Demonstranti v Hongkongu posprejovali semafory. Po dalších protestech chystají stávku

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 8. 2019 22:16
V Hongkongu i první srpnovou neděli pokračovaly protesty proti místní čínské správě, kterou demonstranti viní z omezování demokracie. Protestující blokovali dopravu a někteří házeli kameny na policejní stanici. Policie rozháněla demonstranty slzným plynem a od soboty zadržela kvůli násilnostem přes dvě desítky lidí.

Vedení Hongkongu dnes protesty odsoudilo s tím, že překročily limity pokojných a rozumných demonstrací. Protesty dnes kritizovala i čínská tisková agentura.

"Centrální vláda nebude sedět nečinně a nenechá takovou situaci pokračovat. Pevně věříme, že Hongkong bude schopen překonat tyto těžkosti a zvládnout výzvy, jež má před sebou," uvedla čínská státní agentura Nová Čína.

Demonstranti v neděli v Hongkongu, podobně jako v sobotu, blokovali hlavní silnice i několikaproudý silniční tunel, který spojuje pevninskou část Hongkongu s ostrovní. Někteří protestující posprejovali semafory.

"Posprejovali jsme semafory, protože nechceme, aby v pondělí fungovaly, nechceme, aby šli lidé zítra do práce," citovala jednoho z demonstrantů agentura Reuters. Na pondělí je plánována stávka, k níž dnes vyzývali demonstranti s letáky za pokřiku hesel "Obnovíme Hongkong" či "Revoluce naší doby". Zrušeno bylo i několik pondělních letů z místního letiště.

Desetitisíce lidí demonstrovaly v Hongkongu také v sobotu, kdy policie reagovala slzným plynem poté, co někteří protestující házeli kameny na policejní stanici, zapalovali v ulicích ohně a blokovali dopravu. Podle organizátorů se sobotní demonstrace účastnilo na 120 tisíc osob. Asi 30 tisíc lidí se v sobotu sešlo na shromáždění, které odsoudilo nynější protesty.

Sobotní pochod městem začal odpoledne místního času ve čtvrti Mong Kok, která byla centrem protestů už v roce 2014. Řada obchodů, které bývají obvykle v sobotu plné nakupujících, byla uzavřená a zabedněná.

Protesty v Hongkongu trvají od začátku června. Lidé začali původně demonstrovat proti návrhu zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny, jehož schvalování správkyně Hongkongu Carrie Lamová po protestech pozastavila. Demonstrace ale pokračují a jejich účastníci požadují demokratické reformy v této bývalé britské kolonii, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu.

"Snažíme se říci vládě, aby stáhla zákon o vydávání osob, a policii, aby přestala s vyšetřováním demonstrantů a s násilím," citovala agentura Reuters 21letého studenta Gabriela. Podle něj jsou protestující rozzlobení, že s nimi vláda nejedná o jejich požadavcích a nevyšetřuje policejní násilí proti demonstrantům. "I když Carrie Lamová rezignuje, nevyřeší se problém. Ten spočívá v komunistické straně a čínské vládě," míní 24letá Angie, která pracuje pro neziskovou organizaci.

V čele protestů v Hongkongu stojí právě mladí lidé, jimž vadí i narůstající náklady na bydlení. Měsíce trvající protesty se odráží už také na ekonomice. Někteří místní kvůli nim zavírají své obchody a turisté se vyhýbají proslulým obchodním čtvrtím.

 

Právě se děje

Další zprávy