Policie v Hongkongu opět rozháněla tisíce demonstrantů slzným plynem

ČTK ČTK
19. 1. 2020 12:14
Hongkongská policie v neděli použila slzný plyn, aby rozehnala tisíce protivládních demonstrantů, kteří se shromáždili v parku v centru Hongkongu. Protestující vyzývali k reformě volebního systému a k bojkotu čínské komunistické strany, drželi transparenty s nápisy "Svobodný Hongkong" a mávali americkými a britskými vlajkami.
Protivládní demonstrace v Hongkongu
Protivládní demonstrace v Hongkongu | Foto: Reuters

Policie na demonstraci dohlížela od začátku a zasáhla, když se protest změnil v pochod. Demonstranty pak policisté pronásledovali v ulicích a několik jich zadrželi, napsala agentura Reuters. Organizátoři původně požádali o povolení pochodu, bylo jim ale umožněno uspořádat pouze protest v parku.

Podle agentury Reuters intenzita protestů v Hongkongu za poslední týdny poklesla. Policie zároveň zvolila novou taktiku a pořádkové síly se shromažďují v místě demonstrace ještě před jejím zahájením a prohledávají možné demonstranty. "Každý si uvědomuje to riziko, že může být zastaven, prohledán či zadržen. Oceňuji, že obyvatelé Hongkongu navzdory tomu stále odvážně přicházejí," uvedl jeden z organizátorů protestů Ventus Lau.

Bývalá britská kolonie Hongkong se vrátila v roce 1997 pod správu Číny na základě principu jedna země, dva systémy, což má Hongkongu zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Podle kritiků a protestujících ale centrální vláda v Pekingu hongkongské svobody postupně omezuje.

Hongkong má za sebou více než šest měsíců protivládních protestů, jež začaly původně kvůli návrhu zákona, který měl umožnit vydávání lidí podezřelých z kriminální činnosti do pevninské Číny. Postupně se požadavky demonstrantů rozšířily na záruky demokracie a také na vyšetření postupu policie proti účastníkům protestů.

Protestní akce v Hongkongu většinou začínaly pokojně, často se však zvrhly v násilné střety mezi policisty a radikálním křídlem demonstrantů. Pořádkové síly nezřídka zasahovaly slzným plynem, obušky, gumovými projektily a někdy i ostrou palbou, zatímco maskovaní protestující na ně házeli zápalné lahve a kameny.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nymburk v osmifinále basketbalové LM narazí na Bandirmu

Nymburští basketbalisté v osmifinále Ligy mistrů nastoupí proti tureckému celku Bandirma. Středočeši sérii hranou na dvě vítězství odstartují doma a hrát se bude 3., nebo 4. března. V případě postupu narazí výběr trenéra Orena Amiela na lepšího z dvojice AEK Atény - Bonn.

Nymburk se v play off Ligy mistrů představil zatím dvakrát a vždy vypadl v prvním kole. Při premiéře soutěže v ročníku 2016/17 o jediný bod nestačil na italské Sassari, o rok později podlehl pozdějšímu vítězi AEK Atény. V minulé sezoně středočeský celek skončil už v základní skupině.

Další zprávy