Den, kdy zemřel Kuciak: Objednavatelka zločinu se bála usnout a zlobila se na vrahy

Martin Novák Martin Novák
17. 11. 2019 18:23
Muž obviněný z podílu na vraždě novináře Jána Kuciaka vypovídá ve vazbě a dostává tím do problémů i slovenské ministry, další vlivné politiky, soudce a novináře. Zoltán Andruskó patřil do týmu, který loni reportéra zavraždil. Z objednání Kuciakovy smrti je obžalovaný podnikatel Marián Kočner.
Foto: František Grossmann

Andruskó se rozhodl spolupracovat s justicí kvůli vidině nižšího trestu. Televize Markíza s odvoláním na policejní zdroje uvedla, že podle výpovědi Andruska firma z Kolárova, kde bydlel, uplácela bývalého slovenského ministra práce a sociálních věcí Jána Richtera nebo bývalého manažera vládnoucí strany Směr - Viktora Stromčeka.

Podle výpovědi byli součástí systému, který vydával za úplatky zrychlená pracovní povolení pro Srby a Ukrajince. Oba politici obvinění popřeli. "Člověk obviněný z vraždy je ochotný lhát a tvrdí nesmysly, aby dostal nižší trest," řekl k výpovědi Stromček.

Zoltán Andruskó přijal zakázku na vraždu Kuciaka i peníze od Aleny Zsuzsové, která byla blízkou spolupracovnicí a důvěrnicí Kočnera. Kuciaka a jeho snoubenku Martinu Kušnírovou zastřelil loni 21. února ve vesnici Velká Mača dle svého vlastního doznání bývalý profesionální voják Miroslav Marček.

S prokurátorem uzavřel Andruskó dohodu o tom, že dostane nižší trest, když řekne vše, co ví o vraždě a vůbec aktivitách podnikatele Mariana Kočnera. Má tak šanci se vyhnout doživotnímu vězení.

"Bojím se usnout"

Slovenská média stále publikují podrobnosti o komunikaci Kočnera s jeho okolím přes aplikaci Threema, která umožňuje šifrovat zprávy. Nově zveřejněné záznamy dokládají, že Zsuszová a Kočner debatovali o vraždě Kuciaka v den, kdy se stala. "Dnes se bojím usnout," psala Zsuszová Kočnerovi čtyři hodiny před smrtí Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové.

"Situaci vrahům komplikovalo počasí. V únoru 2018 hodně sněžilo a mrzlo," napsal slovenský list Denník N. Podle něj vrazi čekali před domem už 19. února, ale odjeli, když viděli uvnitř novinářovu přítelkyni.

Andruskó už dříve vypověděl, že vražda Kušnírové nebyla v plánu, a když se o ní dozvěděla Zsuszová, velmi se hněvala. Nájemní vrazi později žádali od Kočnera další peníze, když viděli, jaký skandál a mediální zájem smrt Kuciaka a Kušnírové vyvolala.

Kuciak Kočnerovi vadil, protože v minulosti psal o několika jeho obchodních aktivitách. V únoru 2017 podnikatel novináři telefonicky vyhrožoval.

Kvůli kontaktům s Kočnerem během několika měsíců rezignovalo na své funkce několik lidí. Nejprve ministr vnitra Robert Kaliňák a pak i premiér Robert Fico. Vládu převzal Peter Pellegrini.

Stále vysoká podpora

Minulý týden odstoupil místopředseda parlamentu za stranu Směr Martin Glváč a ve čtvrtek soudkyně bratislavského okresního soudu Miriam Repáková. Psala si s Kočnerem a vynesla jeden rozsudek ve prospěch lidí, blízkých tomuto podnikateli. Mimo službu byl postaven i bývalý šéf slovenské prokuratury Dobroslav Trnka. Na jaře rezignoval náměstek slovenského generálního prokurátora Peter Šufliarsky, který si v minulosti rovněž psal s Kočnerem.

Přesto to zatím vypadá, že strana Směr expremiéra Roberta Fica znovu získá v únorových parlamentních volbách nejvíc hlasů. Průzkum agentury Focus z minulého týdne ji přisuzuje 20 procent, až za ní jsou seskupení Progresívne Slovensko/SPOLU s necelými 12 procenty a s 10,6 procenty strana Za ľudí, kterou založil bývalý prezident Andrej Kiska. Podle průzkumu by více než deset procent hlasů dostala i extrémně pravicová Ludová strana Naše Slovensko bývalého banskobystrického župana Mariána Kotleby.

