Demonstrovali jako vězni z koncentráků. Naštvali Izrael

Zahraničí Zahraničí
2. 1. 2012 20:06
Ultraortodoxní židé si stěžují na "duchovní holokaust". Zbytek Izraelců zuří
Foto: Reuters

Jeruzalém - Pomyslná propast mezi ultraortodoxní částí izraelské společnosti a ostatními se znovu o něco prohloubila.

Nedávno zavedené autobusy s oddělenými místy pro ženy přehlušil úplně jiný fenomén. Když se na 1500 takzvaných charedim v sobotu rozhodlo demonstrovat, oblékli sebe i děti do pruhovaných vězeňských uniforem, na kterých nechyběli nechvalně proslulé žluté hvězdy s německým nápisem "Jude".

"Je to šokující a děsivé. Odpovědnost za to nese vedení ortodoxní komunity a to musí tento nepřijatelný fenomén vymýtit," řekl k protestu ministr obrany Ehud Barak.

Plivance i pěsti

Protest měl upozornit na údajné tažení sekulární komunity proti ortodoxně věřícím. Vedle politiků ale použití symbolů spojených s holocaustem ostře odsoudila i veřejnost.

"Použitím žlutých nášivek a hlavně dětí, svázaných v poutech, překročily ultraortodoxní kruhy červenou linii. Je to nepřijatelné," citoval list The New York Times ředitele jeruzalémského Muzea holocaustu Jad Vašem, Avnera Šaleva.

Ortodoxní Židé protestovali proti tomu, že jsou údajně vylučováni ze společnosti. Napětí v komunitě vyvolala reakce Izraelců na požadavky ortodoxních Židů týkající se přísného dodržování jejich zvyklostí.

Foto: Reuters

V Bejt Šemeši nedávno ortodoxní poplivali osmiletou dceru amerických přistěhovalců, která šla do školy podle nich nepatřičně oblečená. Ve městě pak následovaly protesty neortodoxní komunity proti striktnímu oddělování lidí podle pohlaví například ve zmíněných dopravních prostředcích.

V některých případech si ortodoxní pravidla vyžadují i násilím.

Atributy, které k sobotnímu protestu byly použity, kritizoval také ministr vnitra Eli Jišaj, který je sám členem ortodoxní komunity.

Ultraortodoxní Židé patří ke starým blízkovýchodním komunitám. V Jeruzalémě a dalších místech žili ještě před založením státu Izrael v roce 1948.

V současné době tvoří desetinu izraelské populace. Jejich počet se ale dramaticky zvyšuje. Charedim věří, že židovský stát má vzniknout až po příchodu mesiáše.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy