Den boje proti cenzuře internetu: nic pro Čínu ani Írán

Monika Horáková
12. 3. 2010 16:25
Příkladem mohou jít ve svobodě internetu jiným zemím zejména Finsko a Island.

Paříž - Palec dolů pro Barmu, Čínu, Írán nebo Severní Koreu, pochvala pro Finsko a Island. Dvanáctý březen není jen dnem vstupu České republiky do NATO, ale také Světovým dnem boje proti internetové cenzuře. 

Organizace Reportéři bez hranic v této souvislosti vydala zprávu, která hodnotí přístup jednotlivých zemí k volnému užívání internetu.

Hned na úvod zpráva konstatuje, že "boj o volnější přístup k informacím na internetu se stupňuje", a to na obou stranách barikády. Stále více zemí se pokouší informace na síti kontrolovat. Stále početnější skupina se však také angažuje proti jakýmkoli projevům cenzury.

Terčem kritiky však nejsou pouze obvyklí "provinilci". Reportéři bez hranic kritizují také Francii, Austrálii, Itálii nebo Velkou Británii. Tyto země podle nich přijímají zákony, které ztěžují pohyb na internetu, byť se jedná o opatření v rámci boje proti dětské pornografii či porušování autorských práv.

Ke kritice se přidává také například Česká pirátská strana, která nepovažuje "tato opatření za hodná liberálně demokratických států, ať už se zaštíťují bojem proti terorismu či bráněním porušování zákonů o duševním vlastnictví."

Příkladné Finsko a Island

Pochvalu si naopak vysloužilo Finsko. Přístup k internetu totiž považuje za právo každého občana či občanky a snaží se tomu řádně napomoci. Podle serveru Gulli.com by všichni Finové měli mít přístup k internetu do 31. července 2010.

Mezi nejlépe hodnocené země patří rovněž Island. Místní parlament nyní projednává, jak užívání internetu a publikování ještě více usnadnit. Reportéři bez hranic nad islandskými poměry neskrývají nadšení: "Pokud bude projednávaná iniciativa přijata, stane se Island rájem bloggerů a zpravodajství vytvářeného přímo občany".

Projednávané zákony by měly podle Gulli.com nastolit jedny z nejsvobodnějších podmínek internetového publikování.   

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy