Policie v Hongkongu opět rozháněla tisíce demonstrantů slzným plynem

ČTK ČTK
19. 1. 2020 12:14
Hongkongská policie v neděli použila slzný plyn, aby rozehnala tisíce protivládních demonstrantů, kteří se shromáždili v parku v centru Hongkongu. Protestující vyzývali k reformě volebního systému a k bojkotu čínské komunistické strany, drželi transparenty s nápisy "Svobodný Hongkong" a mávali americkými a britskými vlajkami.
Protivládní demonstrace v Hongkongu
Protivládní demonstrace v Hongkongu | Foto: Reuters

Policie na demonstraci dohlížela od začátku a zasáhla, když se protest změnil v pochod. Demonstranty pak policisté pronásledovali v ulicích a několik jich zadrželi, napsala agentura Reuters. Organizátoři původně požádali o povolení pochodu, bylo jim ale umožněno uspořádat pouze protest v parku.

Podle agentury Reuters intenzita protestů v Hongkongu za poslední týdny poklesla. Policie zároveň zvolila novou taktiku a pořádkové síly se shromažďují v místě demonstrace ještě před jejím zahájením a prohledávají možné demonstranty. "Každý si uvědomuje to riziko, že může být zastaven, prohledán či zadržen. Oceňuji, že obyvatelé Hongkongu navzdory tomu stále odvážně přicházejí," uvedl jeden z organizátorů protestů Ventus Lau.

Bývalá britská kolonie Hongkong se vrátila v roce 1997 pod správu Číny na základě principu jedna země, dva systémy, což má Hongkongu zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Podle kritiků a protestujících ale centrální vláda v Pekingu hongkongské svobody postupně omezuje.

Hongkong má za sebou více než šest měsíců protivládních protestů, jež začaly původně kvůli návrhu zákona, který měl umožnit vydávání lidí podezřelých z kriminální činnosti do pevninské Číny. Postupně se požadavky demonstrantů rozšířily na záruky demokracie a také na vyšetření postupu policie proti účastníkům protestů.

Protestní akce v Hongkongu většinou začínaly pokojně, často se však zvrhly v násilné střety mezi policisty a radikálním křídlem demonstrantů. Pořádkové síly nezřídka zasahovaly slzným plynem, obušky, gumovými projektily a někdy i ostrou palbou, zatímco maskovaní protestující na ně házeli zápalné lahve a kameny.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Vojáci USA a NATO opustí Afghánistán do 14 měsíců

Vojáci Spojených států a dalších zemí Severoatlantické aliance se do 14 měsíců zcela stáhnou z Afghánistánu, mezitím do 135 dní poklesne počet amerických vojáků v zemi na 8600. Ve společném prohlášení to v sobotu oznámily vlády USA a Afghánistánu.

Prohlášení bylo vydáno krátce před očekávaným podpisem mírové dohody mezi USA a afghánským radikálním hnutím Tálibán. V Afghánistánu působí i česká armáda, která zde přišla o 14 vojáků.

Další zprávy