Policie v Atlantě zastřelila při zatýkání černocha. Ve městě vypukly nepokoje

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 6. 2020 19:39
Demonstranti v Atlantě v americkém státě Georgia zablokovali dálnici a zapálili restauraci řetězce rychlého občerstvení Wendy's poté, co tam policie zastřelila černocha, který se pokusil při zatýkání uprchnout. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž incident, který byl zachycen na videu, pravděpodobně povede k zesílení protestů proti policejní brutalitě napříč Spojenými státy.
Policie v Atlantě zastřelila při zatýkání černocha | Video: Reuters

Nepokoje v Atlantě propukly po setmění poté, co místní starostka Keisha Lanceová Bottomsová oznámila, že přijala rezignaci náčelnice policie Eriky Shieldsové. Ta složila funkci v reakci na páteční zastřelení sedmadvacetiletého Raysharda Brookse u restaurace Wendy's.

Místní televize odvysílala záběry restaurace rychlého občerstvení v plamenech, přičemž na nich nebyli vidět žádní hasiči. Policie se mezitím střetla s demonstranty u nedaleké dálnice. Hasiči na místo podle Reuters dorazili po více než 45 minutách a měli policejní ochranu. Z restaurace u benzinové pumpy už ale zbyly jen ohořelé trosky.

"Nevěřím, že se jednalo o oprávněné použití smrticí síly," řekla Bottomsová na tiskové konferenci a doplnila, že vyzvala policii, aby strážník, který střílel na Brookse, dostal okamžitou výpověď. O několik hodin později ale atlantská policie oznámila, že jeden ze strážníků dostal výpověď a druhý byl postaven mimo službu.

Brooks měl malou dceru, která v sobotu slavila narozeniny, uvedli jeho právní zástupci. Zemřel následkem střelného poranění v době, kdy se v USA již několik týdnů konají protesty proti policejní brutalitě a rasismu po zabití černocha George Floyda. Ten zemřel na konci května při zatýkání ve městě Minneapolis. Bělošský policista, který mu téměř devět minut klečel na krku, nyní čelí obvinění z vraždy.

Pouliční protesty v blízkosti místa střelby propukly v Atlantě v sobotu. Více než 100 lidí na místě požadovalo, aby byli dva strážníci v souvislosti se zabitím Brookse obviněni.

Na Brookse někdo zavolal policii poté, co tento otec čtyř dětí zřejmě podnapilý u restaurace Wendy's usnul za volantem v pruhu určeném pro nákup z automobilu. Následná konfrontace trvala asi 40 minut, napsala agentura AP poté, co policie zveřejnila záběry z policejních kamer na palubních deskách a na úborech strážníků.

Podle deníku The Atlanta Journal-Constitution videa ukazují, že policisté s Brooksem nejdřív asi půl hodiny hovořili. Rozespalý podezřelý prý nebyl agresivní, ovšem působil značně zmateně. Dechová zkouška u něj zjistila koncentraci alkoholu v krvi nad zákonným limitem. "Myslím, že jste toho vypil moc na to, abyste řídil," říká jeden z policistů předtím, než propuká šarvátka.

Brooks se chvíli na parkovišti pral s policisty na zemi a když se jej pokoušeli spoutat, vysmekl se jim a dal se na útěk. Z videí je patrné, že při tom pravděpodobně držel v ruce taser odcizený jednomu ze strážníků, a že tímto elektrickým paralyzérem následně na policistu mířil. Ten v tom okamžiku zareagoval střelbou z pistole, načež se Brooks skácel k zemi.

Video očitého svědka zachytilo Brookse, jak se pere s policisty na zemi a následně jim utíká přes parkoviště s něčím, co vypadá jako taser jednoho ze strážníků.

Druhé video z kamer v restauraci zachytilo Brookse, jak se při útěku otočil a patrně namířil taser na policisty. Jeden ze strážníků poté vystřelil, načež se Brooks skácel k zemi.

