Den třetí, Amerika zvedá hlavu. Fakta o řádění bouře

Petr Jemelka Petr Jemelka
31. 10. 2012 18:50
Shrnutí všeho důležitého, co se od pondělí událo na východním pobřeží USA
Běsnící živel si nebral servítky ani s americkými vlajkami. Trhal je nemilosrdně na cáry.
Běsnící živel si nebral servítky ani s americkými vlajkami. Trhal je nemilosrdně na cáry. | Foto: Reuters

Washington - Východ Spojených států v noci z pondělí na úterý zasáhla nejrozsáhlejší bouře v historii země. Přestože Sandy nad pobřežím zeslábla z hurikánu na tzv. posttropický cyklon, napáchala obrovské škody.

Východní část USA zůstává paralyzovaná, dvanáct států vyhlásilo stav nouze. Američané se jen pomalu vzpamatovávají a začínají počítat škody.

Aktuálně.cz shrnuje, co se na východě USA od pondělí událo.

Cesta bouře po USA

V úterý krátce před půl druhou ráno našeho času dorazila bouře nad americkou pevninu. Přehnala se přes pobřeží jižní části státu New Jersey, později se stočila na sever. Rychlost větru uprostřed bouře atakovala 140 km/h, k ránu vichr zeslábl na 120 km/h.

Během noci Sandy udeřila v megalopoli BasWash - pásu pobřežních měst od Bostonu přes New York až po Washington. Nad Západní Virginii se pak spojila se zimními bouřemi. Vznikl blizard, který celý stát zasypal sněhem - během krátké doby tam napadl metr. Pak postupoval směr Kanada.

Oběti na životech

V Severní Americe bylo ve středu v podvečer středoevropského času potvrzeno 51 mrtvých. Většinu z nich zabily padající stromy. Několik lidí zemřelo při autonehodách na zatopené silnici. Jen v New Yorku, kde byla situace jedna z nejhorších, zemřelo 22 lidí. Není vyloučeno, že bude obětí víc.

Už v Karibiku si hurikán vyžádal 67 lidských životů. Celkem tak má Sandy na svědomí už 118 lidských životů. Informace o počtu zraněných zatím nejsou k dispozici.

Záplavy

Voda zaplavila i podzemku.
Voda zaplavila i podzemku. | Foto: Reuters

Kromě silného větru doprovázely hurikán, respektive posttropický cyklon Sandy silné přívalové deště. Ty způsobují bleskové povodně. Rozvodňují se řeky a přeplněné kanály nestíhají odvádět vodu z ulic.

Nejpostiženější jsou proto velká města, zejména Atlantic City, o které se podle CNN "rozšířil Atlantský oceán". V New Yorku voda zaplavila podzemku, silnice, tunely i domy. V úterý dopoledne našeho času se na severu státu New Jersey protrhla protipovodňová hráz a voda zatopila tři obce.

Výpadky proudu

Bez elektrické energie se v jednu dobu v jedenadvaceti státech USA ocitlo na 8,5 milionu lidí. Výpadky hlásil pás států od Severní Karolíny a Maine na východním pobřeží až po stát Illinois ve vnitrozemí. Dodávky proudu se daří obnovovat jen velmi pomalu. Bez elektřiny zůstává 6,2 milionu Američanů. 

Sandy v obrazech:

"Tohle bude největší blackout způsobený bouří v historii," potvrdil CNN viceprezident elektrárenské společnosti Con Edison John Miksad.

Vichr na mnoha místech zpřetrhal vedení a velká voda zkratovala rozvodné stanice. V jedné z newyorských nemocnic selhal i záložní generátor a než se podařilo všech 260 pacientů evakuovat, musely sestry na jednotce intenzivní péče používat ruční respirátory.

Požáry

Požár v Queensu.
Požár v Queensu. | Foto: ČTK

Elektrické zkraty strhaného vedení a zaplavených rozvodných skříní způsobují lokální požáry. Zatím nejhorší je situace v newyorské čtvrti Queens. V pobřežní části zvané Breezy plameny sežehly 80 domů. S požárem bojovaly dvě stovky hasičů.

Doprava

Letecká doprava nad východním pobřežím se zastavila. Ve středu ale přišla dobrá zpráva - po "výluce" částečně obnovilo provoz newyorské letiště J. F. Kennedyho a nedaleké Newark Liberty. Kvůli poškození naopak zůstane uzavřeno letiště LaGuardia v New Yorku.

Opravy metra v New Yorku potrvají ještě několik dní. "Podzemka za 108 let své existence nikdy nečelila takové katastrofě," prohlásil Joseph Lhota, prezident newyorského dopravního podniku (MTA).

Ničivá síla tropické bouře:

Autobusová doprava ve velkých pobřežních městech by se měla ve středu rozjet podle jízdních řádů. Výpadek vlaků a podzemky ale kompenzovat nedokáže. Železniční systém v New Jersey byl fatálně poškozen. Voda zaplavila operační centrálu, 66 lokomotiv a 257 vagónů. Voda vážně poničila i koleje.

Uzavřené zůstávají tunely. Spojení mezi New Jersey a New Yorkem nebude fungovat nejméně týden. Naopak o velkém štěstí mohou mluvit ve Philadelphii. Jihovýchodní pensylvánský dopravní podnik oznámil, že ve středu ráno (v noci našeho času) vypraví veškeré železniční spoje.

Ekonomické škody

Odhady škod se pohybují od 30 do 40 miliard dolarů. Federální vláda už postiženým oblastem přislíbila pomoc. Po dvou dnech se otevřela i burza v New Yorku. Obchodování ale zřejmě bude ještě nějakou dobu ochromeno.

Obama slíbil pomoc federálních úřadů.
Obama slíbil pomoc federálních úřadů. | Foto: Reuters

Politické následky

Přírodní katastrofa přerušila vyvrcholení americké prezidentské kampaně. Podle komentátorů Baracku Obamovi spíš pomůže. Ukazuje totiž, že zemi dokáže řídit i při takové přírodní katastrofě, jakou je superbouře Sandy.

Oba prezidentští kandidáti kvůli přírodní katastrofě přerušili volební kampaň. Romney v ní ale pokračuje už ve středu na Floridě. Obama se podle agentury Reuters chystá obnovit předvolební akce ve čtvrtek.

 

Právě se děje

Další zprávy