Počet voličů Směru ale klesá. Před lety měla strana až čtyřicetiprocentní voličskou základnu. "Je to takové řekl bych pevné jádro, které je rezistentní vůči informacím o korupci či zneužívání moci a tato témata pro něj nejsou důležitá. Jsou to lidé převážně levicové orientovaní a starší z venkova a menších měst s nižším vzděláním nebo středoškoláci, pro které je důležitá sociální politika," vysvětlil deníku Aktuálně.cz slovenský politolog Grigorij Mesežnikov.

Pro tento typ voličů podle něj na Slovensku neexistuje alternativa. "Není tu žádná podobná levicová strana, která zdůrazňuje sociální aspekty. Kotlebova strana takovou alternativou není, oslovuje hlavně radikální nacionalisty a xenofoby. Pro voliče Směru je podstatná sociální politika a pocit, že se o ně někdo stará," dodává Mesežnikov.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Ázerbájdžán dobyl důležité místo na jihu Náhorního Karabachu

Arménie připustila stažení jednotek Náhorního Karabachu, ovládaného arménskými separatisty, ze strategicky položeného města u hranic s Íránem. Oblast tak vojensky ovládl Ázerbájdžán, oznámila agentura Reuters s připomínkou, že ani nové příměří, zprostředkované Spojenými státy, neukončilo už měsíc pokračující boje o horskou enklávu.

Mluvčí arménského ministerstva obrany Arcrun Ovannisjan na tiskové konferenci uvedl, že etnické arménské síly ustoupily z města Kubatly (ázerbájdžánsky Qubadli), "aby se vyhnuly zbytečným ztrátám". Situace podle něj není "kritická". Ázerbájdžánská média jásají nad osvobozením oblasti, kterou po 27 let "okupovali Arméni".

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Dobrovolníků v Česku přibývá, za rok odvedli práci za více než 9 miliard

Dobrovolníci v Česku odpracovali v roce 2018 v neziskových organizacích 57 milionů hodin. Zdarma tak odvedli práci, která by měla při mediánovém výdělku hodnotu přes 9,3 miliardy korun. Proti roku 2013 je částka o 3,3 miliardy vyšší a celkový čas, který lidé dobrovolnické činnosti věnovali, se prodloužil zhruba o pětinu. Výsledky představila v úterý Jitka Fořtová z Českého statistického úřadu.

Mezi neziskové organizace řadí statistici spolky, nadace, obecně prospěšné společnosti, církevní organizace, ale i profesní komory, politické strany, zájmová sdružení firem či veřejné vysoké školy a asociace zdravotních pojišťoven. "Ve srovnání s rokem 2013 ocenění dobrovolnické práce vzrostlo o jednu třetinu," uvedla Fořtová. Podle ní se do částky promítl růst počtu odpracovaných hodin, ale také výdělků. Ty se v minulých letech zvedaly.

Dobrovolníků postupně přibývá. Při přepočtu na plné úvazky jich v roce 2014 bylo 27 661 a předloni 32 455.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Za schvalování útoku v mešitách potvrdil soud tříletou podmínku

Za schvalování teroristického útoku v novozélandském Christchurchi v úterý pražský vrchní soud potvrdil Jakubu Weingärtnerovi z Olomouce maximální možný podmíněný trest, tedy tříletý s pětiletou zkušební dobou. Uvedla to mluvčí soudu Kateřina Kolářová. Rozhodnutí, které muže uznalo vinným z podpory a propagace terorismu, je pravomocné.

Třiatřicetiletý Weingärtner přispěl loni v březnu na webu drsnysvet.cz do diskuse pod článkem nazvaným "Takto vystřílel útočník novozélandskou mešitu". Napsal "Bravo. Kam mám posílat peníze na právníky střelců?" a připojil tleskající emotikon.

Proti tříleté podmínce si podal odvolání k vrchnímu soudu jak státní zástupce, který pro muže žádal pětileté vězení, tak i Weingärtner. Seřizovač strojů se hájil tím, že je vtipálek a že svůj komentář na internetu myslel ironicky. Tvrdil také, že nekomentoval střelbu, ale svou obavu z toho, že Nový Zéland po útoku omezí držení zbraní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy