Žluté vesty opět táhly Francií. V Bordeaux policie krotila násilnosti slzným plynem

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 3. 2019 21:37
Navzdory mohutnému nasazení pořádkových sil a zákazům demonstrací na mnoha místech Francie se opět shromáždily tisíce stoupenců takzvaného hnutí žlutých vest, aby protestovaly proti reformní politice prezidenta Emmanuela Macrona.
Snímek z dnešní demonstrace žlutých vest.
Snímek z dnešní demonstrace žlutých vest. | Foto: Reuters

V Paříži policisté uzavřeli okolí bulváru Champs-Elysées a zadrželi přes tři desítky lidí. V Bordeaux musela proti skupině radikálů policie nasadit slzný plyn, informovala televize BFM-TV.

Podle francouzských úřadů se dnešních protestů zúčastnilo 33 700 lidí, z toho 4000 v Paříži. Minulou sobotu přitom bylo v ulicích francouzských měst na 40 000 demonstrantů, z toho v metropoli 5000.

Hlavní pařížský protestní pochod vyšel od nádraží Gare de l´Est na severu metropole a poklidně prošel centrem města až k náměstí Trocadéro nedaleko Eiffelovy věže. Po několika hodinách se protestující začali poklidně rozcházet.

Policie v centru města rozdávala pokuty za účast na nepovolené demonstraci v zakázaném prostoru v okolí Champs-Elysées. Policisté celkem provedli přes přes 11 tisíc preventivních kontrol, uvedl web listu Le Parisien.

Na akci násilných výtržníků se přichystali v Bordeaux, kde protest zpočátku probíhal poklidně. Kolem 15:30 SEČ však musely pořádkové síly poprvé zasahovat, když skupina maskovaných mužů zaútočila železnými tyčemi na výlohu jednoho z obchodů. Poté začali radikálové zapalovat ohně a útočit na policisty, kteří proti nim použili slzný plyn.

Starosta Bordeaux vyhlásil město kvůli obavám ze zvláště násilných jedinců "mrtvou zónou" a obyvatele vyzval, aby raději zůstali doma. Žádná zranění nejsou hlášena, několik osob policie zadržela.

Dva policisté byli lehce zraněni agresivními účastníky protestu v Montpellieru, kde se podle úřadů sešlo okolo 2000 lidí. Policie kvůli násilnostem zadržela osm lidí.

V Avignonu se policie pokusila vyvést několik desítek demonstrantů ze zóny, v níž byly protesty zakázány. Některým z nich vyměřila pokuty ve výši 135 eur (3500 korun) za účast na nepovolené demonstraci. Zraněními tří lidí, z toho dvou policistů, skončily protesty v Toulouse, kde policisté předvedli k výslechům 11 osob.

Protesty hlásili také z Marseille, Rennes, Caen, Rouenu, Štrasburku či Nice. Právě v tomto městě na riviéře policista minulý víkend při zásahu poranil třiasedmdesátiletou aktivistku Geneviéve Legayovou, s níž dnes někteří protestující vyjadřují solidaritu.

Masivní policejní mobilizace je reakcí na násilnosti z předminulého víkendu, kdy v centru Paříže radikální účastníci protestů ničili výlohy a rabovali obchody. Zákaz demonstrací platí například i v Saint-Etienne, Epinalu či Rouenu.

Lidé oblečení do žlutých vest protestují ve Francii proti vládě a prezidentovi každou sobotu od 17. listopadu loňského roku. Původně byl jejich hněv namířen proti plánovanému zdražení pohonných hmot, postupně se ale cíle hnutí měnily. Nyní kritizují žluté vesty mnoho různých aspektů reformní politiky současného kabinetu. Minulou sobotu protestovalo okolo 40 tisíc lidí, včetně pěti tisícovek v Paříži.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Koronavirus odsouvá zrušení střídání zimního a letního času, zřejmě na dlouho

Koronavirová krize odsouvá možné zrušení pravidelného střídání času, zřejmě na dlouhou dobu. Evropská komise původně navrhovala zrušení střídání času na letošní nebo příští rok, v současnosti se však o věci nejedná a je otázkou, zda se s ohledem na současnou krizi a její dopady téma na jednací stůl vůbec vrátí. Řekl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. V noci na neděli 25. října se hodinové ručičky ve 03:00 posunou o hodinu zpět.

Evropská komise v roce 2018 navrhla zrušení střídání času, ponechala však na členských státech, aby se dohodly na tom, který čas bude zaveden celoročně. Česká vláda předloni podpořila zavedení zimního, tedy standardního středoevropského astronomického času. Návrh komise ovšem ještě musí schválit unijní Rada a Evropský parlament, do té doby se nic nemění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy