Den v kampani: Babičky pro Obamu, studenti pro Romneyho

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
4. 11. 2012 11:06
Podívejte se na reportáž z jednoho docela normální dne v americké předvolební kampani

Massachusetts (Od zvláštního zpravodaje Aktuálně.cz v USA) - Po dvou dnech strávených převážně hovory se státními úředníky a akademiky byl čas vyrazit do ulic a promluvit s Američany, kteří se dobrovolně zapojili do kampaně.

Den strávený napůl u demokratů snažících se o znovuzvolení Baracka Obamy a napůl u republikánů pracujících na úspěchu Mitta Romneyho najdete zdokumentován níže ve fotografiích a krátkých komentářích k nim.

První zastávka patřila domu seniorů, v němž vznikla vůbec první odbočka organizace Babičky pro Obamu (doslovně v angličtině Grandmothers for Obama). Tamní komunita dam ve věku od 70 do 100 let - jen letos v domě slavili troje sté narozeniny - žije velmi živým spolkovým životem, jehož součástí je i údržba nástěnky.

Foto: Pavel Tomášek

Zhruba půlhodinový rozhovor s "babičkami" odhaluje, že jde o velmi vzdělané dámy. Na Obamovi oceňují především intelekt a pak taky charakter. Vzpomínají s povděkem na dobu před čtyřmi lety, kdy jejich organizace vznikla, a kdy také díky nim nastoupil do Bílého domu člověk, který "aspoň dokázal prohodit souvislou větu". Návštěvníka z Česka neváhají dámy vyzpovídat na téma vztahu Čechů k evropské integraci.

Foto: Pavel Tomášek

Po čtyřech letech se síť babičkovských organizací velmi rozrostla, v současnosti funguje 75 skupin ve 25 státech. Ta první v Lexingtonu jen během letošní kampaně za znovuzvolení Obamy rozeslala na 100 tisíc karet, jejichž účel je jednoduchý: přimět lidí, aby přišli k volbám.

Foto: Pavel Tomášek

Organizace má od Demokratické strany k dispozici jmenné seznamy voličů, kteří jsou buďto vlažnými stoupenci demokratů nebo nezávislí. Babičky každou z kartiček, která na základě jednoduchých otázek vykresluje, o co ve volbách jde, osobně podepíšou a zašlou na konkrétní adresu. Poštovné si hradí ze svého.

Foto: Pavel Tomášek

Přesouvám se do jedné z kanceláří Demokratické strany v Lexingtonu, kterou krátce před volbami obsadili dobrovolníci usilující o totéž, co "Obamovy babičky": dostat k volbám všechny, kteří by mohli pro demokratické kandidáty hlasovat.

Foto: Pavel Tomášek

Kancelář je našlapaná a v očekávání. Přijet povzbudit morálku má bývalý kandidát na prezidenta a zároveň guvernér Vermontu Howard Dean. Politik, který býval miláčkem stranických aktivistů, dokáže okamžitě vlít do unavených žil krev. Vyskočí na židli a do přeplněné místnosti zvolá několik vět povzbuzujících dobrovolníky do závěrečného finiše.

Foto: Pavel Tomášek

A co že bude v příštích třech dnech jejich úkolem? Soupis toho, do čeho se mohou pustit a k čemu zavázat, vidíte na papíru níže. Každý dobrovolník se upíše dle svého uvážení a vyrazí úkol plnit.

Foto: Pavel Tomášek

Je na čase jít se přesvědčit, zda nespí ani opačný tábor. Tady už jsme ve velmi obdobné kanceláři republikánů. Všechny tři dámy mají jednoduchý úkol: podle seznamu velmi podobnému tomu, který měly "babičky", obvolávají k republikánům se klonící či nezávislé voliče a připomínají jim, že mají přijít volit. Činí tak pomocí jedné otázky: každého, komu se dovolají, se ptají, zda v úterý hodlá jít k volbám už ráno, kolem poledního, odpoledne nebo až večer.

Foto: Pavel Tomášek

Na zdi visí stanovené cíle, kterých je třeba dosáhnout. A také příšlib odměny...

Foto: Pavel Tomášek

Kancelář se nachází hned vedle dálnice a kdo zrovna nemá plné ruce práce uvnitř, má plné ruce transparentů, s nimiž postává vedle projíždějících aut a propaguje tak jednotlivé republikánské kandidáty. Někteří řidiči zatroubí na souhlas, jiní stihnou z okénka vykřiknout cosi nelichotivého...

Foto: Pavel Tomášek

Mezi dobrovolníky či spíše dobrovolnicemi (ženy převažují) se pohybuje také předseda asociace republikánských vysokoškolských studentů v New Hampshire. V krátkém rozhovoru Jacob Wagner nejprve prozrazuje, že jeho prvotním favoritem v republikánských primárkách byl Jon Huntsman, aby v následujících odpovědích naplno odhalil, že má na republikána překvapivě liberální postoje. Vyslovuje se například ve prospěch sňatků homosexuálů.

Foto: Pavel Tomášek

Jacob Wagner svůj liberální postoj vysvětluje napřímo a bez vytáček: pojem sňatku jako svátosti mu v jeho věku nic neříká a nabádá vcelku bez okolků Republikánskou stranu, že se musí zbavit ideologických postojů i v jiných oblastech. Je si zároveň dobře vědom, že strana nemá budoucnost, pokud nedokáže oslovit Hispánce. Pro budoucí politickou kariéru má Wagner správné instinkty a vychází maximálně vstříc novinářům, na snímku níže se například pokouší ovládnout fotoaparát čínské kolegyně, která ho požádala, aby uvnitř kanceláře nafotil návštěvníky z řad celebrit Republikánské strany.

Foto: Pavel Tomášek

A nutno říct, že ve srovnání s předcházející akcí demokratů, republikány přijely povzbudit ještě těžší váhy než Howard Dean. Jako první se dostavil senátor John Thune, který si minulý rok určitou dobu pohrával s vlastní kandidaturou na prezidenta.

Foto: Pavel Tomášek

Čekalo se ale především na hlavní hvězdu odpoledne: guvernéra státu Lousiana Bobbyho Jindala, muže, který byl dlouho na nejužším seznamu, z něhož Mitt Romney vybíral svého viceprezidentského spolukandidáta. Jen co vystoupí z obřího černého vozu obklopen ochrankou, vrhají se k němu první příznivci...

Foto: Pavel Tomášek

Jeden z nich pak přichází k reportérovi Aktuálně.cz a svěřuje se mu s přesvědčením, že Jindal je budoucností Republikánské strany, a že pokud to letos s Romneym nevyjde, je za čtyři roku při prezidentských volbách docela jistě řada na Jindalovi.

Foto: Pavel Tomášek

 

Právě se děje

Další zprávy