Nepokoje v Atlantě
Nepokoje v Atlantě | Foto: Reuters

Právníci zastřeleného muže uvedli, že policie neměla právo použít smrticí zbraň, i kdyby Brooks použil taser, který smrticí zbraní není. "Nemůžete někoho zastřelit, pokud na vás nemíří střelnou zbraní," uvedl právník Chris Stewart.

Atlantský prokurátor Paul Howard řekl, že bylo zahájeno "intenzivní, nezávislé vyšetřování incidentu", zatímco se čeká se na závěry Úřadu pro vyšetřování státu Georgia (GBI). Sedmadvacetiletý Strážník Garrett Rolfe, který stejně starého Brookse zastřelil, byl nicméně v sobotu propuštěn, zatímco jeho kolega Devin Brosnan byl postaven mimo službu. Starostka Bottomsová uvedla, že Shieldsovou, která policii vedla od prosince 2016, dočasně nahradí její někdejší zástupce, Afroameričan Rodney Bryant.

V místě Brooksovy smrti se v sobotu večer sešlo několik desítek demonstrantů, kteří požadovali, aby byla proti policistům Rolfemu a Brosnanovi vznesena obvinění. Restaurace s rychlým občerstvením se následně ocitla v plamenech, které byly podle AP před půlnocí uhašeny, nad ránem ale na místě hořelo znovu. Policie se v noci také střetla s demonstranty u nedaleké dálnice a ještě před půlnocí vzala do vazby 36 lidí.

AP uvádí, že protesty o víkendu ve Spojených státech kromě zastřelení Brookse rozdmýchával také incident z Palmdale na jihu Kalifornie, kde ve středu našli na stromě nedaleko radnice oběšeného 24letého černocha Roberta Fullera. Podle úřadů šlo nejspíše o sebevraždu, vyšetřování ale zatím nebylo ukončeno.

Bottomsová uvedla, že Shieldsovou, která policii vedla od prosince 2016, dočasně nahradí její někdejší zástupce, Afroameričan Rodney Bryant.

Video: V lidech je hodně zlosti, rasismus je vidět denně, říká Češka v rozbouřeném Minneapolisu

Některé ulice se proměnily v bojovou zónu, většina lidí ale protestuje klidně, líčí Renata Tichá z Minneapolisu, kde zemřel černoch George Floyd. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 15 minutami

Dálnice D11 u Prahy bude uzavřená kvůli komplikacím při demolici mostu až do rána

Kvůli komplikacím při demolici mostu přes D11 u Prahy se zpozdí zprovoznění komunikace avizované dříve na 18:00. Podle Národního dopravního informačního centra (NDIC) se provoz na dálnici obnoví až v pondělí ráno. Práce na bourání mostu ztěžuje velké množství výztuže, která nebyla zanesena v dokumentaci, a dělníci o ní tedy nevěděli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při sesuvu půdy na severu Indie přišlo o život devět osob

Devět lidí přišlo o život při sesuvu půdy v severoindickém státě Himáčalpradéš. Sesuté balvany spadly na vůz, v němž cestovalo 11 lidí. Zbylé dvě další osoby a jeden kolemjdoucí byli zraněni. Uvedla to agentura ANI s odvoláním na indo-tibetskou pohraniční policii (ITBP).

Balvany valící se z kopce způsobily také zřícení nedalekého mostu a poškodily několik aut. Zablokováno bylo také několik silnic, uvedla agentura Reuters.

Západ Indie v minulých dnech zasáhly monzunové deště, které vyvolaly záplavy a rozsáhlé sesuvy půdy. Ve státě Maháráštra při záplavách a sesuvech zahynulo 138 osob a desítky dalších se stále pohřešují, uvedla televizní stanice NDTV. Dvě státní dálnice a důležité silnice zůstávají zavřené pro dopravu, což ztěžuje evakuaci lidí. Mnoho jich uvízlo na střechách svých zatopených domů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy