Útok islamistů na hotel v Mogadišu si vyžádal nejméně dvacet mrtvých a desítky zraněných

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 26. 2. 2016 22:20
V centru somálské metropole Mogadišu se večer ozvaly dva velké výbuchy. Útočili ozbrojenci z radikálního islamistického hnutí Šabáb, policie je na místě a pokračují v boji s ozbrojenci. Policejní mluvčí hovoří o minimálně dvanácti mrtvých. Útok přichází jen den po atentátu na prezidentský palác v Mogadišu, při kterém zemřeli tři lidé.
Místo útoku v Mogadišu
Místo útoku v Mogadišu | Foto: Reuters

Mogadišu (Somálsko) - Nejméně 20 mrtvých si v pátek večer vyžádal útok radikálů z islamistického hnutí Šabáb na hotel v somálské metropoli Mogadišo. Informovaly o tom podle agentury DPA místní úřady. Desítky lidí při útoku utrpěly zranění. Podle zdrojů z bezpečnostních složek bylo zabito nejméně pět útočníků.

Do brány hotelu Somali Youth League, který je známý také pod zkratkou SYL, prý nejprve najel sebevražedný útočník automobilem napěchovaným výbušninou. Poté do hotelu pronikli bojovníci islamistických milic.

"Mudžáhidové provedli útok na hotel SYL poblíž prezidentského paláce. Útok začal sebevražedným atentátem a následovala přestřelka," uvedla skupina v prohlášení na svém účtu na Instagramu.

Policejní mluvčí Ibrahim Mohamed později upřesnil, že exploze byly dvě. "Jedna se odehrála u (veřejné zahrady) Peace Gardens a druhá u (sousedního) hotelu SYL. Viděl jsem dvanáct zabitých civilistů, ale jejich počet může ještě růst," řekl mluvčí.

Výbuchy údajně vážně poškodily řadu okolních budov. Panují proto obavy, že se v troskách nacházejí další oběti, píše DPA. Podle místních obyvatel se nad městem vznášel velký oblak kouře. Policejní mluvčí uvedl, že nálož zasáhla bránu parku za hotelem, z něhož většina lidí unikla jiným vchodem. Přestřelka se odehrála mezi útočníky a ostrahou hotelu, který často navštěvují vládní činitelé a manažeři.

Policejní mluvčí Ibrahim Mohamed později upřesnil, že exploze byly dvě. "Jedna se odehrála u (veřejné zahrady) Peace Gardens a druhá u (sousedního) hotelu SYL. Viděl jsem dvanáct zabitých civilistů, ale jejich počet může ještě růst," řekl mluvčí.

Útok přichází jen den po atentátu na prezidentský palác v Mogadišu, při kterém zemřeli tři lidé.

Jednotky Šabáb, napojené na teroristickou síť Al-Káida, podnikají útoky ve východní Africe, kde se snaží vytvořit islámský stát a zavést v něm právo šaría. Díky spojení armád několika afrických zemí se Šabáb podařilo vytlačit z Mogadiša, teroristé ale v metropoli nadále útočí a kontrolují také některé venkovské oblasti.

Organizace Šabáb v Mogadišu často provádí podobné útoky v pátek, kdy mnoho lidí navštěvuje hotely a restaurace. Loni v únoru si takový útok na mogadišský Central Hotel vyžádal více než 20 mrtvých. V lednu 2015 se stal terčem sebevražedného atentátu právě hotel SYL. Zahynulo tehdy pět lidí.

Kalašnikov v ruce neznamená, že je někdo nebezpečný, ta zbraň se ale nesmí rozjet, říká o vyjednávání v zemích, jako je Somálsko, bezpečnostní expert Lékařů bez hranic Ondřej Horváth | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 20 minutami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy