Řekové na Chiu se bouří proti uprchlíkům, policie je brzdila granáty se slzným plynem

ČTK ČTK
15. 9. 2016 15:10
Obyvatelé řeckého ostrova Chios ve středu demonstrovali proti velkému množství uprchlíků. Přibližně 800 lidí přišlo protestovat ke dvěma táborům pro běžence, kterých je na ostrově nedaleko Turecka kolem 3500. Demonstranti se střetli s pořádkovými silami a podle agentury AMA napadli i novináře. Policie na ně vystřelila granáty se slzným plynem, aby jim zabránila v postupu. Akce se podle svědků zúčastnili především pravicoví extremisté. Rozbroje vypukly i v táboře Moira na ostrově Lesbos, kde se do sebe pustili uprchlíci z Afghánistánu a ze severní Afriky. Řekové si stěžují, že přítomnost uprchlíků doprovází drobná kriminalita, ostrovům se navíc vyhýbají turisté.
Ilustrační fototgrafie
Ilustrační fototgrafie | Foto: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Rýmuje o Havlovi a Bibli. Mistrem Česka ve slam poetry se stal Strýc Pepin

Mistrem Česka ve slam poetry, tedy v přednesu vlastních básnických textů, se tuto sobotu v zaplněné pražské MeetFactory stal nováček mezi slamery vystupující pod přezdívkou Strýc Pepin. Porazil 11 kolegů, kteří do finále postoupili z kvalifikačních kol v 11 městech.

Asi s deseti exhibicemi je Strýc Pepin, vítěz klasifikačního kola v Ústí nad Labem, na české slamerské scéně nováčkem. V prvním kole přednesl báseň o návštěvě knihovny a čtení Bible, ve druhém pobavil publikum satirickým textem o působení Václava Havla na sociální platformě, na níž sdílí své fotografie. "Věřil jsem, že to v Praze bude fungovat," řekl slamer na dotaz, proč vybral zrovna tato díla.

První ročník mistrovství republiky ve slam poetry se uskutečnil roku 2003 na olomouckém literárním festivalu Poezie bez hranic. Finále se dlouho konala v brněnském klubu Fléda. Do Prahy se slamerské klání přesunulo v roce 2016. Galavečer v MeetFactory moderoval slamer Anatol Svahilec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy