Policie v Hongkongu opět rozháněla tisíce demonstrantů slzným plynem

ČTK ČTK
19. 1. 2020 12:14
Hongkongská policie v neděli použila slzný plyn, aby rozehnala tisíce protivládních demonstrantů, kteří se shromáždili v parku v centru Hongkongu. Protestující vyzývali k reformě volebního systému a k bojkotu čínské komunistické strany, drželi transparenty s nápisy "Svobodný Hongkong" a mávali americkými a britskými vlajkami.
Protivládní demonstrace v Hongkongu
Protivládní demonstrace v Hongkongu | Foto: Reuters

Policie na demonstraci dohlížela od začátku a zasáhla, když se protest změnil v pochod. Demonstranty pak policisté pronásledovali v ulicích a několik jich zadrželi, napsala agentura Reuters. Organizátoři původně požádali o povolení pochodu, bylo jim ale umožněno uspořádat pouze protest v parku.

Podle agentury Reuters intenzita protestů v Hongkongu za poslední týdny poklesla. Policie zároveň zvolila novou taktiku a pořádkové síly se shromažďují v místě demonstrace ještě před jejím zahájením a prohledávají možné demonstranty. "Každý si uvědomuje to riziko, že může být zastaven, prohledán či zadržen. Oceňuji, že obyvatelé Hongkongu navzdory tomu stále odvážně přicházejí," uvedl jeden z organizátorů protestů Ventus Lau.

Bývalá britská kolonie Hongkong se vrátila v roce 1997 pod správu Číny na základě principu jedna země, dva systémy, což má Hongkongu zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Podle kritiků a protestujících ale centrální vláda v Pekingu hongkongské svobody postupně omezuje.

Hongkong má za sebou více než šest měsíců protivládních protestů, jež začaly původně kvůli návrhu zákona, který měl umožnit vydávání lidí podezřelých z kriminální činnosti do pevninské Číny. Postupně se požadavky demonstrantů rozšířily na záruky demokracie a také na vyšetření postupu policie proti účastníkům protestů.

Protestní akce v Hongkongu většinou začínaly pokojně, často se však zvrhly v násilné střety mezi policisty a radikálním křídlem demonstrantů. Pořádkové síly nezřídka zasahovaly slzným plynem, obušky, gumovými projektily a někdy i ostrou palbou, zatímco maskovaní protestující na ně házeli zápalné lahve a kameny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy