Venezuelu čeká souboj dvou megakoncertů. Pak přijde "den D"

Simone Radačičová Simone Radačičová
22. 2. 2019 13:58
V kolumbijském městě Cúcuta těsně u hranic s Venezuelou bude v pátek rušno. U dosud nikdy nepoužitého mostu Tienditas, který vede do Venezuely, se odehrají dva konkurenční koncerty.
Prozatímní prezident Venezuely Juan Guaidó mezi svými příznivci.
Prozatímní prezident Venezuely Juan Guaidó mezi svými příznivci. | Foto: Reuters

Britský miliardář a zakladatel společnosti Virgin Group Richard Branson, který patří mezi kritiky venezuelského autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, u tohoto mostu pořádá koncert, jehož cílem je upozornit na humanitární krizi ve Venezuele. Doufá, že se mu během příštích 60 dnů podaří vybrat sto milionů dolarů, za které by se nakoupily potraviny a léky pro hladovějící Venezuelce.

Na koncert s názvem Venezuela Aid Live se sjely hvězdy latinskoamerického popu. Svou účast přislíbil například kolumbijský zpěvák Juanes, Alejandro Sanz ze Španělska nebo také Portoričan Luis Fonsi, kterého proslavil hit Despacito.

Celkem dorazí asi 35 umělců, kteří vystoupí zadarmo. Přijedou také prezidenti několika latinskoamerických zemí, včetně Sebastiana Piñery z Chile nebo kolumbijského Ivána Duquea.

Koncert ale nenechal Madurův režim chladným. Venezuelský prezident se rozhodl, že v Cúcutě také uspořádá koncert. Svůj vlastní.

Jeho umělci zahrají u opačného konce mostu Tienditas. Obě akce tak od sebe bude dělit jen asi 300 metrů, napsala agentura AFP. Kdo zazpívá na Madurově koncertu, není ale známo.

Madura nicméně slovně podpořil britský hudebník a bývalý lídr Pink Floyd Roger Waters, když Bransona kvůli koncertu zkritizoval.

Rozhodující okamžik se blíží

Není náhodou, že souboj koncertů se odehraje v Cúcutě u mostu Tienditas. Právě přes něj by měly už v sobotu projet kamiony s humanitární pomocí pro Venezuelce. Most, který se ještě nikdy nepoužíval, ale venezuelská armáda zablokovala.

Jen den po koncertech tak přijde rozhodující okamžik, který opozice označuje za "den D" pro Venezuelu.

Prozatímní prezident Guaidó už dříve prohlásil, že v sobotu začne do Venezuely proudit humanitární pomoc - do země by se měla dostat ze tří různých směrů. Z Cúcuty přes zmíněný most Tienditas, z brazilského státu Roraima a z ostrova Curacao.

V Cúcutě už čeká 600 tun potravin, léků a hygienických potřeb. Opozice dala dohromady až 600 tisíc dobrovolníků, kteří mají pomoct s jejich distribucí. Všichni budou oblečeni v bílé barvě.

Pokud zůstane hranice pro kamiony zablokovaná, mají v plánu využít nelegálních hraničních přechodů, kde chtějí vytvořit lidské řetězy a postupně si předávat balíky s pomocí.

"Po moři, po zemi. Musíme otevřít humanitární koridor, děj se co děj," prohlásil  Guaidó. Varuje, že bez pomoci hrozí smrt až 300 tisícům Venezuelců.

Guaidó a další členové opozice se už ve čtvrtek vydali k hranicím s Kolumbií. Prozatímní prezident chce sám dohlížet na distribuci pomoci ze sousední země, přestože má od venezuelského Nejvyššího soudu zakázáno vycestovat ze země.

Maduro: Je to jen trojský kůň

Autoritářský prezident Maduro je ale připraven zabránit tomu, aby se humanitární pomoc do jihoamerické země dostala. Opakovaně zdůraznil, že Venezuela není "zemí žebráků" a tvrdí, že tu není žádná humanitární krize. Varuje také, že pomoc je jen "trojským koněm" a je předzvěstí zahraniční invaze.

Přesto tento týden oznámil, že do metropole Caracasu brzy dorazí letadlo, které přiveze asi 300 tun pomoci z Ruska. Prvních 7,5 tuny už do země přiletělo. 

Není ale jasné, jak se v sobotu zachová venezuelská armáda. Právě její role bude naprosto klíčová. Zatím se však nedá předpovědět, zda umožní průjezd humanitární pomoci nebo jestli u hranic nedojde k nějakým střetům.

"Může z toho být nebezpečný konflikt. Ozbrojené složky versus lid," uvedla pro americký list Washington Post Laidy Gómezová, opoziční guvernérka venezuelského státu Táchira. Ta už nařídila nemocnicím, aby se připravily na možný nápor zraněných.

Guaidó doufá, že se mu podaří armádu rozdělit a získat část na svoji stranu. Humanitární pomoc tak podle analytiků využívá také k tomu, aby Madura oslabil.

Vysoce postavení důstojníci jsou zatím na straně Madura, protože jeho režim jim přináší zisk. Jenže nižší důstojníci a "běžní" vojáci a jejich rodiny trpí stejným nedostatkem jako další Venezuelci. Je tak možné, že silný mezinárodní tlak, megakoncert na hranicích a vidina mezinárodní pomoci přispěje k rozdělení armády.

Jen přes naše mrtvoly

Také Maduro bojuje o své postavení ve Venezuele. Pokud do země nepustí humanitární pomoc, může přijít i o podporu svých dřívějších stoupenců.

"Pokud Maduro zabrání tomu, aby se léky a potraviny dostaly do země, tak vyvolá dodatečné mezinárodní odsouzení a izolaci. Také to zřejmě podnítí další protesty opozice a prohloubí touhu po změně," uvedla ve své zprávě analytička Risa Grais-Targowová z poradenské společnosti Eurasia Group.

Pod Madurovým dohledem venezuelská armáda kromě mostu uzavřela také mořskou hranici u Karibiku s Kolumbií. Zvažuje, že zavře i hranice s Brazílií.

Ministr obrany Vladimir Padrino oznámil, že vojsko zůstane na hranicích, aby předešlo jejich narušení. Prohlásil, že pokud chce opozice dosáhnout nové vlády, tak bude muset "projít přes naše mrtvoly".

Video: Venezuelská armáda zablokovala humanitární pomoc

Venezuelská armáda zablokovala most na hranicích s Kolumbií. Brání průjezdu aut s humanitární pomocí. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy