo by vytvorit koalicni vladu s jinymi subjekty. To ovsem za predpokladu, ze do voleb nepujde opozice na zpusob Obcanskeho fora, aby mela vetsi jistotu, ze porazi rezimni stranu, pokud ta nebude zakazana. Je take mozne, ze se nektera z liberalnich nebo levicovych stran resuscituje z politickeho komatu.

 

Právě se děje

Další zprávy